Sylwia Grzeszczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sylwia Grzeszczak
Ilustracja
Sylwia Grzeszczak w Strzegomiu (2014)
Imię i nazwisko Sylwia Grzeszczak
Data i miejsce urodzenia 7 kwietnia 1989
Poznań, Polska
Instrumenty fortepian[1]
Gatunki pop, R&B[2]
Zawód piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów
Aktywność od 2004
Wytwórnie płytowe Gorgo,
EMI Music Poland
Powiązania Liber, Kuba Mańkowski
Strona internetowa

Sylwia Grzeszczak (ur. 7 kwietnia 1989 w Poznaniu) – polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów.

Wokalistka wydała dotychczas trzy albumy studyjne: Ona i On z Liberem, oraz dwa solowe: Sen o przyszłości i Komponując siebie. Dwa ostatnie uzyskały status potrójnie platynowej płyty oraz zajęły kolejno 1. i 4. miejsce na liście sprzedaży płyt w Polsce. Większość wydanych przez piosenkarkę singli stało się przebojami, m.in. „Małe rzeczy”, „Sen o przyszłości”, „Pożyczony”, „Księżniczka” oraz „Tamta dziewczyna”, które zajęły 1. miejsce na liście AirPlay, najczęściej granych utworów w polskich rozgłośniach radiowych.

Dzieciństwo i edukacja[edytuj]

W wieku pięciu lat Sylwia Grzeszczak wzięła udział w programie Od przedszkola do Opola, w którym wykonała piosenkę z repertuaru Krzysztofa Krawczyka „Byle było tak”[2]. Uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. H. Wieniawskiego oraz do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza w Poznaniu[2]. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu, w klasie fortepianu.

Kariera muzyczna[edytuj]

2004–2008: Idol i Ona i On[edytuj]

W 2004 zajęła pierwsze miejsce w finale konkursu Drzwi do kariery. W 2005 wzięła udział w czwartej edycji programu Idol. Wygrała również konkurs poezji śpiewanej za skomponowanie muzyki do wiersza Ernesta Brylla. W 2006 nagrała trzy piosenki na płytę grupy Ascetoholix Adsum – „Tak wyszło”, „Afrodyzjak” i „Chodź ze mną”. W 2007 współpracowała z Agnieszką Włodarczyk nad jej debiutanckim albumem Nie dla oka.... Wraz z Liberem brała udział w trasie koncertowej „Gwiazdy na Warmii i Mazurach” w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie gościnnie występował z nimi Doniu.

21 listopada 2008 ukazał się jej debiutancki album zatytułowany Ona i On, który nagrała wspólnie z Liberem[3].

2010–2012: Sen o przyszłości[edytuj]

Grzeszczak podczas sesji zdjęciowej w 2009 roku

W 2011 teledysk do piosenki „Muzyki moc”, którą Grzeszczak w 2010 nagrała wraz z VIVA i Przyjaciele z okazji 10-lecia stacji Viva Polska, otrzymał nagrodę VIVA Comet 2011 w kategorii Najlepsze na VIVA-TV.pl[4].

W 2011 piosenkarka wydała swój pierwszy solowy singel „Małe rzeczy”, który zajął m.in. pierwsze miejsce w notowaniu AirPlay oraz pierwsze miejsce w notowaniu AirPlay – TV[5][6]. Ponadto skomponowała nowy hymn dla drużyny piłkarskiej Warta Poznań[7]. 4 lipca podczas koncertu Lato ZET i Dwójki zorganizowanego przez TVP2 i Radio ZET piosenkarka wygrała konkurs na najlepszą piosenkę z utworem „Małe rzeczy”[8]. 16 lipca wystąpiła na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze, gdzie za wykonanie utworu „Za Toboj” zajęła trzecie miejsce i zdobyła Brązowy Samowar[9]. W sierpniu wydała swój drugi solowy singel „Sen o przyszłości[10]. Utwór ten – podobnie jak „Małe rzeczy” – stał się hitem w Polsce i dotarł m.in. do pierwszego miejsca w notowaniu AirPlay[11].

11 października ukazała się jej druga płyta studyjna zatytułowana Sen o przyszłości, która znalazła się na pierwszym miejscu na liście OLiS[12]. 16 października piosenkarka wystąpiła w drugim półfinale drugiej edycji programu Polsat Must Be the Music. Tylko muzyka, gdzie wykonała utwory „Małe rzeczy” oraz „Sen o przyszłości”[13].

4 stycznia 2012 ukazał się jej trzeci singel „Karuzela”. W marcu album Sen o przyszłości osiągnął status dwukrotnie platynowej płyty[14]. 24 kwietnia podczas gali wręczenia Fryderyków 2012 wokalistka otrzymała nagrodę specjalną od Nielsen Music za najczęściej graną piosenkę w radiu („Małe rzeczy”)[15].

Od 2013: Komponując siebie[edytuj]

8 marca 2013 odbyła się premiera nowego singla Grzeszczak – „Flirt[16]. Utwór zapowiadał jej trzecią płytę studyjną zatytułowaną Komponując siebie, która ukazała się 11 czerwca tego samego roku[17]. Płyta przez szesnaście tygodni z rzędu znajdowała się w pierwszej dziesiątce listy OLiS i dotarła do czwartego miejsca listy[18]. Drugim singlem z albumu został utwór „Pożyczony”, którego premiera radiowa odbyła się 5 czerwca[19]. Trzy dni później piosenkarka wystąpiła z utworem „Flirt” w koncercie „Największe przeboje roku” na festiwalu TOPtrendy 2013 w Sopocie[20]. 15 czerwca podczas Superjedynek na jubileuszowym 50. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu piosenkarka uhonorowana została SuperNagrodą[21], zaś 3 sierpnia otrzymała nagrodę w kategorii Najlepsza artystka podczas gali Eska Music Awards 2013 w Szczecinie[22]. 24 sierpnia wystąpiła w koncercie „5 lat z Muzodajnią. Największe przeboje lata” podczas drugiego dnia Sopot Top of the Top Festival 2013[23]. Odebrała tam złotą płytę za album Komponując siebie oraz otrzymała nagrodę specjalną za singel „Małe rzeczy”, który w serwisie Muzodajnia.pl sprzedał się w ilości większej niż jakikolwiek inny utwór w pięcioletniej historii jego istnienia[24]. 27 sierpnia 2013 odbyła się radiowa premiera trzeciego singla promującego album Komponując siebie – „Księżniczka[25].

W grudniu Grzeszczak rozpoczęła organizowaną przez Royal Concert i Gorgo Music specjalną trasę koncertową „Sylwia Grzeszczak z zespołem” pod patronatem Eska.pl, Radio Eska oraz Eska TV. Występy odbyły się w siedmiu największych salach koncertowych w Polsce: w Hali Łuczniczka w Bydgoszczy, Hali pod Dębowcem w Bielsku-Białej, Hali Widowiskowo-Sportowej w Koszalinie, Hali Torwar w Warszawie, Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, Hali Stulecia we Wrocławiu oraz Hali Arena w Poznaniu. Trwająca od grudnia do marca trasa zarejestrowana została przez telewizję Eska TV[26].

W lutym 2014 wokalistka została nominowana do nagrody Wiktory w kategorii Gwiazda piosenki[27]. W kwietniu natomiast zdobyła trzy nominacje do Superjedynek, odbywających się w ramach Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w kategoriach: SuperArtystka, SuperAlbum (za Komponując siebie) i SuperPrzebój (za „Księżniczka”)[28]. W międzyczasie Liber i Mateusz Grędziński nagrali skomponowany przez Grzeszczak utwór „Czarne chmury”[29]. 30 maja 2014 wokalistka wystąpiła w koncercie „TOP” podczas pierwszego dnia festiwalu TOPtrendy 2014 wśród dziesięciu artystów z największą liczbą sprzedanych płyt w poprzedzającym roku w Polsce. Ostatecznie zajęła 3. miejsce, a statuetkę wręczyła jej Urszula[30]. Dzień później na tym samym festiwalu z utworem „Księżniczka” wygrała konkurs „Największe przeboje roku”[31]. 6 czerwca w duecie z Ryszardem Rynkowskim zaśpiewała „Szczęśliwej drogi już czas” podczas 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu[32]. Dzień później odebrała Superjedynkę w kategorii SuperArtystka[33]. 24 lipca album Komponując siebie uzyskał status podwójnie platynowej płyty za sprzedaż w ponad 60 tysięcznym nakładzie[34][35].

22 sierpnia na gali Eska Music Awards 2014 Grzeszczak otrzymała siódmą w swojej karierze statuetkę Eska Music Awards, pobijając tym samym rekord na największą liczbę zdobytych nagród[36]. Dzień później wzięła udział w konkursie o Słowika Publiczności na Polsat Sopot Festival z utworem „Księżniczka”[37].

W lutym 2015 piosenkarka zajęła dwunaste miejsce w plebiscycie radia RMF FM na artystę 25-lecia[38]. W tym okresie otrzymała również Telekamerę „Tele Tygodnia” 2015 w kategorii Muzyka, zdobywając 28% głosów[39].

19 kwietnia wystąpiła podczas koncertu Top Music Wembley w londyńskiej Wembley Arena[40]. 29 maja, dzięki zdobyciu podwójnej platyny za album Komponując siebie, piosenkarka wystąpiła podczas „Koncertu platynowego” pierwszego dnia Polsat SuperHit Festiwalu w Sopocie[41]. 12 lipca Grzeszczak wystąpiła podczas letniej trasy koncertowej Lato Zet i Dwójki, gdzie głosami widzów zwyciężyła w konkursie Przebój koncertu[42].

5 grudnia ogłoszono wyniki konkursu OGAE Song Contest, podczas którego Polskę reprezentował nagrany wraz z Sound’n’Grace utwór „Kiedy tylko spojrzę”. Piosenka znalazła uznanie wśród Europejczyków i ostatecznie uplasowała się na 3 miejscu. To drugi najwyższy wyniki w OSC, a najwyższy wynik od kiedy OGAE Polska uczestniczy w tej zabawie[43].

W międzyczasie artystka skomponowała muzykę do filmu 7 rzeczy, których nie wiecie o facetach. Promuje go singiel „7 rzeczy” wykonywany przez Libera i Mateusza Ziółko. Kompozycja Grzeszczak w krótkim czasie stała się hitem radiowym[44].

6 kwietnia 2016 obie solowe płyty wokalistki Sen o przyszłości i Komponując siebie uzyskały status potrójnie platynowej płyty[45].

Życie prywatne[edytuj]

28 lipca 2014 Grzeszczak poślubiła Marcina „Libera” Piotrowskiego[46]. 24 sierpnia 2015 piosenkarka oficjalnie potwierdziła doniesienia mediów o swojej ciąży[47]. 5 grudnia tego samego roku w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu urodziła córkę Bognę[48].

Dyskografia[edytuj]

 Osobny artykuł: Dyskografia Sylwii Grzeszczak.

Nagrody i nominacje[edytuj]

Rok Konkurs Kategoria Rezultat
2008 Sopot Hit Festiwal 2008 Polski hit lata („Nowe szanse” z Liberem) 9. miejsce[49]
2009 Mikrofony Popcornu Polska – przebój roku („Co z nami będzie” z Liberem) Wygrana[50]
Eska Music Awards Artystka roku Wygrana[1]
Radiowy debiut roku Nominacja[51]
Album roku (Ona i On z Liberem) Wygrana[1]
Hit roku („Nowe szanse” z Liberem) Nominacja[51]
Superjedynki Przebój roku („Co z nami będzie” z Liberem) Nominacja[52]
Płyta roku (Ona i On z Liberem) Nominacja[52]
2010 VIVA Comet 2010 Debiut roku Nominacja[53]
Charts Award („Co z nami będzie” z Liberem) Nominacja[53]
2011 VIVA Comet 2011 Najlepsze na VIVA-TV.pl
(„Muzyki moc” z VIVA i Przyjaciele)
Wygrana[4]
Koncert Lata Zet i Dwójki Najlepsza piosenka („Małe rzeczy”) Wygrana[8]
Festiwal Piosenki Rosyjskiej Rywalizacja o Złoty Samowar („Za Toboy”) 3. miejsce[9]
OGAE Video Contest 2011 Teledysk („Małe rzeczy”) 8. miejsce[54]
Teledysk („Muzyki moc” z VIVA i Przyjaciele) Nominacja[55]
Przebój roku RMF FM Przebój roku 2011 („Małe rzeczy”) 2. miejsce[56]
Przebój roku 2011 („Sen o przyszłości”) 8. miejsce[56]
2012 VIVA Comet 2012 Dzwonek roku („Małe rzeczy”) Nominacja[57]
Przebój roku („Małe rzeczy”) Wygrana[57]
Płyta roku (Sen o przyszłości) Nominacja[57]
Nielsen Music Najczęściej grana piosenka w radiu („Małe rzeczy”) Wygrana[15]
TOPtrendy 2012 Najlepiej sprzedająca się płyta 2011 roku (Sen o przyszłości) 6. miejsce[58]
Superjedynki Płyta roku (Sen o przyszłości) Wygrana[59]
SuperArtystka Wygrana[59]
SuperPrzebój („Małe rzeczy”) Nominacja[60]
Eska Music Awards 2012 Artystka roku Wygrana[61]
Płyta roku (Sen o przyszłości) Wygrana[61]
Piosenka roku („Małe rzeczy”) Nominacja[62]
Teledysk roku („Sen o przyszłości”) Wygrana[61]
2013 TOPtrendy 2013 Największe przeboje roku („Flirt”) Nominacja[20]
50. KFPP w Opolu SuperNagroda Wygrana[21]
Eska Music Awards 2013 Najlepsza artystka Wygrana[22]
eskaGO Award – Najlepszy artysta w sieci Nominacja[63]
Muzodajnia Nagroda specjalna (za utwór „Małe rzeczy”) Wygrana[24]
2014 Wiktory 2013 Gwiazda piosenki Nominacja[27]
TOPtrendy 2014 Najlepiej sprzedająca się płyta 2013 roku (Komponując siebie) 3. miejsce[30]
Największe przeboje roku („Księżniczka”) Wygrana[31]
Superjedynki SuperArtystka Wygrana[33]
SuperAlbum (Komponując siebie) Nominacja[28]
SuperPrzebój („Księżniczka”) Nominacja[28]
Eska Music Awards 2014 Najlepsza artystka Wygrana[36]
Polsat Sopot Festival Słowik Publiczności („Księżniczka”) Nominacja[37]
2015 Plebiscyt RMF FM Artysta 25-lecia 12. miejsce[38]
Telekamery 2015 Muzyka Wygrana[39]
Osobowości i Sukcesy Roku 2015 Osobowość roku 2015 w kat. muzyka Wygrana[64]
Lato Zet i Dwójki 2015 Przebój koncertu (medley utworów „Księżniczka”, „Pożyczony” i „Małe rzeczy”) Wygrana[42]
OGAE Song Contest 2015 Konkurs Piosenki („Kiedy tylko spojrzę” z Sound’n’Grace) 3. miejsce[43]
2016 Eska Music Awards 2016 Najlepsza artystka Nominacja[65]
Najlepszy hit („Tamta dziewczyna”) Nominacja[65]
Eska TV Award – Najlepsze video („Tamta dziewczyna”) Nominacja[65]

Przypisy

 1. a b c Biografia (pol.). sylwiagrzeszczak.com. [dostęp 2011-05-02].
 2. a b c Sylwia Grzeszczak – Biografia (pol.). rmf.fm. [dostęp 2011-05-02].
 3. Sylwia Grzeszczak & Liber – "Ona i On" (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2014-09-23].
 4. a b Nagrody Viva Comet 2011 rozdane! (pol.). muzyka.wp.pl, 2011-02-24. [dostęp 2011-05-02].
 5. Sylwia Grzeszczak – Małe rzeczy (AirPlay Top: 18.06. – 24.06.2011) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2012-02-18].
 6. Sylwia Grzeszczak – Małe rzeczy (AirPlay TV: 18.06. – 24.06.2011). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2012-02-18].
 7. Adam Łojewski: Hymn Warty Poznań (pol.). mmpoznan.pl, 2011-03-02. [dostęp 2011-05-14].
 8. a b W opolskiej odsłonie Lata Zet i Dwójki zwyciężyła Sylwia Grzeszczak (pol.). tvp.pl, 2011-07-04. [dostęp 2011-08-19].
 9. a b Respondek wygrał Festiwal Piosenki Rosyjskiej (pol.). tvp.info, 2011-07-17. [dostęp 2011-07-17].
 10. Posłuchaj nowego singla Sylwii Grzeszczak! (pol.). muzyka.interia.pl, 2011-08-31. [dostęp 2011-08-31].
 11. Sylwia Grzeszczak – Sen o przyszłości (AirPlay Top: 08.10. – 14.10.2011) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2011-10-04].
 12. OLiS – sprzedaż w okresie 10.10.2011 – 16.10.2011 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2014-09-22].
 13. "Must Be The Music. Tylko muzyka": Sylwia Grzeszczak gościnnie (pol.). muzyka.interia.pl, 2011-10-16. [dostęp 2011-12-15].
 14. Platynowe płyty CD (przyznane w 2012 roku) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2014-09-22].
 15. a b Z czego cieszy się Sylwia Grzeszczak? (pol.). interia.tv, 2013-04-27. [dostęp 2013-08-25].
 16. Premiera Sylwii Grzeszczak Flirt tylko na Eska.pl! (pol.). eska.pl. [dostęp 2013-03-05].
 17. Sylwia Grzeszczak – "Komponując siebie". Odsłuch płyty! (pol.). muzyka.interia.pl, 2013-06-10. [dostęp 2013-08-22].
 18. OLiS – sprzedaż w okresie 02.09.2013 – 08.09.2013 (Archiwum OLiS – data: 24.06.2013, 01.07.2013, 08.07.2013, 15.07.2013, 22.07.2013, 29.07.2013, 05.08.2013, 12.08.2013, 19.08.2013, 26.08.2013, 02.09.2013, 09.09.2013, 16.09.2013, 23.09.2013, 30.09.2013, 07.10.2013) (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2014-09-22].
 19. Sylwia Grzeszczak prezentuje nowy singiel – Pożyczony (pol.). allaboutmusic.pl, 2013-07-29. [dostęp 2014-07-29].
 20. a b Łukasz Szewczyk: Polsat wybierze "Największe przeboje roku" – nowy koncert Sopot TopTrendy (pol.). media2.pl, 2013-05-07. [dostęp 2013-06-09].
 21. a b Opole 2013. SuperPremiery2013, SuperDebiuty2013, SuperJedynki2013: nagrody + nominowani (pol.). eska.pl, 2013-06-14. [dostęp 2013-06-15].
 22. a b ESKA Music Awards 2013: Sylwia Grzeszczak Najlepszą Artystką! (VIDEO) (pol.). eska.pl, 2013-08-04. [dostęp 2013-08-03].
 23. Sopot TOP of the TOP Festival 2013: 5 lat z Muzodajnią. Największe przeboje lata! Zobacz kto, gdzie, kiedy. eska.pl, 2013-08-16. [dostęp 2013-08-24].
 24. a b Dumna Sylwia Grzeszczak pozuje ze Złotą Płytą w Sopocie (pol.). afterparty.pl, 2013-08-25. [dostęp 2013-08-25].
 25. Gorąca 20 Premiera: Sylwia Grzeszczak – Księżniczka (pol.). eska.pl, 2013-08-27. [dostęp 2013-08-31].
 26. Sylwia Grzeszczak – trasa koncertowa 2014 pod patronatem Radia ESKA i ESKA.pl (pol.). eska.pl, 2014-01-09. [dostęp 2014-01-19].
 27. a b Wiktory 2013: gala rozdania nagród odbędzie się 29 marca (pol.). muzyka.onet.pl, 2014-02-10. [dostęp 2014-02-10].
 28. a b c Opole 2014: nominacje do SuperJedynek. Kto jest nominowany? (pol.). eska.pl, 2014-06-03. [dostęp 2014-07-29].
 29. Post na osi czasu Sylwii Grzeszczak w serwisie Facebook (pol.). facebook.com, 2014-04-17. [dostęp 2014-07-28].
 30. a b Sopot TOPtrendy Festiwal 2014 – pierwszy dzień: zapis relacji. Podsiadło i Brzozowski wygranymi + Afraid Dawida Kwiatkowskiego (pol.). eska.pl, 2014-05-31. [dostęp 2014-05-31].
 31. a b Sopot TOPtrendy Festiwal 2014 – drugi dzień: relacja na żywo. Kto wygra trendy 2014 i Przebój Roku? (pol.). eska.pl, 2014-05-31. [dostęp 2014-05-31].
 32. OPOLE 2014 – SuperPremiery. Sprawdź, kto wygrał! Zapis relacji na żywo na ESKA.pl (pol.). eska.pl, 2014-06-07. [dostęp 2014-06-12].
 33. a b Festiwal Opole 2014 – SuperJedynki: Kto wygrał? Ewa Farna, Donatan i Cleo, Piersi, Igor Herbut, Red Lips, Sylwia Grzeszczak i Margaret (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2014-06-07].
 34. Platynowe płyty CD (przyznane w 2014 roku) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2014-09-22].
 35. Regulamin przyznawania wyróżnień (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2014-09-22].
 36. a b ESKA MUSIC AWARDS 2014 – relacja na żywo. Wyniki i laureaci. Kto zgarnie nagrody? (pol.). eska.pl, 2014-08-22. [dostęp 2014-08-22].
 37. a b Polsat Sopot Festival 2014. Bursztynowy Słowik dla Justyny Steczkowskiej i Ewy Farny (pol.). dziennikbaltycki.pl, 2014-08-24. [dostęp 2014-08-24].
 38. a b Artysta 25-lecia (pol.). rmf.fm. [dostęp 2015-02-09].
 39. a b Telekamery 2015: Oto laureaci, czyli najlepsi w telewizji! (pol.). film.interia.pl, 2015-02-10. [dostęp 2015-02-10].
 40. W niedzielę koncert Top Music Wembley. Transmisja w Onet.tv (pol.). muzyka.onet.pl, 2015-04-17. [dostęp 2015-04-19].
 41. Polsat SuperHit Festiwal 2015 – dzień 1: kto wystąpi? Koncert Platynowy i Hity sieci bez tajemnic (pol.). eska.pl. [dostęp 2015-07-18].
 42. a b Lato ZET i Dwójki 2015: Tak bawiliśmy się w Toruniu! (pol.). radiozet.pl. [dostęp 2015-07-18].
 43. a b OGAE Song Contest 2015: Sukces Polski! (pol.). eurowizja.org. [dostęp 2015-12-10].
 44. Liber feat. Mateusz Ziółko "7 rzeczy"! Zobacz teledysk! (pol.). rmf.fm. [dostęp 2016-02-06].
 45. Platynowe płyty CD (przyznane w 2016 roku) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-04-06].
 46. Z ostatniej chwili! Sylwia Grzeszczak i Liber wzięli dziś ślub! (pol.). jastrzabpost.pl. [dostęp 2014-07-29].
 47. Z ostatniej chwili: Sylwia Grzeszczak w ciąży! Jest oficjalny komentarz! (pol.). afterparty.pl. [dostęp 2015-08-24].
 48. Sylwia Grzeszczak urodziła córeczkę! (pol.). rmf.fm. [dostęp 2015-12-05].
 49. Startuje Sopot Hit Festiwal 2008 (pol.). media2.pl, 2008-08-08. [dostęp 2014-07-29].
 50. Łukasz Szewczyk: Mikrofony Popcornu dla Dody i Feel (pol.). media2.pl, 2009-04-08. [dostęp 2014-07-29].
 51. a b Ogłoszono nominacje do Eska Music Awards 2009 (pol.). muzyka.wp.pl, 2009-03-20. [dostęp 2014-07-29].
 52. a b Nominacje do "Superjedynek". Głosuj (pol.). fakt.pl, 2009-04-07. [dostęp 2014-07-29].
 53. a b Ogłoszono nominacje do Viva Comet! (pol.). muzyka.onet.pl, 2010-01-16. [dostęp 2014-07-29].
 54. You Disappear na OGAE Video Contest 2011! (pol.). eurowizja.org, 2011-09-27. [dostęp 2014-07-29].
 55. OGAE Video Contest 2011 – nasz wybór (pol.). eurowizja.org, 2011-09-13. [dostęp 2014-07-29].
 56. a b Przebój Roku 2011 RM FM: Wygrała Adele (pol.). muzyka.interia.pl, 2012-01-01. [dostęp 2012-01-02].
 57. a b c Viva Comet 2012 rozdane. Ewa Farna triumfuje! (pol.). muzyka.wp.pl, 2012-02-23. [dostęp 2012-05-25].
 58. Sylwia Grzeszczak na słupskiej scenie "Lata z Radiem" (pol.). polskieradio.pl. [dostęp 2014-07-29].
 59. a b SuperJedynki 2012 rozdane (pol.). tvp.pl, 2012-06-02. [dostęp 2014-07-29].
 60. SuperJedynki 2012. Znamy nominacje (pol.). nto.pl, 2012-04-26. [dostęp 2014-07-29].
 61. a b c Łukasz Szewczyk: Eska Music Awards 2012 rozdane. Jula, Grzeszczak i Enej górą (pol.). media2.pl, 2012-07-21. [dostęp 2014-07-29].
 62. ESKA MUSIC AWARDS 2012 Lista Nominowanych! Zobacz listę nominowanych, kategorie, głosowanie, zaproszenia. Kto ma szansę na wygraną? (pol.). eska.pl, 2012-06-20. [dostęp 2014-07-29].
 63. Znamy nominacje ESKA Music Awards (pol.). muzyka.onet.pl, 2013-06-18. [dostęp 2013-06-18].
 64. Wspominając galę „Osobowości i Sukcesy Roku 2015” (pol.). osobowosciisukcesy.pl, 2015-03-25. [dostęp 2015-04-02].
 65. a b c ESKA Music Awards 2016 – nominacje (pol.). eska.pl. [dostęp 2016-07-04].