Synagoga Beit Szmuel w Białymstoku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Synagoga Beit Szmuel w Białymstoku
Ilustracja
Budynek synagogi od ulicy Branickiego
Państwo

 Polska

Miejscowość

Białystok

Budulec

murowana

Data budowy

1901

Data likwidacji

II wojna światowa

Tradycja

reformowana

Obecnie

klub sportowy

Położenie na mapie Białegostoku
Mapa konturowa Białegostoku, w centrum znajduje się punkt z opisem „Synagoga Beit Szmuel w Białymstoku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Synagoga Beit Szmuel w Białymstoku”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Synagoga Beit Szmuel w Białymstoku”
Ziemia53°07′55″N 23°10′12″E/53,132000 23,170000

Synagoga Beit Szmuel w Białymstoku (z hebr. Dom Szmuela) – synagoga znajdująca się w Białymstoku przy ulicy Branickiego 3, blisko rzeki Białej.

Tablica pamiątkowa na fasadzie synagogi

Synagoga została zbudowana w 1901 roku[1]. Nazwana Beit Szmuel na część sławnego białostockiego rabina, wybitnego działacza syjonistycznego Samuela Mohylewera. Podczas II wojny światowej hitlerowcy spalili synagogę, jednak jej sprawna konstrukcja się nie zawaliła.

Po zakończeniu wojny budynek synagogi gruntownie przebudowano z przeznaczeniem na kino, a następnie na klub i halę sportową. Później mieścił się w niej ośrodek szkoleniowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, a obecnie siedziba Białostockiego Klubu Sportowego Hetman.

Obecnie budynek jest pozbawiony swojego oryginalnego mauretańskiego wyglądu, w jakim został pierwotnie zbudowany. Od strony podwórza zachowało się sześć oryginalnych półokrągle zakończonych okien oraz apsyda na Aron ha-kodesz.

Na jednej ze ścian znajduje się tablica pamiątkowa w języku polskim i hebrajskim o treści: Tu była Boźnica żydowska im. Wielkiego Rabina Shmuela Mohilewera.

Synagoga Beit Szmuel jest jednym z punktów otwartego w czerwcu 2008 roku Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku opracowanego przez grupę doktorantów i studentów UwB – wolontariuszy Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Miejsca. Szlak Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku [dostęp 2020-07-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]