Symbole kanadyjskiej prowincji Wyspy Księcia Edwarda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Oficjalne symbole prowincji Wyspy Księcia Edwarda

Motto
Parva sub ingenti
Mali chronieni przez wielkich
Aluzja do wiersza Wergiliusza:
(...) etiam Parnasia laurus
parua sub ingenti matris se subicit umbra (Georg. II, 18-19).
Flaga
Wyspa Księcia Edwarda Białe tło z biało-czerwonym szlaczkiem na trzech krawędziach (z pominięciem krawędzi masztowej). W górnej części angielski heraldyczny złoty lew na czerwonym tle. W takiej samej formie wyobrażony jest na godle księcia Kent, od którego imienia, księcia Edwarda, wyspa wzięła swą nazwę (w 1799 roku). W dolnej części na trawiastej łące cztery dęby. Po lewej rozrośnięty, symbolizuje Anglię, trzy młode z prawej symbolizują trzy hrabstwa Wyspy Księcia Edwarda.
Godło
Dwudzielną tarczę herbową posiadającą te same motywy co flaga prowincji podpierają dwa srebrne lisy. Dziś bardzo rzadko spotykane w stanie dzikim, niegdyś licznie występujące na wyspie. Cenne futra lisów były pożądanym towarem na światowych rynkach. W początkach XX w. lisy zostały udomowione, a hodowle tych zwierząt stały się ważną gałęzią gospodarki wyspiarskiej. Lis z lewej strony ma na szyi wieniec z kwiatów krzaków ziemniaczanych, z prawej z sieci rybackiej. Oba symbolizują dwie najistotniejsze dziedziny gospodarki wyspiarskiej. Godło zwieńcza złoty hełm z biało-czerwonym pióropuszem – barwy Kanady. Hełm jest symbolem suwerenności prowincji. Na hełmie na biało-czerwonej poduszce stoi ptak – blue jay w koronie, symbolizującej urząd gubernatora porucznika. Ptak trzyma w dziobie liść dębu. Tarcza i podbieracze umieszczone są na trawiastym wzgórku zawierającym następujące elementy graficzne symbolizujące grupy mieszkańców wyspy: ośmioramienna gwiazda symbolizująca pierwszych mieszkańców wyspy – Indian Mikmaków (Mi'kmaq, Micmac) - motyw często pojawiający się w indiańskich haftach, róże – symbolizujące mieszkańców pochodzenia angielskiego i lilie frankofońskiego oraz bezpośrednio obejmujące dolny fragment tarczy dwa kwiaty Lady Slippers. Godło od dołu obejmuje szarfa z mottem prowincjonalnym.

Herb nadany został 30 maja 1905 roku i wzorowany był na pieczęci z 1769 roku. Obecna wersja herbu od 2002 roku.

Symbole zwierzęce i roślinne
Cyanocitta-cristata-004.jpg Modrosójka błękitna (Cyanocitta cristata), Blue Jay – ptak wielkości gołębia o niebieskim upierzeniu. Występuje powszechnie na całym północno-wschodnim obszarze Ameryki Północnej. Jako symbol zaadaptowany w 1977 po powszechnym plebiscycie.
Pink Lady's Slipper 3.jpg Cypripedium acauleLady Slipper – kwiat rosnący w zacienionych wilgotnych miejscach, a kwitnący w maju i czerwcu, powszechnie spotykany na wyspie. Jako oficjalny symbol zaadaptowany w 1947 r.
Houtaing AR2aJPG.jpg Dąb czerwony Quercus rubra – drzewo spotykane na wyspie. Jego twarde drewno znakomicie nadaje się do wyrobu mebli. Niegdyś porastające całą wyspę, współcześnie stosunkowo rzadkie. Na wyspie ciągle istnieje niewielka liczba dębowych lasów i zagajników, będących rezerwatami przyrody. Jako oficjalny symbol zaadaptowany w 1534.
Symbol mineralny
Gleba – żelazista, czerwona w barwie, uważana jest za największe bogactwo naturalne wyspy. Łatwa w kultywacji i żyzna, pozwala na uprawę różnorodnych roślin, w tym ziemniaków, z których słynie wyspa.
Tartan
Szkocka krata – zaprojektowana i pierwszy raz utkana przez lokalną rzemieślniczkę Jean Reed, zaadaptowana oficjalnie w 1960. Kolory symbolizują
  • czerwono-brązowy – gleba
  • zielony – roślinność
  • biały – piana morska
  • złoty – słońce
Tablica rejestracyjna pojazdów
Typ 1:
Slogan
Confederation Bridge – Most Konfederacji
Element graficzny
Wizerunek mostu z lotu ptaka
Typ 2:
Slogan
Birtplace of Confederation – Miejsce urodzin Konfederacji
Element graficzny
Fasada budynku, w której odbyła się konferencja w Charlottetown