Swilengrad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Swilengrad
Свиленград
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Bułgaria

Obwód

Chaskowo

Gmina

Swilengrad

Kmet

Atanas Karczew

Powierzchnia

79,686 km²

Wysokość

60 m n.p.m.

Populacja (2020)
• liczba ludności


18 502

Nr kierunkowy

0379

Kod pocztowy

6500

Tablice rejestracyjne

Х

Strefa czasowa

UTC+02:00

Położenie na mapie obwodu Chaskowo
Mapa konturowa obwodu Chaskowo, po prawej znajduje się punkt z opisem „Swilengrad”
Położenie na mapie Bułgarii
Mapa konturowa Bułgarii, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Swilengrad”
Ziemia41°46′03″N 26°11′51″E/41,767500 26,197500
Strona internetowa
Widok na Stary Most
Swilengrad
Swilengrad
Hotel Princess

Swilengrad (bułg. Свиленград, tur. Mustafapaşa) – miasto w południowej Bułgarii, w obwodzie Chaskowo; siedziba administracyjna gminy Swilengrad. Według danych szacunkowych Ujednoliconego Systemu Ewidencji Ludności oraz Usług Administracyjnych dla Ludności, 15 czerwca 2020 roku miejscowość liczyła 18 502 mieszkańców[1].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Ulokowany przy granicy z Turcją i Grecją, znajduje się tu ważne drogowe i kolejowe przejście graniczne. Swilengrad położony jest na międzynarodowej trasie kolejowej łączącej Stambuł z Sofią, Bukaresztem i Budapesztem. Rozmieszczony jest po obu brzegach rzeki Maricy i nad Kanaklijską.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Temperatura w styczniu wynosi +2,5 stopnie Celsjusza, roczna amplituda wynosi poniżej 20 stopni Celsjusza. Wiatry wieją od północy miasta, wiatry od południowej strony są rzadkością. W regionie Swilengradu, a zwłaszcza w dolinie Maricy występują typowe lasy wierzbowe, topolowe oraz dęby i graby, z fauny pól uprawnych zachowały się tu zające, kuropatwy, przepiórki itd. W Swilengradzie występują okresowe trzęsienia Ziemi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Warunki naturalne w regionie Swilengradu i jego strategiczne położenie geograficzne powodowało, że miejsce to było zamieszkane już od starożytności. Najstarsze ślady życia pochodzą z późnej epoki kamiennej. W okresie brązu i żelaza tereny wokół dzisiejszego Swilengradu zamieszkiwane były przez plemiona trackie. Później Rzymianie wybudowali tutaj na wzgórzu Hisarlaka fortecę. W 1205 roku wojska Kałojana pod panowaniem Baldwina I pokonała ówczesny Swilengrad co spowodowało dostanie się Bułgarii pod panowanie osmańskie. W 1529 roku został wybudowany most na Marice, który połączył dwie części Swilengrada. W 1843 roku powstała pierwsza szkoła. W 1871 roku Wasyl Lewski założył tajny komitet rewolucyjny. W 1912 roku Swilengrad po wojnach bałkańskich został przywrócony do terytorium Bułgarii[2].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Największe znaczenie gospodarcze ma tutaj produkcja zbóż, sezamu, tytoniu, bawełny i owoców pestkowych to jest migdałów, brzoskwini i moreli. Winnice zapewniają tutaj wysoki poziom cukru winogronom przez co tutejsze wino jest wysokiej jakości.

Struktury wyznaniowe[edytuj | edytuj kod]

Głównie prawosławie. Znajdują się trzy cerkwie, a także istnieje kościół protestancki.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Do najważniejszych zabytków miasta zalicza się Stary Most (bg. Старият мост) zbudowany przez Turków Osmańskich w 1529 roku.

Osoby związane z miastem[edytuj | edytuj kod]

Urodzeni[edytuj | edytuj kod]

Współpraca międzynarodowa[edytuj | edytuj kod]

Lista miast partnerskich Swilengradu:[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Таблица на населението по постоянен и настоящ адрес. Единна система за гражданска регистрация и административно обслужване на населението. [dostęp 2019-01-06]. (bułg.).
  2. Ат. Разбойников, Спас Разбойников: Миналото на Свиленград. История на града до 1913 година. Sofia: ИОФ, 1990.
  3. Miasta partnerskie Swilengradu. svilengrad.bg. [dostęp 2018-07-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]. (bułg.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]