Sylwia Grzeszczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sylwia Grzeszczak
Ilustracja
Sylwia Grzeszczak (2014)
Imię i nazwisko

Sylwia Karolina Grzeszczak

Data i miejsce urodzenia

7 kwietnia 1989
Poznań

Instrumenty

fortepian[1]

Gatunki

pop[2], soul[2], R&B[2][3]

Zawód

piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów

Aktywność

od 2004

Wydawnictwo

My Music, Gorgo, EMI Music Poland, Warner Music Poland

Powiązania

Liber, Kuba Mańkowski

Strona internetowa

Sylwia Karolina Grzeszczak (ur. 7 kwietnia 1989 w Poznaniu) – polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów.

Zadebiutowała na rynku fonograficznym w 2008 wydaniem albumu studyjnego pt. Ona i on, który nagrała z Liberem. Następnie wydała trzy solowe albumy: Sen o przyszłości (2011), Komponując siebie (2013) i Tamta dziewczyna (2016). Pierwsze dwa wydawnictwa uzyskały certyfikat potrójnie platynowej płyty oraz zajęły kolejno pierwsze i drugie miejsce na liście sprzedaży płyt w Polsce, a trzeci album uzyskał status podwójnie platynowej płyty.

Większość wydanych przez piosenkarkę singli stało się przebojami, m.in. „Małe rzeczy”, „Sen o przyszłości”, „Pożyczony”, „Księżniczka” i „Tamta dziewczyna”, które zajęły pierwsze miejsce na liście AirPlay, najczęściej granych utworów w polskich rozgłośniach radiowych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jej tata pracował jako mechanik samolotowy. Ma starszego o cztery lata brata Mateusza, który został jej tour managerem[4]. W 1995 wieku pięciu lat wzięła udział w programie Od przedszkola do Opola, w którym wykonała piosenkę z repertuaru Krzysztofa Krawczyka „Byle było tak”[5][3]. Uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. H. Wieniawskiego i do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza w Poznaniu[3], ukończyła też Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu, w klasie fortepianu.

W 2004 zajęła pierwsze miejsce w finale konkursu Drzwi do kariery. W 2005 wzięła udział w czwartej edycji programu telewizji Polsat Idol, kończąc udział na etapie grupowym[6]. Wygrała również konkurs poezji śpiewanej za skomponowanie muzyki do wiersza Ernesta Brylla. W 2006 nagrała trzy piosenki na płytę grupy Ascetoholix pt. Adsum – „Tak wyszło”, „Afrodyzjak” i „Chodź ze mną”. W 2007 współpracowała z Agnieszką Włodarczyk nad jej debiutanckim albumem Nie dla oka.... Wspólnie z Liberem brała udział w trasie koncertowej „Gwiazdy na Warmii i Mazurach”, gdzie gościnnie występował z nimi Doniu. Razem z Liberem nagrała swój debiutancki album studyjny pt. Ona i on, który ukazał się 21 listopada 2008[7]. Album promowały single: „Nowe szanse”, „Co z nami będzie” i „Mijamy się”.

Grzeszczak (2009)

W 2011 wydała pierwszy, solowy singiel „Małe rzeczy”, który zajął m.in. pierwsze miejsce w notowaniu AirPlay i pierwsze miejsce w notowaniu AirPlay – TV[8][9]. Ponadto skomponowała nowy hymn dla drużyny piłkarskiej Warta Poznań[10]. 4 lipca podczas koncertu Lato ZET i Dwójki zorganizowanego przez TVP2 i Radio ZET piosenkarka wygrała konkurs na najlepszą piosenkę z utworem „Małe rzeczy”[11]. 16 lipca wystąpiła na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze, gdzie za wykonanie utworu „Za toboj” zajęła trzecie miejsce i zdobyła Brązowy Samowar[12]. W sierpniu wydała swój drugi solowy singiel „Sen o przyszłości[13]. Utwór dotarł m.in. do pierwszego miejsca w notowaniu AirPlay[14]. W tym samym roku teledysk do piosenki „Muzyki moc”, którą nagrała w 2010 roku z innymi wykonawcami z okazji 10-lecia stacji Viva Polska, otrzymał nagrodę Viva Comet 2011 w kategorii najlepsze na VIVA-TV.pl[15]. 11 października wydała album pt. Sen o przyszłości, który znalazł się na pierwszym miejscu na liście OLiS[16]. 16 października wystąpiła jako gość muzyczny w drugim półfinale drugiej edycji programu Must Be the Music. Tylko muzyka w telewizji Polsat[17]. 4 stycznia 2012 wydała singiel „Karuzela”. W marcu za album Sen o przyszłości otrzymała certyfikat dwukrotnie platynowej płyty[18]. 24 kwietnia na gali wręczenia Fryderyków 2012 odebrała nagrodę specjalną od Nielsen Music za najczęściej graną piosenkę w radiu („Małe rzeczy”)[19].

8 marca 2013 wydała singiel „Flirt[20], którym zapowiadała album pt. Komponując siebie wydany 11 czerwca tego samego roku[21]. Płyta przez 16 tygodni z rzędu znajdowała się w pierwszej „dziesiątce” OLiS i dotarła do drugiego miejsca listy[22][23]. Drugim singlem z albumu został utwór „Pożyczony”, którego premiera radiowa odbyła się 5 czerwca[24]. Trzy dni później Grzeszczak wystąpiła z utworem „Flirt” w koncercie „Największe przeboje roku” na festiwalu TOPtrendy 2013 w Sopocie[25]. 15 czerwca została uhonorowana SuperNagrodą podczas Superjedynek na 50. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu[26]. 3 sierpnia na gali Eska Music Awards 2013 w Szczecinie otrzymała nagrodę dla najlepszej artystki[27]. 24 sierpnia wystąpiła w koncercie „5 lat z Muzodajnią. Największe przeboje lata” podczas drugiego dnia Top of the Top Sopot Festival 2013[28], na którym odebrała złotą płytę za Komponując siebie i nagrodę specjalną za singiel „Małe rzeczy”, który w serwisie Muzodajnia.pl sprzedał się w liczbie większej niż jakikolwiek inny utwór w pięcioletniej historii istnienia tej platformy[29]. 27 sierpnia odbyła się radiowa premiera „Księżniczki”, trzeciego singla z albumu Komponując siebie[30]. W grudniu rozpoczęła trasę koncertową Sylwia Grzeszczak z zespołem, która obejmowała występy w siedmiu największych salach koncertowych w Polsce, tj. w Hali Łuczniczka w Bydgoszczy, Hali pod Dębowcem w Bielsku-Białej, Hali Widowiskowo-Sportowej w Koszalinie, Hali Torwar w Warszawie, [[Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu |Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu]], Hali Stulecia we Wrocławiu i Hali Arena w Poznaniu. Trwająca od grudnia do marca trasa zarejestrowana została przez telewizję Eska TV[31].

W lutym 2014 została nominowana do nagrody Wiktory dla gwiazdy piosenki[32]. Skomponowała utwór „Czarne chmury”, który nagrali Liber i Mateusz Grędziński[33]. 30 maja 2014 wystąpiła w koncercie „TOP” podczas pierwszego dnia festiwalu TOPtrendy 2014 wśród dziesięciu artystów z największą liczbą sprzedanych płyt w poprzedzającym roku w Polsce; zajęła trzecie miejsce[34]. Dzień później na tym samym festiwalu z utworem „Księżniczka” zwyciężyła w konkursie „Największe przeboje roku”[35]. 6 czerwca w duecie z Ryszardem Rynkowskim zaśpiewała „Szczęśliwej drogi już czas” na 51. KFPP w Opolu[36]. Dzień później odebrała Superjedynkę dla SuperArtystki[37], poza tym była nominowana do nagrody w kategoriach: SuperAlbum (za Komponując siebie) i SuperPrzebój (za „Księżniczkę”)[38]. 24 lipca za sprzedaż albumu Komponując siebie w ponad 60 tys. nakładzie uzyskała certyfikat podwójnie platynowej płyty[39][40]. 22 sierpnia na gali Eska Music Awards 2014 otrzymała siódmą w swojej karierze statuetkę Eska Music Award, bijąc tym samym rekord na największą liczbę zdobytych nagród[41]. Dzień później wzięła udział z utworem „Księżniczka” w konkursie o Słowika Publiczności na Polsat Sopot Festival[42].

W lutym 2015 zajęła 12. miejsce w plebiscycie radia RMF FM na artystę 25-lecia[43]. oraz otrzymała Telekamerę „Tele Tygodnia” w kategorii Muzyka[44]. 19 kwietnia wystąpiła podczas koncertu Top Music Wembley w londyńskiej Wembley Arena[45]. 29 maja, dzięki zdobyciu podwójnej platyny za album Komponując siebie, wystąpiła w „Koncercie platynowym” podczas pierwszego dnia Polsat SuperHit Festiwalu w Sopocie[46]. 12 lipca wystąpiła podczas letniej trasy koncertowej Lato Zet i Dwójki, na której – głosami widzów – zwyciężyła w konkursie Przebój koncertu[47]. W tym okresie skomponowała muzykę do filmu 7 rzeczy, których nie wiecie o facetach, m.in. singiel „7 rzeczy” (wykonywany przez Libera i Mateusza Ziółkę), który stał się hitem radiowym[48]. 6 kwietnia 2016 za wysoką sprzedaż płyt Sen o przyszłości i Komponując siebie otrzymała certyfikat potrójnie platynowej płyty[49].

Grzeszczak podczas koncertu we Wrocławiu (2016)

20 maja 2016 na antenie radia RMF FM odbyła się premiera jej nowego singla „Tamta dziewczyna”, który tydzień później wykonała podczas „Koncertu platynowego” na Polsat SuperHit Festiwalu. Utwór dotarł do pierwszego miejsca AirPlay Top, gdzie spędził sześć tygodni z rzędu. Teledysk do piosenki był najpopularniejszym klipem w Polsce w 2016 – zebrał ponad 110 mln wyświetleń. Singiel sprzedał się cyfrowo w nakładzie ponad 200 tys. egzemplarzy, co dało mu status podwójnie diamentowego singla. 26 sierpnia Grzeszczak wystąpiła na gali Eska Music Awards 2016, na której odebrała statuetkę dla najlepszej artystki i za najlepsze video („Tamta dziewczyna”)[50]. Dwa dni później wystąpiła na Festiwalu „Magiczne Zakończenie Wakacji”, na którym z utworem „Tamta dziewczyna” zwyciężyła w konkursie na Przebój lata RMF FM i Polsatu[51]. 9 listopada wydała singiel „Bezdroża”, który nagrała z gościnnym udziałem Mateusza Ziółki[52]. 25 listopada wydała album pt. Tamta dziewczyna[52], za który już w dniu premiery uzyskała certyfikat złotej płyty, niecałe trzy tygodnie później – platynowej, a później podwójnie platynowej. Jeszcze przed premierą płyty wyruszyła w trasę koncertową Tamta dziewczyna Tour, obejmującą występy na ponad 20 największych halach widowiskowych w Polsce. W maju 2017 wystąpiła na Polsat SuperHit Festiwalu 2017 w Sopocie – pierwszego dnia podczas „Koncertu platynowego” i drugiego podczas koncertu „Radiowy przebój roku”, na którym „Tamta dziewczyna” zajęła trzecie miejsce z wynikiem ponad 10 tys. odtworzeń w radiu w poprzednim roku.

Grzeszczak (2018)

W 2018 świętowała 10-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji 11 maja wydała singiel „Dobre myśli”, który nagrała z Liberem. W tym samym miesiącu wystąpiła na Polsat SuperHit Festiwalu w Sopocie, gdzie podczas recitalu „Tamta dziewczyna ma jubileusz” wykonała swoje największe przeboje i została nagrodzona Bursztynowym Słowikiem Publiczności, nagrodą radia RMF FM i Sercem Polsatu. Jej drugi singiel z Tamtej dziewczyny – „Bezdroża” – zdobył tytuł Cyfrowej Piosenki 2017 przyznawanego przez Związek Producentów Audio-Video. W październiku wyruszyła w trasę koncertową Ten Tour po największych halach widowiskowych w Polsce. W styczniu 2019 zaśpiewałą na gali z okazji 90-lecia polskiej siatkówki. Poinformowała też o pracy nad nową płytą. W pierwszej połowie roku kontynuowała trasę koncertową Ten Tour, którą zakończyła koncertami w amfiteatrze w Płocku i Opolu. Podczas koncertu w Ergo Arenie w Gdańsku świętowała swoje 30. urodziny, tego samego dnia zrealizowała nagrania do swojego pierwszego w karierze DVD koncertowego. 30 kwietnia wystąpiła na Błoniach Stadionu Narodowego podczas koncertu „Gramy dla Europy”. 14 czerwca podczas koncertu „Od Opola do Opola” na 56. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu została nagrodzona nagrodą specjalną od TVP1. W sierpniu wydała singiel „Rakiety”, a w programie Uwaga TVN wyemitowano materiał o kulisach jej kariery. 14 sierpnia wystąpiła na Top Of The Top Sopot Festival, na którym wykonała medley swoich przebojów i po raz pierwszy publicznie zaśpiewała singiel „Rakiety”. Występ był szeroko komentowany w mediach, ponieważ Grzeszczak rozpoczęła go skokiem z dachu Opery Leśnej w Sopocie. Jednocześnie w 2019 kontynuowała koncertowanie.

W 2020 po raz pierwszy od lat nie wyruszyła w letnią trasę koncertową, co spowodowane było wybuchem epidemii COVID-19 w Polsce. Pod koniec lipca zapowiedziała muzyczny powrót na wrzesień 2020. 23 października wystąpiła jako gość muzyczny w finale jedenastej edycji programu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami, a 31 grudnia wystąpiła podczas sylwestrowego koncertu telewizji Polsat Sylwestrowa Moc Przebojów. 9 kwietnia 2021 wydała singiel „Prawda o nas”[53], który osiem dni później wykonała jako gość muzyczny w finałowym odcinku czwartej edycji programu The Voice Kids w TVP2[54]. 30 maja wystąpiła podczas koncertu TVP1 Jak przeżyć wszystko jeszcze raz poświęconemu Krzysztofowi Krawczykowi, wykonując utwory „Pamiętam ciebie z tamtych lat” i „Byle było tak”[55]. 25 czerwca wystąpiła z Jamalą podczas festiwalu Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie emitowanego przez TVP2. W sierpniu wystąpiła podczas koncertów: Wakacyjne hity wszech czasów (TVP3 i Trójka)[56], #Nasze20lecie na Top of the Top Sopot Festivalu 2021 (TVN), Earth Festivalu (Polsat) w Uniejowie[57] i wzięła udział z piosenką „Prawda o nas” w konkursie na Przebój lata RMF FM i Polsatu w Kielcach[58]. 3 września wystąpiła podczas koncertu „Od Opola do Opola: Największe gwiazdy! Legendarne przeboje!” na 58. KFPP w Opolu[59]. W tym samym roku była trenerką w dwunastej edycji programu TVP2 The Voice of Poland.

25 lutego 2022 wydała singiel „Dżungla”[60]. Wiosną została ambsadorką sieci sklepów obuwniczych Deichmann, którą promowała także jesienią tego samego roku i wiosną 2023[61][62][63]. 21 maja wystąpiła podczas koncertu „Radiowy przebój toku” na Polsat SuperHit Festiwal[64]. 13 września wydała singiel „O nich, o Tobie”, którym promowała film dokumentalny Ania o Annie Przybylskiej[65]. 25 maja 2023 wystąpiła jako gość muzyczny na 26. gali Telekamer „Tele Tygodnia” emitowanej w TV Puls[66]. W lipcu wydała singiel „Bang Bang”[67]. W sierpniu wystąpiła na Top of The Top Sopot Festivalu i na koncercie „Przebój lata Radia ZET i Polsatu” w Kielcach[68][69].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

28 lipca 2014 wyszła za Marcina „Libera” Piotrowskiego[70], a 20 września 2023 wspólnie poinformowali o rozstaniu[71]. Mają córkę Bognę (ur. 5 grudnia 2015)[72].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Sylwii Grzeszczak.

Trasy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

 • 2016: Tamta dziewczyna Tour 2016
 • 2018: Ten Tour 2018

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Biografia, sylwiagrzeszczak.com [dostęp 2011-05-02] [zarchiwizowane z adresu 2011-07-10] (pol.).
 2. a b c Sylwia Grzeszczak – Biografia, Wirtualna Polska [dostęp 2016-08-28] [zarchiwizowane z adresu 2016-08-29] (pol.).
 3. a b c Sylwia Grzeszczak – Biografia, RMF FM [dostęp 2011-05-02] (pol.).
 4. Sylwia Grzeszczak: mąż, dziecko, rodzina, kariera - biografia - Życiorysy.info, 16 listopada 2023 [dostęp 2023-11-21] (pol.).
 5. Krawczyk uratował występ Grzeszczak. „Pomyliłam się już na początku”. Wirtualna Polska, 6 kwietnia 2021. [dostęp 2021-07-20]. (pol.).
 6. IV edycja: Uczestnicy – Grupy, Interia.pl [dostęp 2018-07-03] [zarchiwizowane z adresu 2005-05-07] (pol.).
 7. Sylwia Grzeszczak & Liber – „Ona i on”, Onet.pl [dostęp 2014-09-23] [zarchiwizowane z adresu 2015-10-01] (pol.).
 8. AirPlay Top: 18.06. – 24.06.2011, ZPAV [dostęp 2012-02-18] (pol.).
 9. AirPlay TV: 18.06. – 24.06.2011, ZPAV [dostęp 2012-02-18].
 10. Adam Łojewski, Hymn Warty Poznań, mmpoznan.pl, 2 marca 2011 [dostęp 2011-05-14] [zarchiwizowane z adresu 2011-03-08] (pol.).
 11. W opolskiej odsłonie Lata Zet i Dwójki zwyciężyła Sylwia Grzeszczak, TVP, 4 lipca 2011 [dostęp 2011-08-19] [zarchiwizowane z adresu 2011-09-12] (pol.).
 12. Respondek wygrał Festiwal Piosenki Rosyjskiej, TVP Info, 17 lipca 2011 [dostęp 2011-07-17] [zarchiwizowane z adresu 2011-07-19] (pol.).
 13. Posłuchaj nowego singla Sylwii Grzeszczak!, Interia.pl, 31 sierpnia 2011 [dostęp 2011-08-31] [zarchiwizowane z adresu 2011-10-01] (pol.).
 14. AirPlay Top: 08.10. – 14.10.2011, ZPAV [dostęp 2011-10-04] (pol.).
 15. Nagrody Viva Comet 2011 rozdane!, Wirtualna Polska, 24 lutego 2011 [dostęp 2011-05-02] [zarchiwizowane z adresu 2014-02-19] (pol.).
 16. Sprzedaż w okresie 10.10.2011 – 16.10.2011, OLiS [dostęp 2014-09-22] (pol.).
 17. „Must Be the Music. Tylko muzyka”: Sylwia Grzeszczak gościnnie, Interia.pl, 16 października 2011 [dostęp 2011-12-15] [zarchiwizowane z adresu 2011-10-17] (pol.).
 18. Platynowe płyty CD przyznane w 2012 roku, ZPAV [dostęp 2014-09-22] (pol.).
 19. Z czego cieszy się Sylwia Grzeszczak?, interia.tv, 27 kwietnia 2012 [dostęp 2013-08-25] (pol.).
 20. Premiera Sylwii Grzeszczak „Flirt” tylko na Eska.pl!, Eska.pl [dostęp 2013-03-05] [zarchiwizowane z adresu 2013-03-07] (pol.).
 21. Sylwia Grzeszczak – „Komponując siebie”. Odsłuch płyty!, Interia.pl, 10 czerwca 2013 [dostęp 2013-08-22] [zarchiwizowane z adresu 2013-12-29] (pol.).
 22. Sprzedaż w okresie 02.09.2013 – 08.09.2013 (Archiwum OLiS – data: 24.06.2013, 01.07.2013, 08.07.2013, 15.07.2013, 22.07.2013, 29.07.2013, 05.08.2013, 12.08.2013, 19.08.2013, 26.08.2013, 02.09.2013, 09.09.2013, 16.09.2013, 23.09.2013, 30.09.2013, 07.10.2013), OLiS [dostęp 2014-09-22] (pol.).
 23. Sprzedaż w okresie 27.01.2017 – 02.02.2017, OLiS [dostęp 2017-02-09] (pol.).
 24. Łukasz Jaćkiewicz, Sylwia Grzeszczak prezentuje nowy singiel – „Pożyczony”, All About Music, 29 lipca 2013 [dostęp 2014-07-29] [zarchiwizowane z adresu 2014-07-29] (pol.).
 25. Łukasz Szewczyk, Polsat wybierze „Największe przeboje roku” – nowy koncert Sopot TopTrendy, media2.pl, 7 maja 2013 [dostęp 2013-06-09] (pol.).
 26. Opole 2013. SuperPremiery2013, SuperDebiuty2013, SuperJedynki2013: nagrody + nominowani, Eska.pl, 14 czerwca 2013 [dostęp 2013-06-15] (pol.).
 27. ESKA Music Awards 2013: Sylwia Grzeszczak Najlepszą Artystką! (Video), Eska.pl, 5 sierpnia 2013 [dostęp 2013-08-03] (pol.).
 28. Sopot TOP of the TOP Festival 2013: 5 lat z Muzodajnią. Największe przeboje lata! Zobacz kto, gdzie, kiedy, Eska.pl, 16 sierpnia 2013 [dostęp 2013-08-24] (pol.).
 29. Dumna Sylwia Grzeszczak pozuje ze Złotą Płytą w Sopocie, Party.pl, 25 sierpnia 2013 [dostęp 2013-08-25] (pol.).
 30. Gorąca 20 Premiera: Sylwia Grzeszczak – „Księżniczka”, Eska.pl, 27 sierpnia 2013 [dostęp 2013-08-31] (pol.).
 31. Sylwia Grzeszczak – trasa koncertowa 2014 pod patronatem Radia ESKA i ESKA.pl, Eska.pl, 9 stycznia 2014 [dostęp 2014-01-19] (pol.).
 32. Wiktory 2013: gala rozdania nagród odbędzie się 29 marca, Onet.pl, 10 lutego 2014 [dostęp 2014-02-10] [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22] (pol.).
 33. Post na osi czasu Sylwii Grzeszczak w serwisie Facebook, Facebook, 17 kwietnia 2014 [dostęp 2014-07-28] (pol.).
 34. Sopot TOPtrendy Festiwal 2014 – pierwszy dzień: zapis relacji. Podsiadło i Brzozowski wygranymi + Afraid Dawida Kwiatkowskiego, Eska.pl, 31 maja 2014 [dostęp 2014-05-31] [zarchiwizowane z adresu 2014-05-30] (pol.).
 35. Sopot TOPtrendy Festiwal 2014 – drugi dzień: relacja na żywo. Kto wygra trendy 2014 i Przebój Roku?, Eska.pl, 31 maja 2014 [dostęp 2014-05-31] [zarchiwizowane z adresu 2014-05-31] (pol.).
 36. OPOLE 2014 – SuperPremiery. Sprawdź, kto wygrał! Zapis relacji na żywo na ESKA.pl, Eska.pl, 7 czerwca 2014 [dostęp 2014-06-12] (pol.).
 37. Festiwal Opole 2014 – SuperJedynki: Kto wygrał? Ewa Farna, Donatan i Cleo, Piersi, Igor Herbut, Red Lips, Sylwia Grzeszczak i Margaret, Onet.pl, 7 czerwca 2014 [dostęp 2014-06-07] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-27] (pol.).
 38. Opole 2014: nominacje do SuperJedynek. Kto jest nominowany?, Eska.pl, 5 kwietnia 2014 [dostęp 2014-07-29] [zarchiwizowane z adresu 2014-04-07] (pol.).
 39. Platynowe płyty CD przyznane w 2014 roku, ZPAV [dostęp 2014-09-22] (pol.).
 40. Regulamin przyznawania wyróżnień, ZPAV [dostęp 2014-09-22] (pol.).
 41. Eska Music Awards 2014 – zapis relacji na żywo. Wyniki i laureaci. Kto zgarnął nagrody?, Eska.pl, 22 sierpnia 2014 [dostęp 2014-08-22] [zarchiwizowane z adresu 2014-08-26] (pol.).
 42. Ryszarda Wojciechowska, Polsat Sopot Festival 2014. Bursztynowy Słowik dla Justyny Steczkowskiej i Ewy Farny, Dziennik Bałtycki, 23 sierpnia 2014 [dostęp 2014-08-24] (pol.).
 43. Artysta 25-lecia, RMF FM [dostęp 2015-02-09] (pol.).
 44. Telekamery 2015: Oto laureaci, czyli najlepsi w telewizji!, Interia.pl, 10 lutego 2015 [dostęp 2015-02-10] [zarchiwizowane z adresu 2015-02-10] (pol.).
 45. W niedzielę koncert Top Music Wembley. Transmisja w Onet.tv, Onet.pl, 17 kwietnia 2015 [dostęp 2015-04-19] [zarchiwizowane z adresu 2015-04-21] (pol.).
 46. Polsat SuperHit Festiwal 2015 – dzień 1: kto wystąpi? Koncert Platynowy i Hity sieci bez tajemnic, Eska.pl, 29 maja 2015 [dostęp 2015-07-18] (pol.).
 47. Lato ZET i Dwójki 2015: Tak bawiliśmy się w Toruniu!, Radio Zet, 12 lipca 2015 [dostęp 2015-07-18] [zarchiwizowane z adresu 2015-07-15] (pol.).
 48. Liber feat. Mateusz Ziółko „7 rzeczy”! Zobacz teledysk!, RMF FM, 4 lutego 2016 [dostęp 2016-02-06] (pol.).
 49. Platynowe płyty CD przyznane w 2016 roku, ZPAV [dostęp 2016-04-06] (pol.).
 50. Eska Music Awards 2016: zobacz listę zwycięzców, Onet.pl, 27 sierpnia 2016 [dostęp 2016-08-27] [zarchiwizowane z adresu 2016-08-28] (pol.).
 51. „Tamta dziewczyna” Sylwii Grzeszczak Przebojem Lata 2016 RMF FM i Polsatu!, RMF FM, 28 sierpnia 2016 [dostęp 2016-08-28] (pol.).
 52. a b Sylwia Grzeszczak i Mateusz Ziółko razem! Premiera nowego singla już dziś w RMF FM, RMF FM, 9 listopada 2016 [dostęp 2016-11-09] [zarchiwizowane z adresu 2016-11-10] (pol.).
 53. Alekandra Biłas, Sylwia Grzeszczak zapowiada nowy singiel!, RMF FM, 7 kwietnia 2021.
 54. Ewelina Kulasza, The Voice Kids 4 Na scenie pojawi się wyjątkowy gość! Co będzie się działo?, www.eska.pl, 17 kwietnia 2021.
 55. Paweł Piotrowicz, Trudno tak (razem śpiewać nam ze sobą...). Po koncercie "Jak przeżyć wszystko jeszcze raz, kultura.onet.pl, 31 maja 2021.
 56. „Wakacyjne Hity Wszech Czasów” w Jastarni!, warszawa.tvp.pl.
 57. Earth Festival Uniejów 2021. Ecomiasteczko, eksperymenty, jazdy autami wodorowymi i wielki koncert, Polsat News.
 58. Przebój Lata RMF FM i POLSAT 2021. Tak było!, www.polsat.pl.
 59. Zobacz plan koncertów 58. KFPP Opole 2021!, festiwalopole.tvp.pl.
 60. Marcin Michałowski, Sylwia Grzeszczak w teledysku do nowego singla, Złote Przeboje, 25 lutego 2022.
 61. Sylwia Grzeszczak nową twarzą Deichmann, www.wirtualnemedia.pl.
 62. Sylwia Grzeszczak w nowej kampanii Deichmann śpiewa o byciu sobą, www.wirtualnemedia.pl, 6 września 2022.
 63. Sylwia Grzeszczak w nowej kampanii Deichamnn o wyjątkowości kobiet, www.wirtualnemedia.pl, 7 marca 2023.
 64. Polsat SuperHit Festiwal w Sopocie: Koncert Radiowy Przebój Roku, muzyka.interia.pl.
 65. Piotr Krajewski, Piosenka z filmu o Annie Przybylskiej, rozrywka.radiozet.pl, 13 września 2022.
 66. ORY, Wystąpiła na Telekamerach. Zachwyciła w różowej sukni, kobieta.wp.pl, 26 maja 2023.
 67. Piotr Krajewski, Sylwia Grzeszczak i nowy singiel „BANG BANG”. Premiera w Radiu ZET, rozrywka.radiozet.pl, 11 lipca 2023.
 68. Bartosz Sąder, Źle nie było, ale mogło być lepiej, czyli pierwszy dzień Top of The Top Festival, kultura.onet.pl, 21 sierpnia 2023 [dostęp 2023-08-23].
 69. Paweł Piotrowicz, Nie ma o czym gadać, czyli po koncercie „Przebój Lata Radia ZET i Polsatu”, Onet Kultura, 27 sierpnia 2023.
 70. Z ostatniej chwili! Sylwia Grzeszczak i Liber wzięli dziś ślub!, Jastrząb Post [dostęp 2014-07-29] [zarchiwizowane z adresu 2014-07-29] (pol.).
 71. Sylwia Grzeszczak i Marcin Piotrowski, Oświadczenie Sylwii Grzeszczak o rozstaniu, www.instagram.com, 20 września 2023 [dostęp 2023-09-20].
 72. Sylwia Grzeszczak urodziła córeczkę!, RMF FM, 5 grudnia 2015 [dostęp 2015-12-05] (pol.).