Sypialnia Gości Królewskich na Wawelu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Sypialnia gości królewskich – jedna z komnat Zamku Królewskiego na Wawelu, wchodząca obecnie w skład ekspozycji Prywatnych Apartamentów Królewskich. W sali tej zachowany jest modrzewiowy strop kasetonowy, portale oraz fryz ścienny (przedstawia głowy ludzkie).

W sali znajdują się dwa arrasy: pierwszy, to wyrób brukselski z poł. XVI w., przedstawia Eliasza przed królem Achabem, drugi jest najstarszym w zbiorach wawelskich gobelinem, ilustrującym Historię rycerza z łabędziem (ok. 1460, warsztat Pasquera Greniera w Tournai we Flandrii dla Filipa Dobrego). Wśród obrazów z kolekcji Lanckorońskich dzieła Simone Martiniego, Bernarda Daddiego i Jacopa del Sellaio. W pomieszczeniu zgromadzono meble włoskie, wśród nich cassapanca oraz skrzynia szufladowa, zw. cassetone. Do pierwotnego przeznaczenia sali nawiązuje późnorenesansowe łoże angielskie z baldachimem. Piec kaflowy z XVIII w. pochodzi z zamku w Wiśniowcu na Wołyniu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kazimierz Kuczman, Wzgórze Wawelskie : Przewodnik; [Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu, Ministerstwo Kultury i Sztuki, Zarząd Muzeów i Ochrony Zabytków], Kraków 1988, wyd. drugie.