Przejdź do zawartości

System kontroli wersji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przykład historii kontroli wersji projektu

System kontroli wersji (ang. version/revision control system) – oprogramowanie służące do śledzenia zmian głównie w kodzie źródłowym oraz pomocy programistom w łączeniu zmian dokonanych w plikach przez wiele osób w różnym czasie.

Podział[edytuj | edytuj kod]

Systemy kontroli wersji dzielone są według:

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Systemy kontroli wersji dzielą się na:

Pierwsza grupa zapisuje jedynie wersje plików z lokalnego komputera. W rozwiązaniach scentralizowanych istnieje jedno centralne repozytorium, z którym wszyscy użytkownicy systemu synchronizują swoje zmiany. Rozwiązania rozproszone pozwalają na prowadzenie równoprawnych, niezależnych gałęzi, które można dowolnie synchronizować ze sobą nawzajem, np. poprzez e-mail (Code Co-op). Wybór odpowiedniego typu systemu kontroli wersji zależy od potrzeb projektu.

Sposób oceny zmian[edytuj | edytuj kod]

Niektóre systemy kontroli wersji operują na poziomie zmian zawartości plików, podczas gdy inne na zestawach zmian (ang. changeset). Użycie mechanizmu zestawu zmian umożliwia śledzenie zmian, nawet gdy pliki w projekcie zmieniają swoje nazwy i położenie w katalogach.

Przykłady[edytuj | edytuj kod]

Jednym z najprostszych systemów kontroli wersji jest RCS (Revision Control System), który operuje na pojedynczych plikach jedynie na lokalnym komputerze. Przykładowo historia zmian pliku o nazwie plik przechowywana jest w pliku plik,v.

Bardziej zaawansowany jest system CVS (Concurrent Versions System), który umożliwia zarządzanie zmianami całego przedsięwzięcia. CVS został zaimplementowany pierwotnie jako nadbudowa nad RCS i wykorzystuje ten sam format plików wersji (pliki z przyrostkiem ,v). CVS umożliwia m.in. współbieżną pracę wielu programistów, tworzenie odgałęzień (ang. branch), rozwiązywanie konfliktów wersji. CVS ma też pewne ograniczenia, np. metadane o plikach nie są wersjonowane, zatwierdzanie zmian wielu plików nie jest atomowe (w przypadku np. awarii połączenia może zostać zatwierdzona tylko część zmian) oraz nie jest obsługiwana zmiana nazwy pliku w ramach repozytorium.

Aby wyeliminować wady CVS, powstał system Subversion, zwany również SVN. Subversion jest bardzo podobny w obsłudze do CVS, ale oferuje szereg udogodnień, takich jak atomowe transakcje, wersjonowanie zmian nazwy plików czy efektywne wersjonowanie plików binarnych. Do przechowywania zmian zastosowana została baza danych Berkeley DB(inne języki).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]