Symbian (przedsiębiorstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Symbian Ltd.
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Siedziba

Southwark, Londyn

Data założenia

1998

Data likwidacji

2013

Zatrudnienie

1178 (2007)

brak współrzędnych
Strona internetowa

Symbian Ltd. – spółka produkująca system operacyjny Symbian przeznaczony do urządzeń typu smartphone. Została założona w czerwcu 1998, a jej siedziba znajduje się w Southwark, w Londynie.

Symbian[edytuj | edytuj kod]

Symbian Ltd. rozwija i wydaje licencje na system operacyjny Symbian wykorzystywany w zaawansowanych telefonach komórkowych 2.5G i 3G. Platformy, na których działają telefony to Series 60 i Series 80 rozwijany przez firmę Nokia, UIQ nierozwijany przez Sony Ericssona oraz MOAP od NTT DoCoMo.

Akcjonariusze[edytuj | edytuj kod]

Akcjonariusze firmy to: Ericsson, Nokia, Matsushita, Siemens, Sony Ericsson i Samsung.

Akcje założycielskie początkowo należały do firm: Psion, Nokia, Ericsson, Matsushita oraz Motorola. Motorola sprzedała swoje udziały firmom Psion i Nokia we wrześniu 2003. Udziały Psiona zostały z kolei wykupione przez firmy: Nokia, Matsushita, Siemens AG w lipcu 2004. Podczas, gdy BenQ przejmował dział telefonów komórkowych od Siemens AG, udziały Siemens AG w konsorcjum Symbian nie przeszły automatycznie do BenQ – wymagało to zgody rady nadzorczej Symbiana.

Większość z początkowej własności intelektualnej Symbiana pochodzi z ramienia firmy Psion PLC zajmującego się oprogramowaniem.

Licencje[edytuj | edytuj kod]

Obecnie licencje na wykorzystywanie systemu operacyjnego Symbian posiadają:

Ważni ludzie[edytuj | edytuj kod]

Obecny prezes to Nigel Clifford. Poprzednim prezesem był David Levin, który zwolnił swoje stanowisko w 2005. Założyciel, Colly Myers, opuścił firmę w 2002, aby założyć IssueBits.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]