System przenoszenia oporządzenia IIFS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kamizelka podstawowa ITLBV
Kamizelka do przenoszenia granatów
Plecak główny Field Pack
Plecak patrolowy Combat Patrol Pack (stanowiący klapę plecaka Field Pack)

Individual Integrated Fighting System (IIFS) – system przenoszenia oporządzenia osobistego Sił Zbrojnych USA. Wprowadzony do użytku w roku 1988. Następca systemu ALICE. Obecnie niemal całkowicie wyparty przez system MOLLE.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Prace nad systemem IIFS zostały rozpoczęte w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Wojsk Lądowych w Natick, w stanie Massachusetts w roku 1984[1]. Po testach przeprowadzonych w 7 Dywizji Piechoty, 10 Dywizji Górskiej i Siłach Specjalnych wprowadzono go do użytku w roku 1988.[2]

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

System IIFS obejmował dwie kamizelki z pasem, chlebakiem i trzema elementami z systemu ALICE (pokrowiec na manierkę, pokrowiec na saperkę oraz kieszeń na opatrunek osobisty) oraz plecak.

Kamizelki[edytuj | edytuj kod]

Individual Tactical Load Bearing Vest[edytuj | edytuj kod]

Kamizelka Individual Tactical Load Bearing Vest (ITLBV) przeznaczona jest do przenoszenia podstawowego oporządzenia. Kamizelka wykonana jest z wytrzymałej i wodoodpornej tkaniny nylonowej w kamuflażu Woodland. Wszelkie taśmy są koloru oliwkowego. Kamizelka posiada pełną regulację. Szelki są szerokie i wyścielane gąbką, co zapewnia wygodę podczas użytkowania[1]. Kamizelka posiada 6 kieszeni: 4 ładownice amunicyjne na magazynki do karabinka M16 (dwie na 2 magazynki oraz dwie na 1 magazynek; kamizelka mieści razem 6 magazynków) oraz dwie małe kieszenie na granaty ręczne. Wszystkie kieszenie zapinane są na rzepy oraz napy. Ponadto istnieje możliwość dopięcia pasa, na którym umieszcza się chlebak oraz dodatkowe ładownice z systemu ALICE. Waga pustej kamizelki to ok. 0,8 kg[1][3]. Producentem kamizelek była firma Specialty Defense.

W późniejszym czasie powstała także wersja z ukośnymi kieszeniami oraz zmienionym materiałem podstawy kamizelki. Zamiast nylonu użyto wytrzymałej siatki. Ten wzór oznaczono jako LBV-Enhanced, jednakże nie został on oficjalnie przyjęty do służby ze względu na plany wprowadzenia oporządzenia MOLLE[1].

W połowie lat 80. powstała specjalna wersja dla United States Navy SEALs. Zamiast klasycznych stałych kieszeni zastosowano wymienne moduły z różnymi kieszeniami. Oceniono ją pozytywnie, lecz zakupiono tylko 80 egzemplarzy próbnych[1].

Grenade Carrier Vest[edytuj | edytuj kod]

Kamizelka Grenade Carrier Vest ma podobną budowę do ITLBV. Zasadnicza różnica polega na innych kieszeniach. Zamiast ładownic na magazynki oraz granaty ręczne posiada kieszenie na naboje do granatników M79 i M203. Kamizelka GCV mieści 14 granatów HE oraz 4 inne granaty.

Waga pustej kamizelki to ok. 0,95 kg[4].

Elementy dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

Do elementów dodatkowych opracowanych specjalnie na potrzeby należą: chlebak oraz zmodyfikowany pas z systemu ALICE.

Chlebak (Field Pack Training) - nowy chlebak jest trochę większy od swojego poprzednika z systemu ALICE. Ponadto zamykany jest na dwie klamry fastex. Wykonano go z grubej tkaniny nylonowej w kamuflażu Woodland.

Pas (Belt, Individual Equipment) - jest to zmodyfikowany pas z systemu ALICE. Zastosowano jednak nową plastikową klamrę typu fastex. Czasem niepoprawnie nazywany L-3.

Plecak FPLIF[edytuj | edytuj kod]

Plecak główny Field Pack, Large, with Internal Frame posiada jedną główną komorę oraz komorę na śpiwór (obie komory można połączyć w jedną dużą). Ponadto po bokach umieszczono mniejsze kieszenie (zapinane zamkami błyskawicznymi) i pasy do mocowania kieszeni z systemu ALICE. Ponadto plecak posiada taśmy pozwalające na przytroczenie dodatkowego sprzętu, np. karimaty. System nośny oparty jest na systemach stosowanych w plecakach turystycznych. Stelaż wykonany jest z dwóch szyn aluminiowych, a szelki i pas biodrowy wypełniono pianką. Pojemność plecaka wynosi ok. 85 l, a waga pustego wynosi 3,6 kg. Plecak wykonany jest z tkaniny nylonowej Cordura w kamuflażu Woodland[2]. Klapę plecaka głównego można odpiąć i stosować jako mały plecak patrolowy (pojemność ok. 20 l)[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Ireneusz Chloupek. Kamizelki oporządzeniowe. „Komandos”. 7-8/2000. s. 49-52. 
  2. a b Gordon Rottman, Ron Volstad: Amerykański ekwipunek bojowy 1910-88. Warszawa: Bellona, s. 32, seria: Żołnierz i Broń, cz. 4. ISBN 83-7115-012-1.
  3. Individual Tactical Load Bearing Vest. loadbearingequipment.ciehub.info. [dostęp 2012-06-10]. (ang.).
  4. Grenade Carrier Vest. loadbearingequipment.ciehub.info. [dostęp 2012-06-10]. (ang.).
  5. Large Field Pack with Internal Frame and Combat Patrol Pack. loadbearingequipment.ciehub.info. [dostęp 2012-06-10]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]