System wczesnego ostrzegania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

System wczesnego ostrzegania (SWO) – to system stworzony do informowania o niepożądanych zdarzeniach np. katastrofach naturalnych w czasie na tyle wczesnym, aby była możliwość działania zapobiegającego lub zmniejszającego straty, np. ewakuacji ludzi i ich dobytku. Przykładem może być powstały już system ostrzegający przed tsunami[1].

Systemy wczesnego ostrzegania w zarządzaniu[edytuj | edytuj kod]

Finansowy system wczesnego ostrzeganiasystem informacyjny stosowany w procesie zarządzania przedsiębiorstwem w którym zbierane, przetwarzane i udostępniane są określone informacje przeznaczone dla kierownictwa najwyższego szczebla przedsiębiorstwa[2].

SWO daje możliwość kierownictwu szybkiego reagowania na zachodzące w otoczeniu zmiany oraz dostosowywania firmy do nowych warunków. SWO zazwyczaj budowany jest przy pomocy narzędzi business Intelligence (BI) i działa na systemie transakcyjnym (ang. Online Transaction Processing – OLTP). Przy zastosowaniu tych rozwiązań dane dotyczące zarówno wewnętrznych zmian, jak i otoczenia są monitorowane w systemie ciągłym. SWO dostarczają przedsiębiorstwu informacji o zjawiskach i procesach, a także prawdopodobieństwie ich rozwoju, co umożliwia kierownictwu w miarę szybkie i elastyczne reagowanie na nadchodzące zmiany, podejmowanie działań zmieniających jego zachowanie się w środowisku oraz jego sytuację wewnętrzną i w konsekwencji lepsze przystosowanie do nowych wymagań otoczenia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Indian Ocean Tsunami Warning System up and running. UNESCOPRESS, 28 czerwca 2006 (ang.).
  2. System wczesnego ostrzegania, Encyklopedia zarządzania, Uniwersytet Ekonomiczny Kraków.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Małgorzata Zaleska, Identyfikacja ryzyka upadłości przedsiębiorstwa i banku, Warszawa: Difin, 2002, ISBN 83-7251-302-3, OCLC 749548646.