Sygnały na pociągach i innych pojazdach kolejowych w Polsce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
EN57 z sygnałem Pc1
Sygnał Pc3 na pługu odśnieżnym
Sygnał Pc4 na wagonie towarowym
Tył EN96 z sygnałem Pc5
Lokomotywa manewrowa SM42 z sygnałem Tb1

Sygnały na pociągach i innych pojazdach kolejowych – sygnały umieszczane na pojazdach kolejowych. W Polsce sygnały na pociągach (Pc) są dawane za pomocą latarni lub tarcz i służą oznaczeniu początku i końca pociągu. Sygnały na taborze kolejowym (Tb) daje się za pomocą latarni lub chorągiewek i służą one oznaczeniu rodzaju taboru. Istnieją także oznaczenia wagonów skażonych (PcS) dawane za pomocą kolorowych chorągiewek.

Sygnały na pociągach[edytuj | edytuj kod]

Sygnał Wygląd Schemat Interpretacja
Pc1 Dwa lub trzy duże białe światła na przodzie pociągu, pojazdu trakcyjnego jadącego luzem, ciężkiego pojazdu pomocniczego lub maszyny torowej. Oznaczenie czoła pociągu (pojazdu trakcyjnego jadącego luzem, ciężkiego pojazdu pomocniczego lub maszyny torowej) jadącego po linii jednotorowej, po torze w kierunku zasadniczym na linii dwutorowej lub po dowolnym torze na linii kolejowej dwu- i wielotorowej z dwukierunkową samoczynną blokadą liniową.
Pc2 Dwa lub trzy światła na przodzie pociągu, z których lewe w kierunku jazdy jest czerwone, a pozostałe – białe. Oznaczenie czoła pociągu (pojazdu trakcyjnego jadącego luzem, ciężkiego pojazdu pomocniczego lub maszyny torowej) jadącego po linii dwu- i wielotorowej w kierunku przeciwnym do zasadniczego.
Pc3 Dwa światła białe na dole i trzecia latarnia z oświetlonym białym krzyżem. Oznaczenie czoła pociągu z pługiem odśnieżnym
Pc4 Dzienny: Dwie tarcze (lub latarnie z takim obrazem) prostokątne podzielone na cztery trójkąty po przekątnych, z których górny i dolny są czerwone, a prawy i lewy – białe lub żółte na czołowej ścianie pierwszego wagonu.
Dzienny i nocny: Dwa białe światła na ścianie czołowej przedniego wagonu.
Oznaczenie czoła pociągu jadącego wagonami naprzód[a]
Pc5 Dzienny: Dwie tarcze jak w przypadku sygnału Pc4 na tylnej ścianie ostatniego pojazdu w składzie, pojazdu trakcyjnego jadącego luzem, ciężkiego pojazdu pomocniczego lub maszyny torowej.
Dzienny i nocny: Dwa światła czerwone ciągłe lub migające na ścianie tylnej ostatniego pojazdu.
Oznaczenie końca pociągu

Źródło: [1][2][3]

Sygnały na taborze kolejowym[edytuj | edytuj kod]

Sygnał Wygląd Schemat Interpretacja
Tb1 Jedno białe światło zapalone na dole na przedniej i tylnej ścianie taboru po stronie czynnego stanowiska maszynisty. Oznaczenie pojazdu trakcyjnego wykonującego manewry
Tb2 Dzienny: Po jednej niebieskiej chorągiewce umieszczonej po każdej szczytowej stronie wagonu.
Dzienny i nocny:Jedno lub dwa niebieskie światła na każdej ścianie szczytowej wagonu (może być widoczne także z boku wagonu lub na bocznej ścianie mogą znajdować się dodatkowe niebieskie latarnie).
Oznaczenie wagonów pocztowych z funkcjonariuszami, wagonów restauracyjnych, wagonów sypialnych lub innych wagonów specjalnego przeznaczenia, a także wagonów niepodłączonych do składu, w których znajdują się pasażerowie.
Tb3 Dzienny: Niebieska chorągiewka lub latarka z niebieskim światłem umieszczona w drzwiach wagonu widoczna z trzech stron.
Nocny: Niebieska latarka umieszczona w drzwiach wagonu.
Dzienny i nocny: Niebieskie światła wbudowane w ścianę boczną wagonu.
Oznaczenie wagonów pocztowych w trakcie załadunku i rozładunku poczty
Tb4 Jedno (w osi toru) lub dwa (nad szynami) światła białe, a od tyłu – czerwone Oznaczenie pojazdu pomocniczego, który nie kursuje na zasadach ustalonych dla pociągów.

Źródło: [1][2][3]

Oznaczenia pojazdów skażonych[edytuj | edytuj kod]

Pojazdy skażone oznacza się za pomocą trójkątnych kolorowych chorągiewek umieszczonych na obu ścianach czołowych wagonu, na czole i na końcu pociągu. W zależności od koloru chorągiewki, w wagonie znajduje się inny rodzaj zagrożenia[1][2][3]:

Sygnał Kolor chorągiewek Rodzaj skażenia
PcSp zielone Skażenie promieniotwórcze
PcSb brązowe Skażenie biologiczne
PcSch żółte Skażenie chemiczne

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Sygnał stosuje się jedynie na wagonach, które nie są przystosowane do znajdowania się na początku pociągu. W przypadku wagonów silnikowych i sterowniczych stosuje się sygnały Pc1 i Pc2.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Instrukcja sygnalizacji Ie-1 (E-1), Załącznik do Uchwały Nr 772/2016 Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z dnia 9 sierpnia 2016 r., PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Warszawa 2016 [zarchiwizowane z adresu 2016-11-30].
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 lipca 2005 r. w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji (Dz.U. z 2005 r. nr 172, poz. 1444)