Synagoga Stowarzyszenia Modłów i Dobroczynności im. Michała Hirscha Cypresa w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Synagoga Stowarzyszenia Modłów i Dobroczynności im. Michała Hirscha Cypresa
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków
ul. św. Agnieszki 5

Budulec

murowana

Data budowy

1887

Data likwidacji

II wojna światowa

Tradycja

ortodoksyjna

Obecnie

hotel i restauracja

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Synagoga Stowarzyszenia Modłów i Dobroczynności im. Michała Hirscha Cypresa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Synagoga Stowarzyszenia Modłów i Dobroczynności im. Michała Hirscha Cypresa”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Synagoga Stowarzyszenia Modłów i Dobroczynności im. Michała Hirscha Cypresa”
Ziemia50°03′06,2″N 19°56′25,1″E/50,051722 19,940306

Synagoga Stowarzyszenia Modłów i Dobroczynności im. Michała Hirscha Cypresa – synagoga znajdująca się na Stradomiu w Krakowie, w kamienicy przy ulicy św. Agnieszki 5.

Synagoga została założona w 1887 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Modłów i Dobroczynności im. Michała Hirscha Cypresa. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę.

Po zakończeniu wojny budynek synagogi przebudowano na potrzeby Państwowego Gimnazjum Mechaniczo-Elektrycznego. Obecnie mieści się w nim hotel i stylowa żydowska restauracja Alef.

Do dnia dzisiejszego nic się nie zachowało z pierwotnego wyposażenia synagogi, które by mogły wskazywać na jej pierwotny charakter.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]