System V

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

System V (SysV) – system UNIX rozwijany w Bell Labs (Unix System Laboratories, USL) firmy AT&T. Nazwą tą określa się komercyjne wersje Uniksa wydawane przez AT&T począwszy od 1983 roku.

System V jest w linii prostej bezpośrednim kontynuatorem systemu napisanego w 1969 roku przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona.

W oparciu o licencjonowany kod SysV powstało wiele komercyjnych wersji Uniksa między innymi AIX, A/UX, HP-UX oraz SCO Xenix.

Opracowany przez Sun Microsystems na zlecenie AT&T kod System V Release 4 (SVR4) oraz związane z nim funkcje stały się bazą standaryzacji komercyjnych Uniksów po roku 1989.

System V jest często przeciwstawiany wersji UNIX znanej jako BSD, mimo że obie gałęzie bardzo często splatały się wymieniając się funkcjami i kodem.

Ostatnią wersją System V Release 4 była SVR4.2MP wydana pod koniec 1993 roku przez Unix System Laboratories (dawne Bell Labs) należące już wtedy do Novella, który rozprowadzał ją jako UnixWare 2. Dziś prawa do kodu źródłowego System V należą do firmy Novell.

System V Release 5[edytuj | edytuj kod]

System V Release 5 (SVR5) stał się podstawą UnixWare 7 wydanego przez Santa Cruz Operation.

Później SCO Group wydało SCO OpenServer 6 również oparty na System V Release 5, ale kod źródłowy SVR5 nie jest używany przez żadnego innego producenta.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]