Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w Brazylii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Prawo odnosnie kontaktów homoseksualnych[edytuj]

Kontakty homoseksualne są legalne w Brazylii od 1830 roku[1]. Wiek osób legalnie dopuszczających się kontaktów homo- i heteroseksualnych jest zrównany i wynosi 14 lat.

Ochrona prawna przed dyskryminacją[edytuj]

W brazylijskim prawie na szczeblu federalnym nie ma żadnych przepisów wprost zakazujących dyskryminacji przez wzgląd na orientację seksualną. Ustawa taka przechodzi obecnie proces legislacyjny[2].

Stany Bahía, Mato Grosso, Sergipe, Minas Gerais i Santa Catarina wprost zakazują dyskryminacji ze względu na orientację seksualną (część już od 1989 roku). Od 2003 roku identyczny zakaz wprowadzono do statutów ponad 80 municypiów wliczając w to São Paulo i Rio de Janeiro[3]. Geje nie są wykluczeni ze służby wojskowej z powodu swojej orientacji seksualnej.

Uznanie związków osób tej samej płci[edytuj]

Rejestrowane związki partnerskie na szczeblu stanowym zostały wprowadzone w stanie Rio Grande do Sul.

Pary homoseksualne na terenie całej Brazylii mają takie same prawa jak pary heteroseksualne w korzystaniu z ubezpieczenia społecznego (renta rodzinna po zmarłym partnerze) i prawa spadkowego. Decyzję taką podjął brazylijski Sąd Najwyższy potwierdzając identyczne orzeczenie z czerwca 2000 roku wydane przez sąd federalny w Rio Grande[4]. 10 grudnia 2010 r. brazylijski rząd w oficjalnym dekrecie zagwarantował osobom żyjącym w związkach jednopłciowych prawo do otrzymywania emerytury po zmarłym partnerze [5].

W 2005 roku w São Paulo sąd po raz pierwszy wydał zgodę na adopcję dziecka przez parę homoseksualną[6].

W 2013 dostępne dla wszystkich par jednopłciowych w Brazylii stały się małżeństwa cywilne.

Życie osób LGBT w kraju[edytuj]

Parada gejów i lesbijek w São Paulo w 2004 roku

Według badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Pew Global Attitudes Project w 2007 roku, 65% Brazylijczyków uważa, że homoseksualizm powinien być akceptowany przez społeczeństwo. Przeciwnego zdania jest 30% obywateli kraju.[7]

Według badania Latynoamerykańskiego Centrum Praw Człowieka w Seksualności 65% ankietowanych uczestników parady osób homoseksualnych w São Paulo w 2005 roku doświadczyło słownego lub fizycznego ataku motywowanego ich orientacją seksualną[2].

Pierwsza organizacja LGBT w Brazylii, Grupo Gay da Bahia, została założona w 1980 roku[8]. Organizacja ta sporządziła raport zawierający nazwiska 159 osób LGBT, które zostały zamordowane w kraju w 2004 roku przez wzgląd na ich orientację seksualną[9]. Inny raport opisuje równie liczne przypadki łamania praw człowieka w stosunku do osób LGBT[10].

W czerwcu 2007 roku BBC podało, że według szacunków działaczy na rzecz praw osób homoseksualnych w latach 1980 - 2006 około 2680 osób LGBT zostało zamordowanych w Brazylii, w większości prawdopodobnie z pobudek homofobicznych[11].

Latem 2006 kraj rozpoczął szeroko zakrojoną kampanię społeczną Brazylia Przeciw Homofobii, w której używano reklam telewizyjnych oraz billboardów.

Od marca 2007 roku brazylijski Senat przygotowuje ustawę o homofobii, zgodnie z którą duchowni publicznie potępiający z ambony homoseksualizm mogą trafić od dwóch do pięciu lat do więzienia, a rektorowi seminarium, który odrzuci wniosek homoseksualisty o przyjęcie na studia, będzie grozić kara pozbawienia wolności od trzech do pięciu lat. Byłoby to pierwsze tego typu prawo na świecie[12][13]. Opracowywana jest również ustawa zabraniająca publicznego używania obraźliwych określeń osób homoseksualnych[14].

Około 3,5 miliona osób wzięło udział w paradzie CSD w 2007 roku w São Paulo. Była to największa tego typu manifestacja na świecie. W tym samym roku w kraju odbyło się ponad 70 tego typu parad. W paradzie wzięło także udział dwóch brazylijskich ministrów oraz lokalni urzędnicy. Pierwsza parada gejów i lesbijek w São Paulo odbyła się w 1997 roku i zgromadziła około 2000 osób, a w 2006 roku uczestniczyło w niej już około 2,5 miliona osób[15][16][17]. Dwunasta edycja parady z 2008 roku zgromadziła według jej organizatorów około 5 milionów uczestników. Parada była wspierana przez brazylijski koncern naftowy Petrobras i władze miasta. Szacuje się, że manifestacja przyciągnęła około 300 tys. gości, dzięki czemu miasto wzbogaciło się o około 115 milionów dolarów[18].

Przypisy

Zobacz też[edytuj]