Synagoga w Ołomuńcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Synagoga w Ołomuńcu
Synagoga v Olomouci
Synagoga w OłomuńcuSynagoga v Olomouci
Data budowy 1897
Data zniszczenia 15 na 16 marca 1939
Data zburzenia 1941
Tradycja ortodoksyjna
Architekt Jakob Gartner
Budulec murowana
Obecnie nie istnieje
brak współrzędnych
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Synagoga w Ołomuńcu (czes. Synagoga v Olomouci) – nieistniejąca synagoga znajdująca się w Ołomuńcu, w Czechach.

Synagoga została zbudowana w 1897 r. według planów architekta Jakoba Gartnera. Była jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w całym mieście, wyróżniała ją wielka kopuła oraz dwie wieże zwieńczone kopułkami. Wnętrze było niezwykle bogato zdobione. Synagoga była jedną z najwspanialszych i największych żydowskich domów modlitwy w Czechosłowacji.

Wieczorem z 15 na 16 marca 1939 r. synagoga została zdewastowana i następnie spalona przez nazistów, którzy później zakazali straży pożarnej gasić pożar. Po zniszczeniu przedmioty i dekoracje, które pozostały w synagodze zostały rozkradzione przez złodziei. W 1941 r. usunięto zgliszcza bożnicy, a teren po niej przekształcono w park. Po wojnie, w 1955 r., na miejscu synagogi stanął pomnik Lenina i Stalina, który usunięto w 1990 r.

Obecnie znajduje się w tym miejscu parking, a synagogę upamiętnia jedynie tablica z 1990 r. na budynku wydziału przyrodniczego Uniwersytetu Palackiego. Znajduje się na niej okolicznościowy napis i wizerunek nieistniejącej synagogi.

Galeria[edytuj | edytuj kod]