Switun (biskup Winchesteru)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Switun
Swithun
Biskup Winchesteru
ilustracja
Kraj działania

Wessex

Data urodzenia

IX wiek

Data i miejsce śmierci

2 lipca 862
Winchester

Miejsce pochówku

Katedra w Winchester

Biskup Winchesteru
Okres sprawowania

852-862

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Sakra biskupia

data nieznana

Switun (Swithun, Swithin; data urodzenia nieznana; zm. 2 lipca 862) – średniowieczny benedyktyn, biskup Winchesteru, święty kościoła katolickiego, prawosławnego i anglikańskiego.

Switun urodził się na początku IX wieku w zamożnej anglosaskiej rodzinie w Wesseksie. Wykształcenie uzyskał w klasztorze przy katedrze w Winchesterze, którego później został opatem[1]. Święceń kapłańskich udzielił mu biskup Winchesteru Helmstan[2]. Należał do elity intelektualnej swoich czasów, był nauczycielem królów Wesseksu Ethelwulfa i jego syna Alfreda[1][2][3].

30 października 852 arcybiskup Canterbury Ceolnoth wyświęcił go na biskupa diecezji Winchester[2][4]. Jako biskup Swithun dał się poznać jako człowiek bardzo pobożny, oddany Bogu i miłosierny. Znany jest również jako budowniczy mostu na Itchen[2], według przekazów miał osobiście doglądać robotników, niemal nie schodząc z budowy[1]. Switun znany był również z licznych fundacji dla nowo powstałych kościołów oraz z remontów starszych świątyń[2].

Switun zmarł w opinii świętości 2 lipca 862 roku z przyczyn naturalnych[3]. Pochowany został, zgodnie z jego ostatnią wolą, nie w katedrze, lecz na jej dziedzińcu, tak, by pielgrzymi mogli deptać jego grób[1]. Kolejnym biskupem diecezji Winchester został biskup Ealhferth.

15 lipca 971 roku biskup Etelwold dokonał translacji, umieszczając relikwie świętego wewnątrz świątyni, a jednocześnie nie łamiąc jego ostatniej woli: przebudował katedrę tak, by grób znalazł się wewnątrz jej murów[2][4]. Tak powstało sanktuarium św. Swituna, do którego udawały się liczne pielgrzymki. Król Edgar ofiarował drogocenny relikwiarz, w którym w 974 złożono szczątki Swituna[2]. Przy tej okazji dokonano również podziału relikwii. Głowę w 1006 roku zabrał do katedry w Canterbury biskup Alfega, a ramię otrzymało opactwo w Peterborough[2]. Pozostałe relikwie przeniesiono w 1093 do nowo wybudowanej katedry w Winchesterze[4], gdzie pozostawały aż do reformacji i późniejszego najazdu wojsk Olivera Cromwella, który doprowadził do zniszczenia katedry. Relikwie czaszki świętego odnaleziono w XIX wieku w katedrze w Évreux[2].

Kult[edytuj | edytuj kod]

Miejsce spoczynku Swituna stało się od samego początku celem licznych pielgrzymek. W opowiadaniach przetrwały liczne relacje o cudach, jakie miały dokonać się za sprawą świętego.

Switun jest patronem:

  • dwóch miast - Winchesteru w Anglii i Stavanger w Norwegii[2]
  • sadowników uprawiających jabłka (deszcz w dniu św. Swituna "chrzci jabłka")[5]
  • deszczu, przynoszącego ulgę po suszy[2].

W ikonografii przedstawiany jest w szatach biskupich, a jego atrybutami są: mitra, pastorał, paliusz, most, księga, zgniecione jajka pod stopami, jabłko[2].

Dniem wspomnienia świętego Swituna jest 2 lipca, 15 lipca (translacja), a także 30 października[3][6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d St Swithun. Britannia. [dostęp 2011-10-04]. (ang.).
  2. a b c d e f g h i j k l św. Swithun z Winchester. Święci Pańscy. [dostęp 2011-10-04]. (pol.).
  3. a b c Swithun. Saints.SQPN. [dostęp 2011-10-04]. (ang.).
  4. a b c St. Swithin. [w:] Catholic Encyclopedia [on-line]. New Advent. [dostęp 2011-10-04]. (ang.).
  5. St. Swithin's Day. British Life & Culture. [dostęp 2011-10-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-03)]. (ang.).
  6. Switun, biskup Winchesteru. deon.pl. [dostęp 2016-11-16].