System Eko Ab

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

System EKO AB to innowacyjny sposób odbioru i segregacji odpadów komunalnych z osiedli mieszkaniowych. Polega on na zastąpieniu obecnych osiedlowych altan śmieciowych specjalnymi pawilonami, w których zatrudnieni pracownicy odbierają od mieszkańców odpady i sortują je. System pozwala na odzyskiwanie do 80% odpadów komunalnych. Jego twórcą jest nowosolski inżynier Andrzej Bartoszkiewicz.

Założenia Systemu[edytuj | edytuj kod]

System EKO AB zakłada, że mieszkańcy wstępnie dzielą swoje odpady na trzy grupy:

Następnie odpady dostarczane są do osiedlowego pawilonu w którym zatrudniony tam pracownik sortuje je. Zgromadzone w ten sposób surowce są sprzedawane firmom recyklingowych, zaś odpady organiczne producentom kompostu. Pozostała część odpadów (około 20%) trafia na wysypisko.

Pawilon systemu EKO AB to zabudowany i klimatyzowany kontener o powierzchni 24 m2. Składa się on z dwóch części - socjalnej i roboczej. W części socjalnej znajdują się między innymi umywalka, toaleta i kabina prysznicowa. Wyposażenie części roboczej to m.in.: stelaże z workami na różne rodzaje surowców wtórnych (około 15-16 worków), prasa ręczna do ściskania plastiku i metalu, pojemniki plastikowe na 3-4 rodzaje szkła, stół ze zlewozmywakiem, chłodnia na odpady organiczne, niszczarka do papieru w której na prośbę mieszkańca niszczone są dokumenty, listy etc., rura z uchwytami na telewizory, komputery itp., uchwyt na zużyte świetlówki, komplet podstawowych narzędzi do rozbiórki odpadów wielkogabarytowych (przede wszystkim mebli).

Odpady przynoszone przez mieszkańców trafiają na stół sortowniczy z którego są rozdzielane do odpowiednich pojemników i worków. Odpady organiczne umieszczane są w chłodni, w której znajdują się 2-3 typowe 120-litrowe pojemniki. Odpady higieniczne i pozostałe przeznaczone na wysypisko są składowane w zamykanym kontenerze 1100-litrowym, który znajduje się obok pawilonu. Przed pawilonem znajduje się specjalny 240-litrowy pojemnik, dzięki któremu mieszkańcy mogą wyrzucać odpady także poza godzinami pracy pawilonu.

Wdrożenia[edytuj | edytuj kod]

Prototypowy pawilon systemu EKO AB został zbudowany w Bytomiu Odrzańskim 1 lutego 2003 roku i działa do dnia dzisiejszego. Potwierdził on założenia wynalazcy o skali odzysku oraz samowystarczalności finansowej systemu[1]. Mimo dużych korzyści ekologicznych (80% odzyskiwanych odpadów) system nie został do tej pory wdrożony na większą skalę w żadnym mieście. W 2006 roku na ustawienie ośmiu pawilonów zdecydowała się w Płocku Mazowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa[1]. W tym samym roku twórca systemu został nominowany do nagrody Złoty Inżynier 2006 Przeglądu Technicznego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Same korzyści - gazetalubuska.pl, www.gazetalubuska.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]