Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w Tajlandii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Status prawny osób LGBT i sytuacja społeczna osób i grup LGBT w Tajlandii.

Status prawny[edytuj | edytuj kod]

Penalizacja kontaktów homoseksualnych miała miejsce w Tajlandii do 1957 roku.[1] W 2002 roku Ministerstwo Zdrowia Publicznego oficjalnie przyznało, iż homoseksualizm nie jest zaburzeniem.[2]

Od 2005 roku geje mogą pełnić służbę wojskową[3].

Tajskie prawo nie gwarantuje żadnego zakazu dyskryminacji przez wzgląd na orientację seksualną.

W tajskim ustawodawstwie nie istnieje żadna prawna forma uznania związków małżeńskich lub partnerskich osób tej samej płci.

Życie osób LGBT w kraju[edytuj | edytuj kod]

Tajlandia uważana jest za jeden z najbardziej tolerancyjnych państw w Azji. Wielu gejów i lesbijek otwarcie przyznaje się do swojej orientacji seksualnej, zwłaszcza w takich metropoliach jak Bangkok, Phuket czy Pattaya.

Każdego roku odbywają się tam parady równości. Homoseksualni i transseksualni aktorzy odgrywają kluczową rolę w tajskich filmach i operach mydlanych. Pierwszą otwarcie homoseksualną organizacją tajską była kobieca grupa Anjaree założona w 1986. Organizacja ta prowadzi głównie działalność edukacyjną i polityczną[4]. Życie osób LGBT w Tajlandii jest zróżnicowane pod względem socjalnym, podobnie, jak w wielu innych krajach i ulega stałym przekształceniom. Duże miasta oraz ośrodki turystyczne oferują większa swobodę socjalną i tolerancję wobec osób LGBT niż ośrodki prowincjonalne. Dodatkowym utrudnieniem jest stosowanie zachodniej koncepcji podziału ról seksualnych. Tradycyjny od dłuższego czasu w cywilizacji zachodniej podział ról na gej i straight obcy jest mentalności kulturowej społeczeństwa tajskiego. Często spotykane są sytuacje, gdy młody mężczyzna prowadzi homoseksualny styl życia erotycznego, by w okresie późniejszym ożenić się z kobietą i zakładać typową rodzinę heteroseksualną[5]. Ruch emancypacji osób LGBT jest stosunkowo nowym ewenementem w społeczeństwie tajskim i często napotyka na przeszkody. Bangkok oferujący pletorę barów, klubów i 'gabinetów masażu' znany jest jako miejsce popularnej "turystyki seksualnej". Spowodowało to wzrost epidemii zakażeń wirusem HIV. Podobnie, jak w wielu innych krajach rozwijających się lokalne władze nie zawsze chciały podjąć właściwe działania profilaktyczno-medyczne w tym kierunku. Pewnym przełomem było zorganizowanie w 2004 XV Światowej Konferencji AIDS w Bangkoku[6]. W sześć lat później, we wrześniu 2010 inicjatywę zwalczania HIV podjęły grupy młodzieży LGBT w Azji na specjalnie zwołanej w tym celu konferencji w Bangkoku[7]. W Raporcie , jako zasadnicze przeszkody w zwalczaniu zachorowalności na AIDS wskazują na brak edukacji seksualnej dla młodzieży LGBT w szkołach i duży stopień braku tolerancji dla młodzieży LGBT w rodzinie, społeczeństwie i urzędach.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Scale of justice gold.png Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.