Swift (język programowania LLVM)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Swift
Ilustracja
Logo języka
Pojawienie się 2 czerwca 2014
Twórca Chris Lattner i Apple Inc.
Licencja Apache license
Platforma sprzętowa iOS,iPadOS, macOS, watchOS, tvOS, Linux

Swiftjęzyk programowania urządzeń z systemem OS, iOS, iPadOS, watchOS i tvOS zaproponowany przez Apple Inc. podczas Worldwide Developers Conference 2 czerwca 2014. Język jest następcą Objective-C. Do kompilowania programów będą wykorzystywane narzędzia z rodziny LLVM. Najpopularniejszym środowiskiem programistycznym wykorzystywanym do programowania w Swifcie jest XCode.

Język pozwala na tworzenie domknięć (tzw. closures), iteratorów, interfejsów tj. protokołów, programowanie uogólnione, korzystanie z krotek (tzw. tuples) jako struktur danych oraz wyników działania funkcji, korzystanie z Typów Optional czyli ze zmiennych mogących przyjmować wartość nil, oraz umożliwia wywoływanie funkcji wyższego rzędu (takich jak map, reduce).

Język pozwala na odróżnienie danych, do których programista odwołuje się przez referencję, w postaci typowych instancji klas, oraz danych, do których programista odwołuje się przez wartość, przechowywanych w postaci rekordów (ang. struct), które jednak w odróżnieniu od języka programowania C mogą mieć swoje metody i dzięki temu można opisać ich zachowanie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]