Sylwia Oksiuta-Warmus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sylwia Oksiuta-Warmus
Data i miejsce urodzenia

19 stycznia 1982
Białystok

Zawód

aktor-lalkarz, reżyser, scenarzysta, dziennikarz, pedagog i arteterapeuta

Współmałżonek

Dawid Warmus (od 2015)

Lata aktywności

od 2003

Zespół artystyczny
Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Sylwia Oksiuta-Warmus, dawniej Sylwia Oksiuta (ur. 19 stycznia 1982 w Białymstoku) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, lalkarz, scenarzysta, reżyser, instruktor teatralny, dziennikarz, pedagog, arteterapeuta, działaczka społeczna.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wychowała się w Strabli koło Bielska Podlaskiego. Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku, jest absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku), Akademii Dziennikarstwa PWT w Warszawie, a także Krakowskiej Szkoły Filmu i Komunikacji Audiowizualnej (kierunek scenariopisarstwo). Ponadto ukończyła podyplomowe studia na Wydziale Wychowania Artystycznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Już jako uczennica szkoły podstawowej brała udział w szkolnych przedstawieniach teatralnych. W liceum należała do szkolnego koła teatralnego Bez maski i równocześnie uczęszczała do białostockiego teatru Klaps Antoniny Sokołowskiej. Zadebiutowała na scenie na IV roku studiów (2005) w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Przez dwa sezony (2005-2007) pracowała w Lubuskim Teatrze im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze. Od 2007 roku zatrudniona w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi (również z niepełnosprawnymi), a także z seniorami, amazonkami i bezdomnymi – prowadząc warsztaty teatralne i wystawiając przedstawienia, uczestniczy w wielu akcjach społecznych i charytatywnych, organizuje przedświąteczne zbiórki dla osób bezdomnych. W grudniu 2016 r. podczas XI Gali Wolontariatu Częstochowskiego w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana miała miejsce premiera wyreżyserowanego przez artystkę przedstawienia z udziałem bezdomnych mężczyzn pt. Wystawieni.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • 2006 – nagroda „Leon 2006” za debiut na deskach Lubuskiego Teatru im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze
  • 2016 – tytuł przyjaciela Wolontariatu Agape (przyznany przez Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Agape)[1]
  • 2017 – Nagroda Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury w kategorii Teatr i Film

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Rola
2007 Jutro idziemy do kina prostytutka
2008–2009 Na Wspólnej Lidia Śmigielska
2009 Mniejsze zło studentka
2010 Mistyfikacja prostytutka „Marilyn Monroe”
2011 Polnische Ostern farmaceutka
2017 Pewnego razu w listopadzie komornik Iza

Spektakle teatralne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]