Symeon Słupnik Młodszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Symeon Słupnik Młodszy
anachoreta
święty mnich
Ilustracja
Data urodzenia około 520
Data śmierci 24 maja 592
Czczony przez Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną
Wspomnienie 24 maja[a]
24/6 czerwca [b]

Symeon (Szymon) Słupnik Młodszy, Symeon Stylita Młodszy, cs. Prepodobnyj Simeon Stołpnik na Diwnoj gore (ur. około 520[c] w Antiochii Syryjskiej, zm. 24 maja 592 w Syrii) – święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, teolog, kaznodzieja, anachoreta.

Żywot świętego[edytuj | edytuj kod]

Symeon urodził się w rodzinie pochodzącej z Edessy, jego matką była św. Marta. Pokutnicze życie na słupie rozpoczął w wieku dwudziestu lat. Pierwsze sześć lat spędził w pobliżu swego przewodnika duchowego Jana, przez kolejne dwanaście na słupie mierzącym czterdzieści stóp. W poszukiwaniu eremu, w którym nie byłby narażony na kontakty z ludźmi, przeniósł się na kolejne dziesięć lat na wysoki słup umieszczony na wzgórzu nazwanym później „Cudowną Górą”. Na ostatnim ośmiokątnym słupie spędził czterdzieści pięć lat pod gołym niebem. W tym czasie odbył dwunastoletni diakonat, a później pełnił posługę kapłańską. Pod miejsce jego umartwień zaczęli przybywać uczniowie, którzy z czasem wybudowali za namową Symeona świątynię pod wezwaniem Świętej Trójcy[1] i klasztor. Miejsce to stało się już za jego życia celem pielgrzymek.

Pozostały po Symeonie dzieła epistolograficzne, hymny liturgiczne i kazania, będące świadectwem jego wiedzy teologicznej.

Kult[edytuj | edytuj kod]

W ikonografii jest przykładem słupnika na szczycie kolumny.

W przekazach hagiograficznych podawane są informacje, że z wysokości swego słupa prowadził rozmowy z Chrystusem i aniołami, a także przypisywane mu jest posiadanie mocy, dzięki której panował nad siłami natury i panował nad demonami.

W Martyrologium Rzymskim jego sylwetkę umieścił Cezary Baroniusz, opis można znaleźć pod datą 3 września.

Współcześnie dzień wspomnienia obchodzony jest w jego rocznicę śmierci, tj. 24 maja w Kościele katolickim i 24 maja/6 czerwca[2], tj. 6 czerwca według kalendarza gregoriańskiego w Cerkwi prawosławnej[3].

Imię[edytuj | edytuj kod]

Imię Symeon pochodzenia semickiego jest oboczną formą męskiego imienia Szymon.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Święty Symeon.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. liturgia katolicka
  2. prawosławna liturgia według kalendarza gregoriańskiego
  3. W opracowaniach hagiograficznych spotyka się daty 517 i 521 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: 'Księga imion i świętych'. T. 4: M-P. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 2000, s. 206. ISBN 83-7097-671-9.
  2. podwójne datowanie
  3. prep. Symeon Stylita Młodszy na cerkiew.pl (oprac. Jarosław Charkiewicz)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]