Syco

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Simco Limited
Syco logo
Holding Sony Music Entertainment
Rok powstania 2002
Założyciel Simon Cowell
Dystrybucja Sony Music (w Wielkiej Brytanii

Columbia/Epic Label Group (w Stanach Zjednoczonych

Gatunki Pop

Muzyka operowa
R&B
Pop rock
Muzyka wokalna

Siedziba Londyn

Syco (lub Simco Limited[1]) – brytyjska spółka zajmująca się branżą rozrywkową, z siedzibą w Londynie. Syco zostało założone w 2002 roku przez producenta telewizyjnego i łowcę talentów Simona Cowella, po upadku S Records. Spółka jest podzielona na trzy sekcje: Syco Music, Syco TV i Syco Film.

The X Factor[edytuj]

Jako że Syco TV produkuje ”The X Factor”, Syco Music podpisuje kontrakt ze zwycięzcą konkursu oraz (rzadko) z innymi uczestnikami. Największym sukcesem wytwórni była Leona Lewis, zwyciężczyni 3. edycji programu, wydając debiutowy album ”Spirit” i sprzedając go w nakładzie 7 mln egzemplarzy.

Oprócz Lewis kontrakt podpisał również zwycięzca 2. edycji, Shayne Ward, którego pierwsze dwa albumy uzyskały pozycje 1. i 2., sprzedając ponad milion egzemplarzy łącznie. Alexandra Burke szybko wskoczyła na pierwsze miejsca list ze swoim drugim singlem ”Bad Boys” oraz debiutowym albumem ”Overcome”. Kontrakt podpisał również brytyjsko-irlandzki Boysband - One Direction, który pomimo zajęcia 3 miejsca w 7 edycji programu The X factor UK podpisał kontrakt. Jest to jeden z najbardziej znanych boysbandów na całym świecie.

Britain's Got Talent[edytuj]

Syco Music często też podpisuje kontrakty z uczestnikami programu Britain's Got Talent, choćby z Susan Boyle, która stała się gwiazdą tego show, a jej album okazał się sukcesem. Oprócz jej z wytwórnią pracowali Andrew Johnston, Escala oraz George Sampson.

Syco TV[edytuj]

Działalność Syco TV jest skierowana głównie na programy typu talent show oraz rozrywkowe. Syco TV produkuje programy dla stacji amerykańskich i dla brytyjskiego ITV.

The X Factor[edytuj]

Jednym z największych projektów Syco TV jest ”The X Factor”, jako następca Pop Idol. Podobnie jak ”Pop Idol” wypromował Simona Cowella w 2002 roku, tak ”The X Factor” sprawił, że sędzia programu Cheryl Cole stała się gwiazdą. Pojawienie się Cole w programie zbiegło się z najwyższymi ocenami serii w historii programu.

Premiera amerykańskiej edycji ”The X Factor” planowana jest na jesień 2011 roku.

Britain's Got Talent[edytuj]

 Osobny artykuł: Britain's Got Talent.
 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Przypisy