Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w Botswanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Położenie Botswany
Flaga Republiki Botswany

Kontakty homoseksualne cały czas są w tym kraju nielegalne, a sam homoseksualizm, podobnie jak transseksualizm, uznawany jest za chorobę.

Prawo a dyskryminacja osób homoseksualnych[edytuj | edytuj kod]

Kontakty homoseksualne są w Botswanie nielegalne. Grozi za nie do 7 lat pozbawienia wolności. Mężczyźni homoseksualni są wykluczeni ze służby wojskowej z powodu swojej orientacji seksualnej[1].

Ochrona prawna przed dyskryminacją[edytuj | edytuj kod]

Od 2010 roku prawo zakazuje dyskryminacji ze względu na orientację seksualną w miejscu pracy.[1]

Azyl[edytuj | edytuj kod]

Botswańskie przepisy prawne nie przyznają osobom homoseksualnym prawa do ubiegania się o azyl polityczny z powodu prześladowań przez wzgląd na orientację seksualną.

Uznanie związków osób tej samej płci[edytuj | edytuj kod]

W botswańskim ustawodawstwie nie istnieje żadna prawna forma uznania związków jednopłciowych. Nie proponowano żadnych projektów, które miałyby uregulować tę kwestię w najbliższym czasie.

Życie osób LGBT w kraju[edytuj | edytuj kod]

Homoseksualizm w Botswanie jest tematem tabu. Postrzegany jest jako wyraz kultury zachodu, obcej kulturze afrykańskiej[2].

Główną organizacją LGBT działającą w Botswanie jest Lesbians, Gays and Bisexuals of Botswana (LEGABIBO). Nie jest ona jednak zarejestrowana, co pozwalałoby jej na legalne zbieranie funduszy. Rzecznik organizacji powiedział: "rząd stwierdził, że nie pozwoli na rejestrację naszej organizacji, ponieważ byłoby to równoznaczne z rejestracją organizacji przestępców"[2].

W raporcie Departamentu Stanu USA o Prawach Człowieka z 2010 roku można przeczytać, że "nie było żadnych doniesień o przemocy wobec osób homo- i transseksualnych; były jednak przypadki społecznej dyskryminacji i molestowania seksualnego"[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]