System wymiany ofert

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

System wymiany ofert lub system wielokrotnego oferowania (z ang. multiple listing system lub multiple listing service – MLS) – system, w ramach którego pośrednicy w obrocie nieruchomościami wymieniają się informacjami o ofertach i klientach poszukujących.

Jak działa MLS[edytuj | edytuj kod]

Platformy MLS działają pod nadzorem Stowarzyszeń Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i skupiają ich członków. Biura nieruchomości publikują w ramach sieci MLS oferty nieruchomości, które widoczne są dla innych jej uczestników. Dzięki temu biura nieruchomości mogą ze sobą współpracować przy dopasowywaniu ofert i klientów poszukujących dzieląc się przy tym prowizją od transakcji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo współpraca między pośrednikami w obrocie nieruchomościami miała wymiar lokalny. Informacje o ofertach i klientach puszkujących były przekazywane ustnie w trakcie spotkań organizowanych przez lokalne stowarzyszenia. Wymiana informacji o ofertach i poszukujących pozwoliła na szybsze finalizowanie transakcji i generowanie dodatkowych zysków z podziału prowizji. Działanie współczesnych sieci MLS opiera się na narzędziach internetowych, dzięki którym biura nieruchomości mogą się wymieniać informacjami szybciej i na większą skalę.

MLS w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Również w Polsce specjaliści w obrocie nieruchomościami wykorzystują platformy MLS. Stowarzyszenia przy ich tworzenie korzystają z rozwiązań dostarczanych przez wiodących producentów oprogramowania dla pośredników. Warszawskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami korzysta z platformy asariMLS, która jako jedyna pozwala na integrację oprogramowania biurowego i dostępu do MLS w ramach jednej aplikacji.

Pośrednicy w Polsce nie zawierają jednak wielu transakcji z użyciem platformy MLS. W naszym kraju przy pośrednictwie nieruchomości dominują umowa bez wyłączności, których nie można wprowadzać do platformy MLS, która przeznaczona jest do obsługi umów na wyłączność. Umowy na wyłączność w przeciwieństwie do umów otwartych oznaczają, że nieruchomością opiekuje się tylko jedno biuro nieruchomości.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]