Synagoga Ahawat Raim w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Synagoga Ahawat Raim w Krakowie
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Budulec

murowana

Data budowy

około 1900

Data likwidacji

II wojna światowa

Tradycja

ortodoksyjna

Obecnie

cerkiew prawosławna

Położenie na mapie Starego Miasta w Krakowie
Mapa konturowa Starego Miasta w Krakowie, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Synagoga Ahawat Raim w Krakowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Synagoga Ahawat Raim w Krakowie”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Synagoga Ahawat Raim w Krakowie”
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Synagoga Ahawat Raim w Krakowie”
Ziemia50°03′47″N 19°56′28″E/50,063000 19,941000

Synagoga Ahawat Raim w Krakowie (z hebr. Miłości Bliźniego) – synagoga znajdująca się na Starym Mieście w Krakowie, w kamienicy Jordanowskiej przy ulicy Szpitalnej 24.

Synagoga została założona około 1900 roku, kiedy to bogaty kupiec Selig Hirsch Steif przekazał kamienicę Jordanowską Żydowskiemu Stowarzyszeniu Dobrych Dążności, która zaadaptowała ją na cele synagogalne. W latach 1927-1932 przeprowadzono poważną przebudowę według projektu Ferdynanda Lieblinga i Jozuego Oberledera, pod kierownictwem Żydowskiego Stowarzyszenia Miłości Bliźniego – Ahawat Raim. Wtedy też otrzymała taką nazwę.

Podczas II wojny światowej hitlerowcy doszczętnie zdewastowali wnętrze synagogi i urządzili w nim stolarnię. W 1940 roku po negocjacjach z nowym właścicielem, budynek otrzymała parafia prawosławna, która po przeróbkach urządziła we wnętrzach synagogi cerkiew.

Po zakończeniu wojny roszczenia do budynku wysunęła Kongregacja Wyznania Mojżeszowego w Krakowie, która chciała w nim urządzić synagogę garnizonową dla żydowskich żołnierzy i oficerów odbywających służbę w Krakowie. Roszczenia zostały oddalone, a budynek do dnia dzisiejszego użytkuje parafia prawosławna Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny.

Do dnia dzisiejszego nic się nie zachowało z wyposażenia synagogi, które by mogło wskazywać na pierwotny charakter budowli. W czasach funkcjonowania synagogi główna sala modlitewna znajdowała się na piętrze budynku, zaś galerie dla kobiet na drugim.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]