Sylvain Sylvain

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sylvain Sylvain
ilustracja
Imię i nazwisko Sylvain Mizrahi
Data i miejsce urodzenia 14 lutego 1951
Kair (Egipt)
Pochodzenie Stany Zjednoczone
Instrumenty gitara
Wydawnictwo Mercury Records
Roadrunner Records
Zespoły
New York Dolls
The Criminals

Sylvain Sylvain właśc. Sylvain Mizrahi (ur. 14 lutego 1951, Kair, Egipt) – amerykański gitarzysta, muzyk zespołu New York Dolls.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Sylvain rozpoczął karierę muzyczną pod koniec lat 60. w zespole The Pox razem z Billym Murcią. Na przełomie lat 60. i 70. zajmowali się razem handlem odzieżą w Nowym Jorku. Na początku lat 70, wyjechał na parę miesięcy do Londynu. Podczas jego nieobecności Murcia dołączył do grupy Actress (stało się to dzięki Johnny'emu Thundersowi, który wcześniej grał z Murcią i Sylvainem jako basista), która wkrótce zmieniła nazwę na New York Dolls. Po powrocie do Nowego Jorku Sylvain dołączył do nich zastępując Ricka Rivetsa[1]. Po jej rozpadzie w 1975 utworzył razem z perkusistą Tonym Machine (ex-New York Dolls), klawiszowcem Bobbym Blainem oraz basistą Michaelem Page'em zespół The Criminals. The Criminal dokonali nagrań, które dopiero w 1985 zostały wydane na płycie '78 Criminals[2]. W 1978 wziął udział w nagraniach debiutanckiego albumu Davida Johansena (ex-New York Dolls) David Johansen. Rok później wydał wytwórnia RCA Records wydała jego płytę sygnowaną własnym nazwiskiem Sylvain Sylvain. W 1981 ukazał się kolejny album Syl Sylvain and the Teardrops, który poniósł porażkę na rynku muzycznym i Sylvain został usunięty z RCA Records[2]. W latach 80. wycofał się ze świata muzycznego, do którego powrócił pod koniec lat 90. W międzyczasie pracował m.in. jako taksówkarz[3].

W 1998 przy pomocy m.in. Franka Infante'a (ex–Blondie) oraz Boba Andrewsa (ex–Generation X) nagrał płytę (Sleep) Baby Doll. Dwa lata później ukazała się kolejna ...In Teenage News[2].

W 2004 reaktywował New York Dolls (wraz z Davidem Johansenem i Arthurem Kane'em, który wkrótce zmarł), z którym występuje i nagrywa kolejne albumy.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

New York Dolls[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia New York Dolls

The Criminals[edytuj | edytuj kod]

Abumy:

Sylvain Sylvain[edytuj | edytuj kod]

Albumy:

Single:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "New York Dolls Biography" (ang.). www.musicmight.com (2009).
  2. a b c Huey, Steve: "Sylvain Sylvain Biography" (ang.). AllMusic.
  3. "An Interview with Sylvain Sylvain of the New York Dolls" (ang.). Brooklyn Vegan (05.06.2006).