Sylwia Grzeszczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sylwia Grzeszczak
Ilustracja
Sylwia Grzeszczak (2016)
Data i miejsce urodzenia 7 kwietnia 1989
Poznań, Polska
Instrumenty fortepian[1]
Gatunki pop[2], soul[2], R&B[2][3]
Zawód piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów
Aktywność od 2004
Wydawnictwo My Music, Gorgo, EMI Music Poland, Warner Music Poland
Powiązania Liber, Kuba Mańkowski
Strona internetowa

Sylwia Grzeszczak (ur. 7 kwietnia 1989 w Poznaniu) – polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów.

Wokalistka wydała dotychczas cztery albumy studyjne: Ona i on z Liberem, oraz trzy solowe: Sen o przyszłości, Komponując siebie oraz Tamta dziewczyna. Albumy Sen o przyszłości i Komponując siebie uzyskały status potrójnie platynowej płyty oraz zajęły kolejno 1. i 2. miejsce na liście sprzedaży płyt w Polsce, zaś album Tamta dziewczyna uzyskał status podwójnie platynowej płyty. Większość wydanych przez piosenkarkę singli stało się przebojami, m.in. „Małe rzeczy”, „Sen o przyszłości”, „Pożyczony”, „Księżniczka” oraz „Tamta dziewczyna”, które zajęły 1. miejsce na liście AirPlay, najczęściej granych utworów w polskich rozgłośniach radiowych.

Życiorys[edytuj]

Dzieciństwo i edukacja[edytuj]

W wieku pięciu lat Sylwia Grzeszczak wzięła udział w programie Od przedszkola do Opola, w którym wykonała piosenkę z repertuaru Krzysztofa Krawczyka „Byle było tak”[3]. Uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. H. Wieniawskiego oraz do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza w Poznaniu[3]. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu, w klasie fortepianu.

Kariera muzyczna[edytuj]

2004–2008: Idol i Ona i on[edytuj]

W 2004 zajęła pierwsze miejsce w finale konkursu Drzwi do kariery. W 2005 wzięła udział w czwartej edycji programu Idol. Wygrała również konkurs poezji śpiewanej za skomponowanie muzyki do wiersza Ernesta Brylla. W 2006 nagrała trzy piosenki na płytę grupy Ascetoholix Adsum – „Tak wyszło”, „Afrodyzjak” i „Chodź ze mną”. W 2007 współpracowała z Agnieszką Włodarczyk nad jej debiutanckim albumem Nie dla oka.... Wraz z Liberem brała udział w trasie koncertowej „Gwiazdy na Warmii i Mazurach” w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie gościnnie występował z nimi Doniu.

Sylwia Grzeszczak podczas sesji zdjęciowej, 2009

21 listopada 2008 ukazał się jej debiutancki album studyjny zatytułowany Ona i on, który nagrała wspólnie z Liberem[4].

2010–2012: Sen o przyszłości[edytuj]

W 2011 teledysk do piosenki „Muzyki moc”, którą Grzeszczak w 2010 nagrała wraz z VIVA i Przyjaciele z okazji 10-lecia stacji Viva Polska, otrzymał nagrodę VIVA Comet 2011 w kategorii Najlepsze na VIVA-TV.pl[5].

W 2011 piosenkarka wydała swój pierwszy solowy singel „Małe rzeczy”, który zajął m.in. pierwsze miejsce w notowaniu AirPlay oraz pierwsze miejsce w notowaniu AirPlay – TV[6][7]. Ponadto skomponowała nowy hymn dla drużyny piłkarskiej Warta Poznań[8]. 4 lipca podczas koncertu Lato ZET i Dwójki zorganizowanego przez TVP2 i Radio ZET piosenkarka wygrała konkurs na najlepszą piosenkę z utworem „Małe rzeczy”[9]. 16 lipca wystąpiła na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze, gdzie za wykonanie utworu „Za Toboj” zajęła trzecie miejsce i zdobyła Brązowy Samowar[10]. W sierpniu wydała swój drugi solowy singel „Sen o przyszłości[11]. Utwór ten – podobnie jak „Małe rzeczy” – stał się hitem w Polsce i dotarł m.in. do pierwszego miejsca w notowaniu AirPlay[12].

11 października ukazała się jej druga płyta studyjna, zatytułowana Sen o przyszłości, która znalazła się na pierwszym miejscu na liście OLiS[13]. 16 października piosenkarka wystąpiła w drugim półfinale drugiej edycji programu Polsat Must Be the Music. Tylko muzyka, gdzie wykonała utwory „Małe rzeczy” oraz „Sen o przyszłości”[14].

4 stycznia 2012 ukazał się jej trzeci singel „Karuzela”. W marcu album Sen o przyszłości osiągnął status dwukrotnie platynowej płyty[15]. 24 kwietnia podczas gali wręczenia Fryderyków 2012 wokalistka otrzymała nagrodę specjalną od Nielsen Music za najczęściej graną piosenkę w radiu („Małe rzeczy”)[16].

2013–2015: Komponując siebie[edytuj]

8 marca 2013 odbyła się premiera nowego singla Grzeszczak – „Flirt[17]. Utwór zapowiadał jej trzecią płytę studyjną, zatytułowaną Komponując siebie, która ukazała się 11 czerwca tego samego roku[18]. Płyta przez szesnaście tygodni z rzędu znajdowała się w pierwszej dziesiątce listy OLiS i dotarła do drugiego miejsca listy[19][20]. Drugim singlem z albumu został utwór „Pożyczony”, którego premiera radiowa odbyła się 5 czerwca[21]. Trzy dni później piosenkarka wystąpiła z utworem „Flirt” w koncercie „Największe przeboje roku” na festiwalu TOPtrendy 2013 w Sopocie[22]. 15 czerwca podczas Superjedynek na jubileuszowym 50. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu piosenkarka uhonorowana została SuperNagrodą[23], zaś 3 sierpnia otrzymała nagrodę w kategorii Najlepsza artystka podczas gali Eska Music Awards 2013 w Szczecinie[24]. 24 sierpnia wystąpiła w koncercie „5 lat z Muzodajnią. Największe przeboje lata” podczas drugiego dnia Sopot Top of the Top Festival 2013[25]. Odebrała tam złotą płytę za album Komponując siebie oraz otrzymała nagrodę specjalną za singel „Małe rzeczy”, który w serwisie Muzodajnia.pl sprzedał się w liczbie większej niż jakikolwiek inny utwór w pięcioletniej historii jego istnienia[26]. 27 sierpnia 2013 odbyła się radiowa premiera trzeciego singla promującego album Komponując siebie – „Księżniczka[27].

W grudniu Grzeszczak rozpoczęła organizowaną przez Royal Concert i Gorgo Music specjalną trasę koncertową „Sylwia Grzeszczak z zespołem” pod patronatem Eska.pl, Radio Eska oraz Eska TV. Występy odbyły się w siedmiu największych salach koncertowych w Polsce: w Hali Łuczniczka w Bydgoszczy, Hali pod Dębowcem w Bielsku-Białej, Hali Widowiskowo-Sportowej w Koszalinie, Hali Torwar w Warszawie, Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, Hali Stulecia we Wrocławiu oraz Hali Arena w Poznaniu. Trwająca od grudnia do marca trasa zarejestrowana została przez telewizję Eska TV[28].

Sylwia Grzeszczak, 2014

W lutym 2014 wokalistka została nominowana do nagrody Wiktory w kategorii Gwiazda piosenki[29]. W kwietniu natomiast zdobyła trzy nominacje do Superjedynek, odbywających się w ramach Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w kategoriach: SuperArtystka, SuperAlbum (za Komponując siebie) i SuperPrzebój (za „Księżniczka”)[30]. W międzyczasie Liber i Mateusz Grędziński nagrali skomponowany przez Grzeszczak utwór „Czarne chmury”[31]. 30 maja 2014 wokalistka wystąpiła w koncercie „TOP” podczas pierwszego dnia festiwalu TOPtrendy 2014 wśród dziesięciu artystów z największą liczbą sprzedanych płyt w poprzedzającym roku w Polsce. Ostatecznie zajęła 3. miejsce, a statuetkę wręczyła jej Urszula[32]. Dzień później na tym samym festiwalu z utworem „Księżniczka” wygrała konkurs „Największe przeboje roku”[33]. 6 czerwca w duecie z Ryszardem Rynkowskim zaśpiewała „Szczęśliwej drogi już czas” podczas 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu[34]. Dzień później odebrała Superjedynkę w kategorii SuperArtystka[35]. 24 lipca album Komponując siebie uzyskał status podwójnie platynowej płyty za sprzedaż w ponad 60 tysięcznym nakładzie[36][37].

22 sierpnia na gali Eska Music Awards 2014 Grzeszczak otrzymała siódmą w swojej karierze statuetkę Eska Music Awards, pobijając tym samym rekord na największą liczbę zdobytych nagród[38]. Dzień później wzięła udział w konkursie o Słowika Publiczności na Polsat Sopot Festival z utworem „Księżniczka”[39].

W lutym 2015 piosenkarka zajęła dwunaste miejsce w plebiscycie radia RMF FM na artystę 25-lecia[40]. W tym okresie otrzymała również Telekamerę „Tele Tygodnia” 2015 w kategorii Muzyka, zdobywając 28% głosów[41].

19 kwietnia wystąpiła podczas koncertu Top Music Wembley w londyńskiej Wembley Arena[42]. 29 maja, dzięki zdobyciu podwójnej platyny za album Komponując siebie, piosenkarka wystąpiła podczas „Koncertu platynowego” pierwszego dnia Polsat SuperHit Festiwalu w Sopocie[43]. 12 lipca Grzeszczak wystąpiła podczas letniej trasy koncertowej Lato Zet i Dwójki, gdzie głosami widzów zwyciężyła w konkursie Przebój koncertu[44].

5 grudnia ogłoszono wyniki konkursu OGAE Song Contest, podczas którego Polskę reprezentował nagrany wraz z Sound’n’Grace utwór „Kiedy tylko spojrzę”. Piosenka znalazła uznanie wśród Europejczyków i ostatecznie uplasowała się na 3 miejscu. To drugi najwyższy wyniki w OSC, a najwyższy wynik od kiedy OGAE Polska uczestniczy w tej zabawie[45].

W międzyczasie artystka skomponowała muzykę do filmu 7 rzeczy, których nie wiecie o facetach. Promuje go singiel „7 rzeczy” wykonywany przez Libera i Mateusza Ziółko. Kompozycja Grzeszczak w krótkim czasie stała się hitem radiowym[46].

Od 2016: Tamta dziewczyna[edytuj]

6 kwietnia 2016 obie solowe płyty wokalistki Sen o przyszłości i Komponując siebie uzyskały status potrójnie platynowej płyty[47].

26 sierpnia wystąpiła na gali Eska Music Awards 2016, gdzie zaśpiewała piosenkę „Tamta dziewczyna”. Podczas wydarzenia otrzymała dwie statuetki w kategoriach Najlepsza artystka i Eska TV Award – Najlepsze video za „Tamtą dziewczynę”[48].

9 listopada nastąpiła premiera drugiego singla „Bezdroża”, w którym gościnnie pojawił się Mateusz Ziółko[49] 25 listopada ukazał się jej czwarty album studyjny, zatytułowany Tamta dziewczyna[49].

Życie prywatne[edytuj]

28 lipca 2014 Grzeszczak poślubiła Marcina „Libera” Piotrowskiego[50]. 24 sierpnia 2015 piosenkarka oficjalnie potwierdziła doniesienia mediów o swojej ciąży[51]. 5 grudnia tego samego roku w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu urodziła córkę Bognę[52].

Dyskografia[edytuj]

 Osobny artykuł: Dyskografia Sylwii Grzeszczak.

Trasy koncertowe[edytuj]

 • 2016: Tamta dziewczyna Tour 2016

Nagrody i nominacje[edytuj]

Przypisy

 1. Biografia (pol.). sylwiagrzeszczak.com. [dostęp 2011-05-02].
 2. a b c Sylwia Grzeszczak - Biografia (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2016-08-28].
 3. a b c Sylwia Grzeszczak – Biografia (pol.). rmf.fm. [dostęp 2011-05-02].
 4. Sylwia Grzeszczak & Liber – "Ona i On" (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2014-09-23].
 5. Nagrody Viva Comet 2011 rozdane! (pol.). muzyka.wp.pl, 2011-02-24. [dostęp 2011-05-02].
 6. Sylwia Grzeszczak – Małe rzeczy (AirPlay Top: 18.06. – 24.06.2011) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2012-02-18].
 7. Sylwia Grzeszczak – Małe rzeczy (AirPlay TV: 18.06. – 24.06.2011). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2012-02-18].
 8. Adam Łojewski: Hymn Warty Poznań (pol.). mmpoznan.pl, 2011-03-02. [dostęp 2011-05-14].
 9. W opolskiej odsłonie Lata Zet i Dwójki zwyciężyła Sylwia Grzeszczak (pol.). tvp.pl, 2011-07-04. [dostęp 2011-08-19].
 10. Respondek wygrał Festiwal Piosenki Rosyjskiej (pol.). tvp.info, 2011-07-17. [dostęp 2011-07-17].
 11. Posłuchaj nowego singla Sylwii Grzeszczak! (pol.). muzyka.interia.pl, 2011-08-31. [dostęp 2011-08-31].
 12. Sylwia Grzeszczak – Sen o przyszłości (AirPlay Top: 08.10. – 14.10.2011) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2011-10-04].
 13. OLiS – sprzedaż w okresie 10.10.2011 – 16.10.2011 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2014-09-22].
 14. "Must Be The Music. Tylko muzyka": Sylwia Grzeszczak gościnnie (pol.). muzyka.interia.pl, 2011-10-16. [dostęp 2011-12-15].
 15. Platynowe płyty CD (przyznane w 2012 roku) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2014-09-22].
 16. Z czego cieszy się Sylwia Grzeszczak? (pol.). interia.tv, 2013-04-27. [dostęp 2013-08-25].
 17. Premiera Sylwii Grzeszczak Flirt tylko na Eska.pl! (pol.). eska.pl. [dostęp 2013-03-05].
 18. Sylwia Grzeszczak – "Komponując siebie". Odsłuch płyty! (pol.). muzyka.interia.pl, 2013-06-10. [dostęp 2013-08-22].
 19. OLiS – sprzedaż w okresie 02.09.2013 – 08.09.2013 (Archiwum OLiS – data: 24.06.2013, 01.07.2013, 08.07.2013, 15.07.2013, 22.07.2013, 29.07.2013, 05.08.2013, 12.08.2013, 19.08.2013, 26.08.2013, 02.09.2013, 09.09.2013, 16.09.2013, 23.09.2013, 30.09.2013, 07.10.2013) (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2014-09-22].
 20. OLiS – sprzedaż w okresie 27.01.2017 – 02.02.2017 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2017-02-09].
 21. Sylwia Grzeszczak prezentuje nowy singiel – Pożyczony (pol.). allaboutmusic.pl, 2013-07-29. [dostęp 2014-07-29].
 22. Łukasz Szewczyk: Polsat wybierze "Największe przeboje roku" – nowy koncert Sopot TopTrendy (pol.). media2.pl, 2013-05-07. [dostęp 2013-06-09].
 23. Opole 2013. SuperPremiery2013, SuperDebiuty2013, SuperJedynki2013: nagrody + nominowani (pol.). eska.pl, 2013-06-14. [dostęp 2013-06-15].
 24. ESKA Music Awards 2013: Sylwia Grzeszczak Najlepszą Artystką! (Video) (pol.). eska.pl, 2013-08-04. [dostęp 2013-08-03].
 25. Sopot TOP of the TOP Festival 2013: 5 lat z Muzodajnią. Największe przeboje lata! Zobacz kto, gdzie, kiedy (pol.). eska.pl, 2013-08-16. [dostęp 2013-08-24].
 26. Dumna Sylwia Grzeszczak pozuje ze Złotą Płytą w Sopocie (pol.). afterparty.pl, 2013-08-25. [dostęp 2013-08-25].
 27. Gorąca 20 Premiera: Sylwia Grzeszczak – Księżniczka (pol.). eska.pl, 2013-08-27. [dostęp 2013-08-31].
 28. Sylwia Grzeszczak – trasa koncertowa 2014 pod patronatem Radia ESKA i ESKA.pl (pol.). eska.pl, 2014-01-09. [dostęp 2014-01-19].
 29. Wiktory 2013: gala rozdania nagród odbędzie się 29 marca (pol.). muzyka.onet.pl, 2014-02-10. [dostęp 2014-02-10].
 30. Opole 2014: nominacje do SuperJedynek. Kto jest nominowany? (pol.). eska.pl, 2014-06-03. [dostęp 2014-07-29].
 31. Post na osi czasu Sylwii Grzeszczak w serwisie Facebook (pol.). facebook.com, 2014-04-17. [dostęp 2014-07-28].
 32. Sopot TOPtrendy Festiwal 2014 – pierwszy dzień: zapis relacji. Podsiadło i Brzozowski wygranymi + Afraid Dawida Kwiatkowskiego (pol.). eska.pl, 2014-05-31. [dostęp 2014-05-31].
 33. Sopot TOPtrendy Festiwal 2014 – drugi dzień: relacja na żywo. Kto wygra trendy 2014 i Przebój Roku? (pol.). eska.pl, 2014-05-31. [dostęp 2014-05-31].
 34. OPOLE 2014 – SuperPremiery. Sprawdź, kto wygrał! Zapis relacji na żywo na ESKA.pl (pol.). eska.pl, 2014-06-07. [dostęp 2014-06-12].
 35. Festiwal Opole 2014 – SuperJedynki: Kto wygrał? Ewa Farna, Donatan i Cleo, Piersi, Igor Herbut, Red Lips, Sylwia Grzeszczak i Margaret (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2014-06-07].
 36. Platynowe płyty CD (przyznane w 2014 roku) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2014-09-22].
 37. Regulamin przyznawania wyróżnień (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2014-09-22].
 38. ESKA MUSIC AWARDS 2014 – relacja na żywo. Wyniki i laureaci. Kto zgarnie nagrody? (pol.). eska.pl, 2014-08-22. [dostęp 2014-08-22].
 39. Polsat Sopot Festival 2014. Bursztynowy Słowik dla Justyny Steczkowskiej i Ewy Farny (pol.). dziennikbaltycki.pl, 2014-08-24. [dostęp 2014-08-24].
 40. Artysta 25-lecia (pol.). rmf.fm. [dostęp 2015-02-09].
 41. Telekamery 2015: Oto laureaci, czyli najlepsi w telewizji! (pol.). film.interia.pl, 2015-02-10. [dostęp 2015-02-10].
 42. W niedzielę koncert Top Music Wembley. Transmisja w Onet.tv (pol.). muzyka.onet.pl, 2015-04-17. [dostęp 2015-04-19].
 43. Polsat SuperHit Festiwal 2015 – dzień 1: kto wystąpi? Koncert Platynowy i Hity sieci bez tajemnic (pol.). eska.pl. [dostęp 2015-07-18].
 44. Lato ZET i Dwójki 2015: Tak bawiliśmy się w Toruniu! (pol.). radiozet.pl. [dostęp 2015-07-18].
 45. OGAE Song Contest 2015: Sukces Polski! (pol.). eurowizja.org. [dostęp 2015-12-10].
 46. Liber feat. Mateusz Ziółko "7 rzeczy"! Zobacz teledysk! (pol.). rmf.fm. [dostęp 2016-02-06].
 47. Platynowe płyty CD (przyznane w 2016 roku) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-04-06].
 48. Eska Music Awards 2016: zobacz listę zwycięzców (pol.). muzyka.onet.pl, 2016-08-27. [dostęp 2016-08-27].
 49. a b Sylwia Grzeszczak i Mateusz Ziółko razem! Premiera nowego singla już dziś w RMF FM (pol.). rmf.fm, 2016-11-09. [dostęp 2016-11-09].
 50. Z ostatniej chwili! Sylwia Grzeszczak i Liber wzięli dziś ślub! (pol.). jastrzabpost.pl. [dostęp 2014-07-29].
 51. Z ostatniej chwili: Sylwia Grzeszczak w ciąży! Jest oficjalny komentarz! (pol.). afterparty.pl. [dostęp 2015-08-24].
 52. Sylwia Grzeszczak urodziła córeczkę! (pol.). rmf.fm. [dostęp 2015-12-05].