Symfonia w szarości i zieleni – ocean

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Symfonia w szarości i zieleni – ocean
Ilustracja
Autor James McNeill Whistler
Rok wykonania ok. 1866–1872
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 80,7 × 101,9 cm
Muzeum Frick Collection

Symfonia w szarości i zieleni – ocean (ang. Symphony in Grey and Green – The Ocean – to obraz amerykańskiego malarza Jamesa McNeilla Whistlera namalowany w latach 1866–1872, znajdujący się w zbiorach Frick Collection.

Historia i opis[edytuj | edytuj kod]

12 marca 1866 Whistler przypłynął do Valparaiso w Chile, gdzie pozostał do września[1]. Chile znajdowało się wówczas w stanie konfliktu zbrojnego z Hiszpanią. Whistler namalował w Valparaiso sześć obrazów, wśród nich Symfonię w szarości i zieleni – ocean. Obecne na obrazie okręty mogą stanowić aluzję do blokady portu miejskiego, ale cała specyfika związana z czasem i miejscem została stonowana na rzecz spokojnej palety i minimalistycznej kompozycji.

Whistler oddał toczące się wody Pacyfiku oraz niebo cienkimi pociągnięciami pędzla, tworząc długie wstęgi stonowanych odcieni. Grubsze ślady pędzla na malowidle tworzą złudzenie marszczących się fal[2]. Obraz pierwotnie nosił tytuł Zestawienie szarości i zieleni – ocean (ang. Arrangement in Grey & Green – the Pacific)[3].

Później, przypuszczalnie w 1872, Whistler dodał liściaste gałązki na pierwszym planie i kartusz ze swoim monogramem w kształcie motyla. Motywy te artysta zaczerpnął z japońskich drzeworytów[2]; wtedy też zmienił tytuł dzieła na Symfonia w szarości i zieleni – ocean, kiedy wystawił go w Dudley Gallery[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Laura Felleman Fattal (wyd.), Carol Salus (wyd.): Out of context: American artists abroad. s. 12.
  2. a b The Frick Collection: Symphony in Grey and Green: The Ocean (ang.). [dostęp 2011-10-09].
  3. a b Laura Felleman Fattal (wyd.), Carol Salus (wyd.): Out of context: American artists abroad. s. 14.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]