Swidger (biskup kujawski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Swidger
Data śmierci

10 marca po 1133

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Nominacja biskupia

przed 16 marca 1133

Sakra biskupia

przed 16 marca 1133

Swidger łac. Swidgerus (XII wiek) – pierwszy historyczny biskup kujawski, prawdopodobnie Niemiec z zakonu norbertanów.

Jedyną pewną wzmianką źródłową na jego temat jest wpis w nekrologu benedyktyńskiego klasztoru św. Michała w Bambergu, co może wskazywać na jego powiązanie z misją pomorską Ottona z Bambergu. Jan Długosz w swojej kronice przypisuje mu konsekrowanie w dniu 16 marca 1133 klasztoru norbertanek w Strzelnie, nie ma jednak zgody co do wiarygodności tego przekazu[1]. W każdym razie jednak w bulli Innocentego II z 4 czerwca 1133 po raz pierwszy została wymieniona diecezja kujawska, co pozwala przyjąć, że Swidger w tym roku rzeczywiście był już biskupem tej diecezji.

Nie jest znana dokładna data śmierci Swidgera. Nekrolog bamberski podaje jedynie dzień 10 marca bez daty rocznej. Jego następca Warner jest poświadczony po raz pierwszy 4 kwietnia 1148 w bulli protekcyjnej Eugeniusza III.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Przeciw wiarygodności relacji Długosza, przynajmniej co do daty rocznej, opowiedział się Fijałek, s. 10. Odmiennego zdania był Jan Łukowski: Przyczynek do wyjaśnienia pierwotnych dziejów klasztoru Norbertanek w Strzelnie, Roczniki Towarzystwa Przyjaciół Nauk Poznańskiego T.23, 1896, s. 22 i nast. oraz Maleczyński, s. 332 i 357.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • ks. dr Jan Fijałek Ustalenie chronologii biskupów włocławskich, Kraków 1894.
  • Karol Maleczyński, Bolesław III Krzywousty, Kraków 2010
  • Magdalena Biniaś-Szkopek: Bolesław IV Kędzierzawy - książę Mazowsza i princeps, Poznań 2009