Synagoga w Kazimierzu Dolnym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Synagoga w Kazimierzu Dolnym
Ilustracja
Państwo  Polska
Budulec murowana
Data budowy druga połowa XVIII wieku
Data likwidacji 1944
Tradycja ortodoksyjna
Obecnie pokoje do wynajęcia i muzeum
Położenie na mapie Kazimierza Dolnego
Mapa lokalizacyjna Kazimierza Dolnego
Synagoga w Kazimierzu Dolnym
Synagoga w Kazimierzu Dolnym
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Synagoga w Kazimierzu Dolnym
Synagoga w Kazimierzu Dolnym
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Synagoga w Kazimierzu Dolnym
Synagoga w Kazimierzu Dolnym
Położenie na mapie powiatu puławskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu puławskiego
Synagoga w Kazimierzu Dolnym
Synagoga w Kazimierzu Dolnym
Położenie na mapie gminy Kazimierz Dolny
Mapa lokalizacyjna gminy Kazimierz Dolny
Synagoga w Kazimierzu Dolnym
Synagoga w Kazimierzu Dolnym
Ziemia51°19′18,27″N 21°56′53,11″E/51,321742 21,948086

Synagoga w Kazimierzu Dolnym – zbudowana w drugiej połowie XVIII wieku, przy obecnej ulicy Lubelskiej 4. Podczas II wojny światowej, po przybyciu frontu do miasta w 1944 roku, hitlerowcy, a potem polska ludność doszczętnie zdewastowali synagogę[1][2]. Po wojnie budynek synagogi stał opuszczony i popadał w ruinę. W 1953 roku budynek bożnicy odbudowano i gruntownie wyremontowano, przeznaczając ją na salę kinową. W 2003 roku kino zostało zamknięte, a główna sala pozostaje niewykorzystywana. W bocznych pomieszczeniach budynku urządzono pokoje do wynajęcia. Obecnym właścicielem jest warszawska gmina żydowska.

Murowany z lokalnego kamienia wapiennego budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta (14,8 na 16,9 m) w stylu późnobarokowym. W południowo-zachodniej części bożnicy znajduje się główna sala modlitewna, a od strony północnej - babiniec. Dawniej wnętrza synagogi zdobione były bogatą polichromią naścienną oraz sklepieniową, przedstawiającą m.in.: Ścianę Płaczu w Jerozolimie, Grób Racheli oraz zwierzęta. Podczas remontu z 1953 roku zrekonstruowano ośmioboczne sklepienie, jednak bez dekoracji oraz zamurowano arkady, które ponownie przebito w 1995 roku. Do dnia dzisiejszego zachowało się sklepienie przedsionka. Ciekawostką jest zegar słoneczny znajdujący się na bocznej ścianie budynku.

Na ścianie synagogi jest umieszczona tablica pamiątkowa o treści: "Ku czci trzech tysięcy polskich obywateli żydowskiej narodowości, dawnych mieszkańców Kazimierza Dolnego, zamordowanych przez okupanta hitlerowskiego w czasie II wojny światowej".

O synagodze istnieje legenda mówiąca, że bożnicę miał ufundować sam król Kazimierz Wielki jako dar dla swojej ukochanej Esterki. Kamienie na budowę miały pochodzić ze Ściany Zachodniej w Jerozolimie, a parochety podobno uszyła sama Esterka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Synagoga w Kazimierzu Dolnym (ul. Lubelska 4). sztetl.org.pl. [dostęp 25 września 2019].
  2. Mordechaj Canin, Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce, tłum. Monika Adamczyk-Garbowska, Warszawa 2018, s. 89.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]