Przejdź do zawartości

Syriana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Syriana
Gatunek

dramat
dreszczowiec

Rok produkcji

2005

Data premiery

20 listopada 2005

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

126 minut

Reżyseria

Stephen Gaghan

Scenariusz

Stephen Gaghan

Główne role

George Clooney
Matt Damon
Jeffrey Wright

Muzyka

Alexandre Desplat

Zdjęcia

Robert Elswit

Scenografia

Dan Weil

Kostiumy

Louise Frogley

Montaż

Tim Squyres

Produkcja

Jennifer Fox
Georgia Kacandes
Michael Nozik

Wytwórnia

Warner Bros. Pictures
Participant Productions
4M
Section Eight
FilmWorks
niewymienieni:
MID Foundation

Budżet

50 000 000$

Strona internetowa

Syriana – amerykański dreszczowiec z 2005 roku w reżyserii Stephena Gaghana, zrealizowany na podstawie książki Roberta Baera „See No Evil: The True Story Of A Ground Soldier On The CIA’s War On Terrorism”.

Zdjęcia kręcono na terenie pięciu krajów: w Maroku (Casablanca), Zjednoczonych Emiratach Arabskich (Dubaj), w Szwajcarii (Genewa), Egipcie i USA (Baltimore, Waszyngton, San Antonio, Annapolis)[1].

Opis fabuły

[edytuj | edytuj kod]

Gigant przemysłu energetycznego firma Connex kontroluje ważne złoża ropy naftowej w kraju rządzonym przez rodzinę al-Subaai. Minister spraw zagranicznych, syn władcy, emira, książę Nasir (Alexander Siddig) zawiera umowę zezwalającą przedsiębiorstwu z Chin na prowadzenie odwiertów w jego kraju. To zezwolenie podkopuje interesy amerykańskiego przemysłu naftowego i rządu. W tym samym czasie małej firmie naftowej Killen udaje się uzyskać wyłączne prawo do prowadzenia odwiertów w Kazachstanie. Connex, który stracił swoje umowy, potrzebuje kazachskich złóż. W tym celu scala się poprzez fuzję z Killenem, co tworzy piątą pod względem wielkości grupę naftową na świecie. Amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości, badając, czy nie doszło do złamania przepisów antytrustowych, nabiera podejrzeń, że ta fuzja splamiona jest korupcją. Firma prawnicza z Waszyngtonu kierowana przez Deana Whitinga (Christopher Plummer) zostaje wynajęta do kontaktów z Departamentem Sprawiedliwości i złagodzenia sprawy korupcji. W terenie sytuację bada pracownik firmy Bennett Holiday (Jeffrey Wright). CIA zabija księcia Nasira, a islamscy zamachowcy atakują tankowiec firmy Connex-Killen.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Syriana. Movie Locate. [dostęp 2023-06-01]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]