Symbole kanadyjskiej prowincji Nowa Fundlanda i Labrador

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Oficjalne symbole prowincji Nowa Fundlandia i Labrador

Motto
Quaerite Primum Regnum Dei
Wpierw szukajcie Bożego Królestwa
Flaga
Nowa Fundlandia i Labrador Flaga zawiera cztery kolory, symbolizujące:
biały – śnieg i lód
niebieski – morze
czerwony – wysiłek ludzki
złoty – wiarę we własne siły

Niebieska sekcja, przypominająca Union Jacka, nawiązuje do brytyjskiego rodowodu, podczas gdy biała, prawa strona wskazuje na przyszłość. Dwa czerwone trójkąty symbolizują dwie składowe prowincji – wyspę i część lądową (półwysep Labrador. Złota strzała symbolizuje wiarę w przyszłość. W symbolice pojawia się krzyż, świadczący o chrześcijańskich korzeniach i motywy graficzne typowe dla kultury Indian Beothuk.

Flaga została zaadaptowana 6 czerwca 1980.

Godło
Coat of Arms of Newfoundland and Labrador.svg Tarcza herbowa – dominującym elementem jest biały krzyż św. Jerzego na czerwonym tle, symbolizujący angielskie korzenie. Na czterech czerwonych polach umieszczone są na przemian białe jednorożce i złote lwy w koronach – symbole monarchiczne.

Godło – tarczę herbową podpierają dwaj Indianie z plemienia Beothuk, niegdyś zamieszkujący wyspę. Postacie stoją na trawiastym wzgórku, u stóp mając złotą szarfę z łacińską sentencją będąca mottem prowincji. Godło zwieńcza jeleń stojący na złoto-czerwonej poduszce. Jeleń, jak się uważa, był powszechnie występującym zwierzęciem na wyspie, a jego mięso obok ryb stanowiło podstawę diety Indian.

Symbole zwierzęce i roślinne
Maskonur (Fratercula arctica) – niemal 95% całej światowej populacji tego gatunku zamieszkuje na terenie prowincji.
Perdix perdix (Marek Szczepanek).jpg Kuropatwa (Perdix perdix) – popularny ptak łowny, powszechnie zamieszkujący cały obszar wyspy.
Sarracenia purpurea1.jpg Kapturnica purpurowa (Sarracenia purpurea) – kwiat został wybrany przez królową Wiktorię na rewers nowofundlandzkiego pensa w 1880. Od tego czasu wiązany jest z prowincją. Jako oficjalny symbol zaadaptowany został w 1954.
Tablica rejestracyjna pojazdów
Newfoundland and Labrador license plate 2005.jpg
Element graficzny
Statek wikingów
Slogan
A World of Differences - kraj różnorodności