Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w Argentynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prawo wobec kontaktów homoseksualnych[edytuj | edytuj kod]

W Argentynie kontakty homoseksualne są legalne od 1887 roku. Wiek osób legalnie dopuszczających się kontaktów homo- i heteroseksualnych jest zrównany.[1]

Ochrona prawna przed dyskryminacją[edytuj | edytuj kod]

W Argentynie nie ma żadnych przepisów na szczeblu federalnym wprost zakazujących dyskryminacji przez wzgląd na orientację seksualną.

Miasta Buenos Aires i Rosario gwarantują pewną ochronę przed dyskryminacją z powodu orientacji seksualnej[2].

Geje, lesbijki i biseksualiści nie są wykluczeni ze służby wojskowej z powodu swojej orientacji seksualnej[3].

Uznanie związków tej samej płci[edytuj | edytuj kod]

W Argentynie pary tej samej płci od 2003 roku mogą zawrzeć rejestrowany związek partnerski w kilku regionach kraju: stolicy Buenos Aires oraz w prowincjach Buenos Aires i Río Negro. Związek ten daje parom prawa zbliżone do praw małżeństw heteroseksualnych, ale wyklucza możliwość adopcji dzieci oraz prawo dziedziczenia. Od momentu wprowadzenia takiej możliwości skorzystało z niej ponad 350 homoseksualnych par.[4]

Od 2005 roku na podstawie wyroku sądu władze prowincji Córdoba pozwalają na wizyty w więzieniach homoseksualnych partnerów osadzonych[2].

W przeprowadzonym w Buenos Aires w lutym 2007 roku badaniu opinii społecznej 73% ankietowanych opowiedziało się za legalizacją małżeństw osób tej samej płci, a 25% przeciw[5].

5 maja 2010 roku, Izba Deputowanych przyjęła projekt ustawy legalizującej małżeństwa osób tej samej płci[6][7]. 15 lipca ustawa została przyjęta przez senat[8][9]. 21 lipca podpis pod ustawą złożyła prezydent Cristina Fernández de Kirchner[10][11]. Następnego dnia została ona opublikowana w oficjalnym dzienniku i weszła w życie[12]. Pierwsze małżeństwa zostały zawarte 30 lipca[13][14].

Życie osób LGBT w kraju[edytuj | edytuj kod]

Parada osób LGBT w Buenos Aires, 2007 rok.

Według badania opinii publicznej, przeprowadzonego przez Pew Global Attitudes Project w 2007 roku, 72% Argentyńczyków uważa, że homoseksualizm powinien być akceptowany przez społeczeństwo. Przeciwnego zdania jest 21% obywateli kraju.[15]

Najstarszą i najdłużej istniejącą organizacją LGBT w kraju jest powstała w 1984 roku Comunidad Homosexual Argentina. Została ona prawnie uznana dopiero w 1992 roku.[16]

W latach dziewięćdziesiątych, zwłaszcza w 1995, 1996 i 1997 roku zdarzały się policyjne naloty na gejowskie kluby, a nawet aresztowania gejów i lesbijek bez postawienia zarzutów lub na podstawie złamania prawa o moralności[17].

Parady gejów i lesbijek odbywają się w Buenos Aires od 1992 roku[18]. Parada z 2006 roku zgromadziła około 15 000 uczestników[19]. Buenos Aires posiada dość dużą scenę gejowska i stało się częstym celem turystycznych wypadów osób homoseksualnych z innych krajów. Eksperci od turystyki oceniają, że około 20% turystów przyjeżdżających do Buenos Aires stanowią homoseksualiści - co daje 300 tys. osób wydających tu średnio 600 mln dolarów rocznie. Pierwszy klub gejowski otwarto w mieście w 1983 roku, a w 1992 roku prezydent miasta, Carlos Menem, podpisał dekret gwarantujący jednakową ochronę prawną gejom i lesbijkom. W 2007 roku zorganizowano w mieście Mistrzostwa Świata Gejów w Piłce Nożnej, pierwszą tego typu imprezę w regionie[20].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]