Synagoga Chóralna w Brześciu nad Bugiem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Synagoga Chóralna w Brześciu nad Bugiem
Ilustracja
Państwo

 Białoruś

Miejscowość

Brześć

Budulec

murowana

Data budowy

1851–1861

Data zburzenia

podczas II wojny światowej

Tradycja

ortodoksyjna

Położenie na mapie Brześcia
Mapa konturowa Brześcia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Synagoga Chóralna w Brześciu nad Bugiem”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Synagoga Chóralna w Brześciu nad Bugiem”
Położenie na mapie obwodu brzeskiego
Mapa konturowa obwodu brzeskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Synagoga Chóralna w Brześciu nad Bugiem”
Ziemia52°05′49,20″N 23°41′32,28″E/52,097000 23,692300

Synagoga Chóralna w Brześciu nad Bugiem (biał. Харальная сынагога ў Берасьці, ros. Хоральная синагога в Бресте) – główna świątynia społeczności żydowskiej w Brześciu nad Bugiem położona w centrum miasta na rogu ulic Dąbrowskiego (obecnie Sowiecka) i Listowskiego (Budionnego).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Została zbudowana w latach 1851–1861 po tym jak wyburzono starą synagogę w związku z budową Twierdzy. Położona była przy ulicy Policyjnej (w dwudziestoleciu międzywojennym Jarosława Dąbrowskiego, po 1945 Sowiecka).

Charakteryzowała się oryginalną architekturą – zbudowano ją na planie sześcioboku, strona wejściowa była węższa od pozostałych boków. Budynek składał się z parteru i pierwszego piętra, wejście do świątyni wpisane było w wysoką na dwie kondygnacje loggię, na pozostałych bokach loggie z półokrągłymi oknami znajdowały się jedynie na pierwszym piętrze. Całość przykryto lekko spiczastym dachem.

W czasie okupacji niemieckiej świątynia stała u wejścia do getta – mieścił się w niej magazyn skonfiskowanych przez Niemców rzeczy. Została uszkodzona jesienią 1942, gdy likwidowane było brzeskie getto, jednak przez długi czas po wojnie budynek należał do lokalnej społeczności żydowskiej. W 1959 przejęły go władze miejskie, które przebudowały synagogę na kino Oktiabr (Październik), obecnie pod nazwą Białoruś.

Mimo przebudowy gmach zachował pierwotny sześciokątny kształt, a wewnątrz gdzieniegdzie można jeszcze zobaczyć hebrajskie napisy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Rozenblat E. "Žizn' i sud'ba Brestskoj evrejskoj obščiny XIV-XX vv", Belorusskij Fond Kul'tury, Brześć 1993
  • Waszczuk-Kamieniecka D., "Brest - gorod nezabyvaemyj", Izdatelstvo S. Lavrova, Brześć 2000
  • Sroka J., "Brześć nad Bugiem : dzieje miasta i twierdzy", Biała Podlaska 1997

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]