Swinging

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Swinging (czasem nazywany "swingującym stylem życia" albo "swingowaniem") – forma poligamicznej aktywności seksualnej, traktowana zwykle jak każda inna aktywność, która może być doświadczana w parze[1].

NASCA International (międzynarodowa organizacja zrzeszająca kluby swingersów na całym świecie) dodaje na swoich stronach, że w tego rodzaju aktywności "emocjonalna monogamia" i zaangażowanie w miłosną relację z partnerem są stawiane na pierwszym miejscu, a swinging najczęściej odbywa się w obecności małżonka i wymaga zgody obu małżonków na to przedsięwzięcie[2].

Zjawisko swingingu może być postrzegane jako część rewolucji seksualnej, która nastąpiła z nagłym wzrostem aktywności seksualnej umożliwionym przez tzw. bezpieczny seks. Innym aspektem, który znacząco wpłynął na rozwój swingu jest z pewnością dynamiczny rozwój internetu wraz z portalami społecznościowymi i tematycznymi. Wirtualna anonimowość pozwala wyrażać swoje zainteresowania i odnaleźć innych swingersów. Jest to raczej zamknięte i dyskretne środowisko, które świadome jest braku społecznej akceptacji swoich zachowań. Pary oraz samotni single/singielki zwykle nawiązują kontakt przez internet lub spotykają się w klubach gdzie często organizowane są odpowiednie imprezy np. swingers-party czy gang bang.

Na podstawie dwóch badań oszacowano, że od 2 do 4% małżeństw może angażować się okazjonalnie w swinging. Inne dane szacują, że ta forma aktywności seksualnej dotyczy około 1% par[3].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Bergstrand C., Williams J. (2000) Today's Alternative Marriage Styles: The Case of Swingers. Electronic Journal of Human Sexuality. Vol.3 (10)
  2. NASCA
  3. Curtis Bergstrand. Today's Alternative Marriage Styles:The Case of Swingers. „Electronic Journal of Human Sexuality”. 3, 2000 (ang.).