Syryjska Armia Wyzwoleńcza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Syryjska Armia Wyzwoleńcza – uzbrojona grupa operacyjna syryjskiej opozycji walczącej w wojnie domowej, głównie w prowincji Idlib. W dużej mierze jest to koalicja miejscowych grup zbrojnych składających się przeważnie z uzbrojonych cywilów[1].

Syryjska Armia Wyzwoleńcza była gorzej wyszkolona i uzbrojona od głównej formacji rebelianckiej, Wolnej Armii Syrii, składającej się z dezerterów z armii narodowej[2]. Do Syryjskiej Armii Wyzwoleńczej zaciągali się przede wszystkim młodzi ludzie, chcące przystąpić do ruchu oporu mający na celu obalenie reżimu Baszara al-Assada. Z powodu braku w uzbrojeniu, bojownicy z tej formacji zaczęli konstruować bomby domowej roboty, za pomocą których atakowano sił rządowe[3].

Największą kampanią Syryjskiej Armii Wyzwoleńczej była obrona miasta Idlib w marcu 2012, która zakończyła się porażką rebeliantów[2].

Syryjska Armia Wyzwoleńcza w przeciwieństwie do Wolnej Armii Syrii nie podporządkowała się w kwietniu 2012 zawieszeniu broni wynegocjowanego przez Kofiego Annana, podkreślając, iż zastoje w operacjach bojowych mogły wynikać tylko z problemów dotyczących uzbrojenia[4]. W tamtym okresie ugrupowanie rebelianckie liczyło 32 tys. ochotników[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Syrian rebels are losing faith in the West (ang.). telegraph.co.uk. [dostęp 2012-10-01].
  2. a b Syrian Rebels Plot Their Next Moves: A TIME Exclusive (ang.). time.com. [dostęp 2012-10-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-05)].
  3. Outgunned Syria rebels make shift to bombs (ang.). Reuters. [dostęp 2012-10-01].
  4. Rebel rivalry and suspicions threaten Syria revolt (ang.). Reuters. [dostęp 2012-10-01].
  5. Why the West is Supporting an Anti-Western Solution in Syria (ang.). oilprice.com. [dostęp 2012-10-01].