Symcha Keller

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Symcha Keller
Dawid Szychowski Symcha Keller i Leszek Śniadkiewicz odmawiają modlitwy na cmentarzu żydowskim 2016 MZW DSC09456.jpg
Symcha Keller (w środku)
Data i miejsce urodzenia 6 czerwca 1963
Łódź
Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi
Okres od 2003
do 2016
Poprzednik Michał Nadel
Następca Adam Sawicki
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Symcha Krzysztof Keller[a] (ur. 6 czerwca 1963 w Łodzi) – polski chazan i działacz społeczności żydowskiej. Były Przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz były przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.

Był mężem Małgorzaty Burzyńskiej-Keller.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Naukę prowadzenia modlitw pobierał początkowo u głównego kantora łódzkiej synagogi Izaaka Froimowskiego[1]. W latach 1988–1992 studiował w szkołach religijnych w Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Wraz z żoną Małgorzatą asystował w trasach koncertowych rabinowi Shlomo Carlebachowi. Wiele lat zasiadał w Zarządzie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, początkowo pełniąc funkcję zastępcy przewodniczącego, a następnie przewodniczącego. Jest przewodniczącym Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Od 23 lutego 2008 członek Rabinatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Symcha Keller w prowadzeniu modlitw opiera się na tradycyjnej, mistycznej oprawie muzycznej. Duży nacisk kładzie na muzykę chasydzką, anonimowych kompozytorów z małych miasteczek, które były centrami chasydyzmu w XVIII i XIX wieku[1]. Rzadko koncertuje publicznie, z wyjątkiem uroczystości o charakterze religijnym[1]. Prowadził modlitwy m.in. w czasie pielgrzymek papieża Jana Pawła II i Benedykta XVI do Polski, w czasie obchodów 60. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim i 60. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau[1]. Nagrał trzy płyty głównie z muzyką chasydzką i synagogalną, m.in. wraz z byłą żoną (Małgorzata Burzyńska-Keler aranżacja i instrumenty klawiszowe) Szabat wydaną przez studio nagrań JAM (1991).

W 2002 wraz z Ryszardem Bonisławskim wydał album pt. Łódzkie judaika na starych pocztówkach[2].

Współpracuje jako wykładowca historii Żydów w Polsce z wieloma instytucjami, takimi jak Instytut Shem Olam, Instytut Jad Waszem w Jerozolimie oraz Światową Organizacją Chasydów z Aleksandrowa[1]. W 2017 roku nagrał płytę "Bramy".

15 grudnia 2009 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderem Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego[3][4].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Urodzony jako Krzysztof Skowroński, w latach 90. dokonał urzędowej zmiany nazwiska, przyjmując panieńskie nazwisko swojej matki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Symcha Keller. [dostęp 29.03.2009].
  2. Łódzkie judaika na starych pocztówkach. [dostęp 29.03.2009].
  3. Ceremonia zapalenia świeczek chanukowych. prezydent.pl, 15.12.09. [dostęp 16.12.2009].
  4. M.P. z 2010 r. Nr 29, poz. 393