Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w Surinamie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Status prawny[edytuj]

Kontakty homoseksualne w Surinamie są legalne od 1944 roku[1]. Wiek osób legalnie dopuszczających się kontaktów homo- i heteroseksualnych nie jest zrównany i wynosi 16 lat dla kontaktów heteroseksualnych i 18 dla homoseksualnych[2]. Według 302 artykułu surinamskiego Kodeksu karnego za kontakt homoseksualny z osobą poniżej 18 lat grozi kara do 4 lat więzienia, ale prawo to jest bardzo rzadko używane[3]. Geje nie są wykluczeni ze służby wojskowej z powodu swojej orientacji seksualnej.

W ustawodawstwie kraju nie ma żadnych przepisów wprost zakazujących dyskryminacji przez wzgląd na orientację seksualną.

W surinamskim ustawodawstwie nie istnieje również żadna prawna forma uznania związków jednopłciowych.

Życie osób LGBT w kraju[edytuj]

Obywatele Surinamu są bardziej przyjaźni i otwarci wobec homoseksualistów niż większość pobliskich krajów karaibskich, prawdopodobnie ze względu na to, że państwo to było kiedyś kolonią bardzo liberalnej Holandii i nadal zachowuje z nią ścisły kontakt[4].

W kraju działa jeden gejowski lokal[3] oraz hotel dla homoseksualnych turystów[5].

Od 1998 roku w kraju istnieje pierwsza organizacja LGBT, Forum dla Lesbijek i Gejów w Surinamie[6].

W afro-surinamskiej społeczności kraju jest praktykowana szczególna forma homoseksualizmu kobiecego - kobiety zwane "mati" lub "matisma" utrzymują seksualne związki z innymi kobietami, często jednocześnie będąc w związku z mężczyzną, z którym mają dzieci. Najczęściej ich homoseksualna partnerka jest starsza i w zamian za bezwarunkowe poświęcenie się jej oferuje życiowe rady, uwagę i podarunki[7].

Przypisy

Zobacz też[edytuj]