Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT na Malcie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tęczowa flaga – symbol społeczności LGBT
Tęczowa flaga w kształcie Malty

Prawo a dyskryminacja osób homoseksualnych[edytuj kod]

Kontakty homoseksualne zostały zalegalizowane na Malcie w 1973[1]. Wiek osób legalnie dopuszczających się kontaktów homo- i heteroseksualnych jest zrównany i wynosi 18 lat[2].

Jedyna maltańską partią popierającą prawa gejów i lesbijek jest Alternatywa Demokratyczna. Partia ta nie jest obecnie reprezentowana w parlamencie kraju.

Ochrona prawna przed dyskryminacją[edytuj kod]

Od 2002 w maltańskim prawie istnieją przepisy w pewnym stopniu chroniące przed dyskryminacją na podstawie orientacji seksualnej. Dotyczą one prawa pracy[3].

Uznanie związków osób tej samej płci[edytuj kod]

W kwietniu 2014 maltański parlament przegłosował możliwość zawierania związków partnerskich przez pary jednopłciowe, a także możliwość adopcji dzieci przez takie związki.

Życie osób LGBT w kraju[edytuj kod]

Pierwsza manifestacja mniejszości seksualnych (gaypride parade) w kraju odbyła się w 1996[4]. W kraju istnieje średniej wielkości scena gejowska, jest kilka gejowskich klubów oraz miejsc gay-friendly, a największą organizacją LGBT w kraju jest Malta Gay Rights Movement[5].

Według badania opinii publicznej z 2006, 18% Maltańczyków popiera wprowadzenie małżeństw homoseksualnych, a 7% adopcję dzieci przez pary jednopłciowe[6]. Maltańczycy są społeczeństwem w większości katolickim (98% populacji wyznaje tę religię), co oznacza, że wpływ Kościoła katolickiego na negatywne postrzeganie związków jednopłciowych i adopcji dzieci (przez takie związki) jest dość duży. W 2005 wypowiedzi maltańskich biskupów spotkały się z silnym sprzeciwem miejscowych organizacji LGBT[7]. Antyhomoseksualne wypowiedzi padały również w 2000 z ust maltańskich polityków – premiera i wicepremiera[4].

W 2007 maltański sąd nakazał władzom kraju wydanie i zmianę wszystkich koniecznych dokumentów transseksualnej kobiecie, która chciała wyjść za mąż. Był to pierwszy tego rodzaju wyrok w historii Malty[8].

Przypisy

Zobacz też[edytuj kod]