Symbole kanadyjskich Terytoriów Północno-Zachodnich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Oficjalne symbole prowincji Terytoriów Północno-Zachodnich

Flaga
Terytoria Północno-Zachodnie Flaga składa się z trzech pionowych pasów. Zewnętrzne, niebieskie symbolizują jeziora i rzeki terytorium, a biały środkowy śniegi. W centralnym punkcie flagi, na białym obszarze znajduje się tarcza herbowa godła terytorium. Flaga została zaadaptowana w 1969 roku.
Herb
Coat of arms of Northwest Territories.svg
Tarcza herbowa
Trójdzielna. W górnej części, na białym tle wyobrażona jest niebieska falista linia. Ta cześć symbolizuje Przejście Północno-Zachodnie, drogę z Europy do Azji prowadzącą przez Północnoamerykański region Polarny. Wielokrotne próby przebycia tej drogi przyczyniły się do okrycia i zbadania wielu rejonów północnych rubieży terytorium. Falista linia dzielącą po przekątnej dolną część tarczy symbolizuje granicę lasów. Zielony obszar poniżej jej symbolizuje lasy (tajgę) na południe od niej, czerwony zaś tundrę na północ od niej. Naturalnym bogactwem południowej części jest złoto, symbolizowane samorodki na zielonym tle, a północnej zwierzyna symbolizowany tu przez głowę lisa polarnego.
Godło
Tarcza herbowa zwieńczona jest różą wiatrów symbolizującą biegun północny, który stanowił północną granicę terytorium do czasu utworzenia Nunavut. Różę wiatrów obejmują dwa narwale typowe zwierzęta morskie występujące przy północnych wybrzeżach. Wszystkie trzy elementy spoczywają na typowej dla kanadyjskiej heraldyki biało czerwonej poduszce.

Godło nadane przez królową Elżbietę II 7 lutego 1957 roku.

Symbole zwierzęce i roślinne
Falco rusticolus.jpg Białozór (Falco rusticolus) – ptak występujący w całym obszarze tundrowym włączając w to większość wysp arktycznych. Różniący się w maści od szarego przez wszystkie odcienie brązu skończywszy na niemal doskonale czarnym, jest największym ptakiem amerykańskiej północy. Żywi się drobnymi zwierzęta mi lądowymi i innymi ptakami. Jako symbol zaadaptowany w 1990 roku.
Franklin expedition1-26.jpg Lipień (Thymallus arcticus) – ryba występująca powszechnie we wszystkich wodach śródlądowych terytorium. Jako symbol zaadaptowana w 1999.
Mountainavens2.jpg Dębik ośmiopłatkowy (Dryas octopetala) – kwiat spotykany w wielu obszarach terytorium, rosnący na względnie suchym podłoży wśród skał i kamieni. Składa się z krótkiej łodygi posiadającej pojedynczy kwiat. Symbol zaadaptowany w 1957 roku.
Larix laricina 1-eheep (5097484361).jpg Modrzew amerykański (Larix laricina) – średniej wielkości drzewo wyrastające maksymalnie do 15 metrów. Używany jest na drewno opałowe oraz do produkcji słupów, a także jako drzewo ozdobne. Zaadaptowane jako symbol w 1999 roku.
Symbole mineralne
GoldNuggetUSGOV.jpg Złoto – minerał nieodłącznie związany z historią terytorium poprzez gorączką złota w Klondike. Także i współcześnie złoto wydobywane jest w terytorium, będąc ważną dziedziną terytorialnej gospodarki. Symbol zaadaptowany w 1991.
Diamants maclés 1(République d'Afrique du Sud).jpg Diament – zaadaptowany w 1999 dla upamiętnienia otwarcia pierwszej kanadyjskiej kopalni diamentów znajdującej się na terenach terytorium.
Tartan
Nartan.svg Szkocka Krata oficjalnie zarejestrowana zawiera następujące kolory symbolizujące:
  • biały – śniegi i lody
  • zielony – lasy
  • żółty – jesienne liście drzew
  • czerwony – tundra
  • niebieski – wody, rzeki, jeziora i morze.
Tablica rejestracyjna pojazdów
1986 Northwest Territories license plate 125419.jpg ;Element graficzny: tablica w kształcie profilu niedźwiedzia polarnego
Slogan
Explore Canadian's Arctic – Poznaj kanadyjska Arktykę