Sweeney Todd (musical)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sweeney Todd: Demoniczny Golibroda z Fleet Street – musical (thriller muzyczny) z muzyką i tekstami piosenek autorstwa Stephena Sondheima oraz librettem autorstwa Hugh Wheelera. Musical powstał na podstawie sztuki teatralnej pod tym samym tytułem, z 1973 roku, autorstwa Christophera Bonda. Premiera Sweeney Todd miała miejsce w 1979 roku na Broadwayu. Musical zdobył wiele nagród – w tym nagrodę Tony, w kategorii najlepszego musicalu.

Umiejscowiony w XIX-wiecznej Anglii, musical opowiada o tytułowym golibrodzie, który po 15 latach wygnania powraca do ojczyzny, by zemścić się na skorumpowanym sędzi Turpinie. Jego wspólniczką staje się pani Lovett, która prowadzi sklep z pasztecikami mięsnymi.

Utwory w oryginalnej produkcji broadwayowskiej[edytuj | edytuj kod]

Utwory w wersji polskiej[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Pomimo że te utwory zostały wycięte już podczas pokazów przedpremierowych z powodu długiego czasu trwania musicalu, pojawiają się one jednak na albumie oryginalnej obsady. Występują również w niektórych produkcjach.
  2. Ten utwór został przesunięty w miejsce po "The Ballad of Sweeney Todd (Reprise 3)" w koncertach w 2000 i 2014 roku (New York Philharmonic concert performances) oraz na albumie oryginalnej obsady (Original Cast Recording)
  3. a b Ten utwór został napisany dla oryginalnej londyńskiej produkcji, nagrany został po raz pierwszy w 2000 roku (New York Philharmonic concert performance.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]