Syrpuć

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Syrpuć
Rodzina
Data urodzenia

ok. 1340

Data śmierci

ok. 1400

Ojciec

Wirszyłło

Matka

N.N.

Żona

N.N.

Dzieci

Syrpuć (ur. ok. 1340, zm. ok. 1400[1][2]) – półlegendarny możnowładca wielkolitewski, uważany za księcia na Kiernowie[3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syrpuć był osobą, która nie została wymieniona w żadnych znanych, pisemnych źródłach historycznych, co mogłoby wskazywać, że jego istnienie jest jedynie legendą[3].

Jednakże, ważną informacją dotyczącą Syrpucia jest pewna miejscowość, która wprawdzie już nie istnieje, ale udało się stwierdzić jej lokalizacje na podstawie dokumentów z 1385 roku, dotyczących jednej z rejz krzyżackich. Wyprawa krzyżacka wiodła przez Kiernów, w stronę Wiłkomierza. Tam, nad rzeką Świętą, w odległości dwóch mil od Helwan, a jednej od Wiłkomierza, leżała niegdyś wieś Syrpuciszki (niem. Sirputtendorf). Nazwa tej miejscowości, położonej na terytorium kiernowskim, wzbudziła wśród historyków szczególne zainteresowanie[3]. Po pierwsze ze względu na występowanie w niej imienia jej właściciela – Syrpucia, a po drugie dlatego, że Kiernów i leżące wokół niego terytorium, było prastarym grodem książęcym, stanowiącym aż do 1392 roku siedzibę osobnego księcia kiernowskiego. Stąd też przypuszczenia o książęcym pochodzeniu Syrpucia[3].

Połączenie Syrpucia z Ościkowiczami oznacza również powiązanie go z Sudymontowiczami i Radziwiłłami, którzy mają potwierdzone wspólne pokrewieństwo[4].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Syrpuć urodził się około 1340 roku jako syn Wirszyłły[1]. Z nieznaną z imienia żoną miał dwóch synów, Ościka i Dorgiego[5]. Zmarł około roku 1400[1].

Był wnukiem Lizdejki i prawnukiem Narymunta[4] lub Syrpucia[6].

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Genealogia rodzinna została utworzona na podstawie fragmentu Władysława Semkowicza w Roczniku Polskiego Towarzystwa Heraldycznego we Lwowie[7].

 
 
Radziwiłł
Ościkowicz
 
Radziwiłłowie
 
 
 
 
 
 
 
Stanisław
Ościkowicz
 
Ościkowicze
 
 
 
 
 
 
Michał
Ościkowicz
 
 
 
 
 
Krystyn
Ościk
 
 
Bartłomiej
Ościkowicz
 
 
 
 
 
Lizdejko
 
Wirszyłło
 
Syrpuć
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dorgi
 
Sudymunt
Dorgiewicz
 
Sudymuntowicze
 
 
 
 
 
Taliat
 
 
 
 
Wigajło
 
 
 
 
 
 
 
Gintowt
 
Dziewiałtowscy
 
 

Oprócz zawartych w drzewie genealogicznym rodzin wielkolitewskich, Wojciech Kojałowicz wymienia w swych pracach szereg innych rodzin, łącząc je z rodem Krystyna Ościka (tj. Skop, Możejko, Sirewicz, Narbut, Piećko, Sokół, Wojna i in.), jednakże źródła współczesne nie dają żadnego oparcia do genealogicznego powiązania z nim tych rodzin[8].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Radziwiłłowie – rodem książęcym, Kresy24.pl – Wschodnia Gazeta Codzienna [dostęp 2020-06-23] (pol.).
  2. Syrpuć (1340-1400), www.chronologia.pl [dostęp 2020-06-23].
  3. a b c d Semkowicz 1921 ↓, s. 43.
  4. a b Tradycja o kniaziowskiem pochodzeniu.
  5. Syrpuć Syrpuciowicz h. Trąby, Sejm-Wielki.pl [dostęp 2021-01-02].
  6. Semkowicz 1921 ↓, s. 44.
  7. Semkowicz 1921 ↓, s. 47.
  8. Semkowicz 1921 ↓, s. 46.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]