Sza’alwim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Szaalvim)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sza’alwim
שעלבים
ilustracja
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Centralny
Wysokość 228 m n.p.m.
Populacja (2006)
• liczba ludności

1 300
Nr kierunkowy +972 3
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Sza’alwim
Sza’alwim
Ziemia31°52′07″N 34°59′07″E/31,868611 34,985278
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

Sza’alwim (hebr.: שעלבים) - religijny kibuc położony w samorządzie regionu Gezer, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

Leży w Dolinie Ajalon w Szefeli, w otoczeniu moszawów Miszmar Ajjalon, Kefar Bin Nun i wioski Nof Ajjalon. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Prace archeologiczne odkryły na wzgórzu Tell Sza’alwim pozostałości starożytnej osady pochodzącej z epoki brązu (III tysiąclecie p.n.e.). Znaleziono tutaj dwa grobowce oraz kamienny mur[1]. Na południe od obecnej osady odnaleziono kompleks ruin pochodzący z okresów rzymskiego i bizantyjskiego. Znajdują się tutaj między innymi trzy kamienne cysterny na wodę. Odnaleziono pozostałości wskazują na prowadzoną działalność rolniczą w regionie[2].

Trudno jest ustalić czas powstania arabskiej wioski Salbit, ale musiało to być pod panowaniem osmańskim. Jej mieszkańcy uciekli podczas Wojny o Niepodległość w 1948[3].

Współczesny kibuc został założony 13 sierpnia 1951, jako osada obronno-rolnicza ruchu Nahal. Z powodu bliskości granicy jordańskiej kibuc był obiektem częstych napadów rabunkowych i terrorystycznych. Sytuacja uspokoiła się dopiero po Wojnie sześciodniowej w 1967. Ze zdobytych wówczas dokumentów wojskowych dowiedziano się, że jordański Legion Arabski planował zdobycie i zniszczenie kibucu Sza’alwim[4].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W 1961 otworzono tutaj uczelnię religijną jesziwę Jeshivat Sza’alwim. W kampusie przebywa stale około 2,5 tys. studentów, którym wpajane jest poświęcenie dla Tory, społeczeństwa i państwa Izrael. W sąsiedztwie znajduje się seminarium dla kobiet[5].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka kibucu opiera się na intensywnym rolnictwie.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Na południe od kibucu przebiega autostrada nr 1 ISR-HW1 blue.PNG (Tel Awiw-Jerozolima), brak jednak bezpośredniego wjazdu na nią. Przez kibuc przebiega lokalna droga, którą jadąc na zachód dojeżdża się do skupiska moszawów Miszmar Ajjalon i Kefar Bin Nun, natomiast jadąc na wschód dojeżdża się do wioski Nof Ajjalon i drogi ekspresowej nr 3 ISR-HW3.png (Aszkelon-Modi’in-Makkabbim-Re’ut).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Israel Antiquities Authority: Tel Sha‘alvim (ang.). [dostęp 9 października 2008].
  2. Israel Antiquities Authority: Sha‘alvim (ang.). [dostęp 9 października 2008].
  3. Palestine-Net: Ar-Ramlah District (ang.). [dostęp 9 października 2008].
  4. Immanuel HaReuveni: Lexicon of the Land of Israel. Izrael: Miskal - Yedioth Ahronoth Books and Chemed Books, 1999. 922. ISBN 965-448-413-7.
  5. Jeshivat Sza’alwim: Jeshivat Sza’alwim (ang.). [dostęp 9 października 2008].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]