Szablon:Dobry artykuł/archiwum/2011/04

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Aktualnie na stronie głównej Szama Grajer (ur. 17 kwietnia 1911 w Lublinie, zm. po 9 listopada 1942 tamże) – polsko-żydowski fryzjer, restaurator oraz sutener, kolaborant okresu II wojny światowej, jedna z najbardziej wpływowych osobistości w getcie lubelskim. Przed wojną był znaną postacią lubelskiego półświatka, karaną za stręczycielstwo oraz sutenerstwo. W czasie niemieckiej okupacji został konfidentem Gestapo. Wkrótce stał się jedną z najbardziej wpływowych osobistości w getcie, zyskując sobie przydomek „żydowskiego króla”. Dopuszczał się wyłudzeń i wymuszeń a wielką skalę, zyskami dzieląc się z Niemcami. Prowadzona przezeń restauracja była ulubionym miejscem spotkań kolaborantów i przedstawicieli półświatka, chętnie odwiedzanym także przez niemieckich urzędników oraz oficerów SS. Po rozpoczęciu Einsatz Reinhardt aktywnie współpracował z Niemcami podczas wielkich akcji likwidacyjnych w gettach lubelskim i warszawskim. Jako niewygodny świadek finansowych machinacji został zamordowany przez Niemców niedługo po ostatecznej likwidacji getta lubelskiego. Czytaj więcej…


Archiwum ekspozycji dobrych artykułów

Archiwum artykułów, które zostały umieszczone na stronie głównej w rubryce Dobry Artykuł.

2008: wrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2009: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2010: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2011: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2012: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2013: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2014: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2015: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2016: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2017: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2018: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2019: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2020: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2021: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2022: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2023: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień


30 kwietnia[edytuj kod]

Pocisk norweskiego naboju Raufoss NM140 MP, kalibru 12,7 × 99 mm NATO, zawiera rdzeń przeciwpancerny wykonany z węgliku wolframu, mieszankę zapalającą i materiał wybuchowy, co umożliwia rażenie za jego pomocą celów lekko opancerzonych oraz ranienie załóg pojazdów po przebiciu pancerza. Detonacja pocisku następuje w około połowie przypadków trafienia człowieka. Posiadanie przez trafioną osobę kamizelki kuloodpornej zwiększa prawdopodobieństwo detonacji. Czubek pocisku jest malowany na zielono. Dodatkowo na spodzie łuski naboju, tłoczone są oznaczenia producenta wraz z dwucyfrową datą produkcji, np. HXP89, WCC94 lub FN91. Oficjalne stanowisko rządu Norwegii głosi, iż amunicja uniwersalna kalibru 12,7 mm nie powinna być stosowana przeciw sile żywej, co oznacza, że NM140 MP jest eksportowany wyłącznie jako amunicja przeciwmateriałowa.

29 kwietnia[edytuj kod]

Rekordzistą pod względem liczby występów w reprezentacji Anglii do lat 21 jest James Milner, który rozegrał w niej ponad 40 spotkań. Jego talent piłkarski, krykietowy i do biegów długodystansowych został odkryty, kiedy był dzieckiem. Reprezentował swoją szkołę w tych sportach i grał w piłkę nożna dla amatorskich drużyn z Rawdon i Horsforth. W roku 1996 Milner rozpoczął treningi w akademii piłkarskiej klubu Leeds United, zaś później występował w zespołach juniorskich. W pierwszym zespole zadebiutował w roku 2002, w wieku 16 lat. Niedługo po tym stał się najmłodszym graczem, który zdobył bramkę w Premier League. W sierpniu 2009 roku Milner zadebiutował w seniorskiej kadrze reprezentacji Anglii.

28 kwietnia[edytuj kod]

Piątym pancernikiem typu Iowa budowanym dla US Navy był Illinois (BB-65). Budowę okrętu rozpoczęto na kadłubie oznaczonym symbolem BB-65 i miał to być pierwszy z pancerników typu Montana, jednak sytuacja na froncie II wojny światowej spowodowała zmianę zamówienia na okręt typu Iowa. Zmiana ta pozwalała na budowanie okrętu szybszego o 8 węzłów, przenoszącego więcej dział przeciwlotniczych 20 mm i 40 mm i mogącego przepływać przez Kanał Panamski. Tym samym zrezygnowano z silniejszego uzbrojenia głównego i lepszego opancerzenia, jakie miałby jako okręt typu Montana. Podobnie jak siostrzany Kentucky (BB-66), Illinois był jeszcze w budowie, gdy zakończyła się II wojna światowa. Prace przerwano w sierpniu 1945 roku, lecz nieukończony kadłub stał w doku do roku 1958, po czym został złomowany.

27 kwietnia[edytuj kod]

W Afryce określany jest nazwą grasscutter, czyli... „kosiarka do trawy”. Żyje na podmokłych, trawiastych terenach. Lubi lasy sawanny, bagna i porośnięte trzcinami brzegi rzek. Nie buduje nor, ale chętnie zamieszkuje w gotowych, wykopanych przez inne gatunki schronieniach. Żeruje nocą, obgryzając smaczniejsze fragmenty łodyg i zostawiając za sobą charakterystyczne ściernisko, co jest przyczynkiem do nadawania mu nazwy maszyny rolniczej. Jest niezłym pływakiem. Jego hodowla jest dla ludów Afryki nadzieją na zdobycie cennego źródła wysokobiałkowej żywności. Zakładanie hodowli jest silnie promowane nie tylko przez rządy poszczególnych państw Afryki, ale także przez FAO.

26 kwietnia[edytuj kod]

Swoją karierę kierowcy rajdowego Mikko Hirvonen rozpoczął w 1998 roku za kierownicą Opla Kadetta GSi. W 2002 roku zadebiutował w Rajdowych Mistrzostwach Świata, jadąc samochodem Renault Clio S1600. Jako debiutant zajął 21. miejsce w Rajdzie Finlandii. W 2003 roku został członkiem fabrycznego zespołu Forda, a w 2004 roku jeździł w Mistrzostwach Świata w zespole 555 Subaru World Rally Team samochodem Subaru Impreza WRC. W 2006 roku ponownie stał się fabrycznym kierowcą Forda. W tym samym roku odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w karierze – zwyciężył wówczas w Rajdzie Australii. W latach 2006–2007 zajmował 3. pozycję w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata. Z kolei w latach 2008 i 2009 wywalczył wicemistrzostwo świata.

25 kwietnia[edytuj kod]

Nic nie zapowiadało, że działalność kaznodziei, doktora obojga praw i kanonika kościoła metropolitalnego w Saragossie Piotra Arbuésa znanego także jako Piotr z Arbués, stanie się przyczyną jego tragicznej śmierci. Po odbyciu nowicjatu kanoników i złożeniu ślubów zakonnych podjął pracę dydaktyczną jako profesor szkoły katedralnej w Saragossie. 4 maja 1484 roku król Ferdynand II Katolicki na wniosek Wielkiego Inkwizytora Hiszpanii Tomása de Torquemady mianował go inkwizytorem trybunału inkwizycyjnego w Saragossie, obejmującego swą jurysdykcją całą Aragonię. Piotr niechętnie podjął się nowego zadania. Mimo zablokowania działalności trybunału, w środowisku aragońskich marranów pojawił się pogląd, że tylko zamordowanie inkwizytora usunąć może potencjalne zagrożenie. Zawiązali więc spisek...

24 kwietnia[edytuj kod]

Bezpośrednim połączeniem drogowym katowickiego Śródmieścia z Chorzowem jest ulica Chorzowska. Ulica rozpoczyna swój bieg przy rondzie generała Jerzego Ziętka, a kończy przy granicy Chorzowa i Katowic, obok deptaku do Stadionu Śląskiego, zmieniając nazwę na ulica Katowicka. Ulica w zależności od odcinka ma od 6 do 12 pasów ruchu, od 3 do 6 w każdą stronę (liczone są również pasy awaryjne). Najwięcej pasów przebiega w rejonie ronda gen. Jerzego Ziętka, skrzyżowania z ulicą Jana Nepomucena Stęślickiego i Friedricha W. Grundmanna, skrzyżowania z ulicą Sokolską oraz w rejonie zjazdu Drogowej Trasy Średnicowej do trasy N. i J. Renców. Przy ulicy Chorzowskiej w rejonie budynków centralnej siedziby ING Banku Śląskiego znajduje się tzw. "Brama Zachodnia", będąca jedną z bram obszaru Centrum, która jednocześnie stanowi bramę miasta − symboliczne podkreślenie granic obszaru śródmiejskiego.

23 kwietnia[edytuj kod]

18 lutego 2010 roku nigerskie wojsko przeprowadziło zamach stanu przeciw prezydentowi Mamadou Tandji. Jego wynikiem było obalenie prezydenta i przejęcie władzy przez juntę wojskowąRadę Najwyższą na rzecz Przywrócenia Demokracji, na czele z mjrem Salou Djibo. Społeczeństwo i opozycja z aprobatą przyjęły zmianę rządów, organizując manifestacje poparcia dla armii i apelując o uchwalenie nowej konstytucji i organizację wolnych wyborów. Społeczność międzynarodowa potępiła przewrót wojskowy i wezwała do szybkiego powrotu do rządów demokratycznych. Nowe władze, w czasie rozmów z międzynarodowymi wysłannikami, zadeklarowały wolę przywrócenia porządku demokratycznego w czasie "krótkiego okresu przejściowego" prowadzącego do przyjęcia nowej ustawy zasadniczej i wyborów.

22 kwietnia[edytuj kod]

W dniach 18 kwietnia4 maja 2009 roku w Crucible Theatre w Sheffield odbyły się Mistrzostwa Świata w Snookerze 2009. Mistrzostwa były ósmym, ostatnim turniejem rankingowym sezonu snookerowego 2008/2009. Zwycięzca turnieju otrzymał 10 tysięcy punktów rankingowych oraz 250 tysięcy funtów brytyjskich. W fazie głównej turnieju wzięło udział 32 zawodników, 16 graczy miało zapewniony udział w I rundzie z racji miejsca w pierwszej szesnastce listy rankingowej, pozostała szesnastka wywalczyła miejsce w mistrzostwach, grając w kwalifikacjach. Obrońcą tytułu był lider listy rankingowej Ronnie O’Sullivan, który przegrał w drugiej rundzie z Markiem Allenem 11:13. Mistrzostwo świata zdobył John Higgins, który w finale pokonał Shauna Murphy'ego 18:9. Był to trzeci tytuł mistrzowski, który zdobył Higgins.

21 kwietnia[edytuj kod]

W środkowej części Szczecina, w dzielnicy Śródmieście położony jest port handlowy. Jest on największym portem rzecznym w zlewni Odry, do której należą takie duże rzeki jak Warta, Noteć czy Nysa Łużycka. Według ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, port Szczecin należy do portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Połączenie portu w Szczecinie z Morzem Bałtyckim poprzez tor wodny i port Świnoujście, a także położenie geograficzne obu portów spowodowało, że są one ze sobą związane gospodarczo, tworząc zespół portów. Porty te są zarządzane przez spółkę akcyjną użyteczności publicznej – Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

20 kwietnia[edytuj kod]

Jednym z najważniejszych kierunków w matematyce współczesnej jest topologia. Obiektem jej badań są te własności figur geometrycznych i brył, które nie ulegają zmianie nawet po radykalnym zdeformowaniu tych figur (a więc np. położenie i sąsiedztwo). Własności takie nazywa się własnościami topologicznymi figury. Przez zdeformowanie rozumie się tutaj dowolne zniekształcenie powierzchni (poprzez zginanie i rozciąganie) bez jej rozerwania i "zlepienia" różnych punktów. Najłatwiej wyobrazić to sobie, przyjmując, że powierzchnię figury wykonano z cienkiej powłoki gumowej. Termin topologia był po raz pierwszy użyty w druku przez niemieckiego matematyka Johanna Benedicta Listinga w 1847, a około roku 1920 uznano powstanie nowej dziedziny matematyki i pewnych matematyków zaczęto określać jako topologów.

19 kwietnia[edytuj kod]

W 1969 roku brytyjski inżynier Robin Herd zaprojektował samochód Formuły 1, Cosworth 4WD. Pojazd nigdy nie wziął udziału w wyścigu, a jego głównym przeznaczeniem było przeprowadzanie testów przez Trevora Taylora i Mike'a Costina w celu poprawienia trakcji samochodów napędzanych przez silniki Cosworth DFV. Zastosowany w modelu 4WD, odlany z magnezu silnik jest opisywany przez dziennikarzy Formuły 1 jako prezentujący przyszłościowy jak na 1969 rok tok myślenia, co jednak nie szło w parze z toporną techniką budowy nadwozia. Samochód miał dwa kształty. Pierwotna wersja miała wąskie kliny, tylny spojler w kształcie tacy do herbaty oraz chłodnicę oleju na szczycie silnika. Późniejsza wersja była wyposażona w mniejszy tylny spojler, a kliny z przodu samochodu zostały rozszerzone na całą jego szerokość. Pojazd ten był jedyny samochodem Formuły 1 zbudowanym przez Coswortha. Obecnie, model 4WD znajduje się w australijskim York Motor Museum.

18 kwietnia[edytuj kod]

Nic nie zapowiadało, że działalność kaznodziei, doktora obojga praw i kanonika kościoła metropolitalnego w Saragossie Piotra Arbuésa znanego także jako Piotr z Arbués, stanie się przyczyną jego tragicznej śmierci. Po odbyciu nowicjatu kanoników i złożeniu ślubów zakonnych podjął pracę dydaktyczną jako profesor szkoły katedralnej w Saragossie. 4 maja 1484 roku król Ferdynand II Katolicki na wniosek Wielkiego Inkwizytora Hiszpanii Tomása de Torquemady mianował go inkwizytorem trybunału inkwizycyjnego w Saragossie, obejmującego swą jurysdykcją całą Aragonię. Piotr niechętnie podjął się nowego zadania. Mimo zablokowania działalności trybunału, w środowisku aragońskich marranów pojawił się pogląd, że tylko zamordowanie inkwizytora usunąć może potencjalne zagrożenie. Zawiązali więc spisek...

17 kwietnia[edytuj kod]

Bezpośrednim połączeniem drogowym katowickiego Śródmieścia z Chorzowem jest ulica Chorzowska. Ulica rozpoczyna swój bieg przy rondzie generała Jerzego Ziętka, a kończy przy granicy Chorzowa i Katowic, obok deptaku do Stadionu Śląskiego, zmieniając nazwę na ulica Katowicka. Ulica w zależności od odcinka ma od 6 do 12 pasów ruchu, od 3 do 6 w każdą stronę (liczone są również pasy awaryjne). Najwięcej pasów przebiega w rejonie ronda gen. Jerzego Ziętka, skrzyżowania z ulicą Jana Nepomucena Stęślickiego i Friedricha W. Grundmanna, skrzyżowania z ulicą Sokolską oraz w rejonie zjazdu Drogowej Trasy Średnicowej do trasy N. i J. Renców. Przy ulicy Chorzowskiej w rejonie budynków centralnej siedziby ING Banku Śląskiego znajduje się tzw. "Brama Zachodnia", będąca jedną z bram obszaru Centrum, która jednocześnie stanowi bramę miasta − symboliczne podkreślenie granic obszaru śródmiejskiego.

16 kwietnia[edytuj kod]

Urodzony w Bonn, na terenie dzisiejszych Niemiec, Ludwig van Beethoven już w młodości przeniósł się do Wiednia, gdzie rychło uzyskał reputację pianisty wirtuoza, a następnie wybitnego kompozytora. Mimo że około 25. roku życia począł tracić słuch, okazał wielką siłę ducha i nie zaprzestał tworzenia swoich dzieł, nawet w okresie całkowitej głuchoty. Światową popularność zawdzięcza Beethoven przede wszystkim swym dziewięciu symfoniom, choć równie ważne były jego sonaty i wariacje fortepianowe oraz muzyka kameralna, przede wszystkim kwartety smyczkowe. Muzyka Beethovena łączy intensywność uczuć z doskonałością formy; wyraża się w niej apoteoza wolności i godności jednostki, woli życia oraz radości i powszechnego braterstwa.

15 kwietnia[edytuj kod]

W dniach 18 kwietnia4 maja 2009 roku w Crucible Theatre w Sheffield odbyły się Mistrzostwa Świata w Snookerze 2009. Mistrzostwa były ósmym, ostatnim turniejem rankingowym sezonu snookerowego 2008/2009. Zwycięzca turnieju otrzymał 10 tysięcy punktów rankingowych oraz 250 tysięcy funtów brytyjskich. W fazie głównej turnieju wzięło udział 32 zawodników, 16 graczy miało zapewniony udział w I rundzie z racji miejsca w pierwszej szesnastce listy rankingowej, pozostała szesnastka wywalczyła miejsce w mistrzostwach, grając w kwalifikacjach. Obrońcą tytułu był lider listy rankingowej Ronnie O’Sullivan, który przegrał w drugiej rundzie z Markiem Allenem 11:13. Mistrzostwo świata zdobył John Higgins, który w finale pokonał Shauna Murphy'ego 18:9. Był to trzeci tytuł mistrzowski, który zdobył Higgins.

14 kwietnia[edytuj kod]

W środkowej części Szczecina, w dzielnicy Śródmieście położony jest port handlowy. Jest on największym portem rzecznym w zlewni Odry, do której należą takie duże rzeki jak Warta, Noteć czy Nysa Łużycka. Według ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, port Szczecin należy do portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Połączenie portu w Szczecinie z Morzem Bałtyckim poprzez tor wodny i port Świnoujście, a także położenie geograficzne obu portów spowodowało, że są one ze sobą związane gospodarczo, tworząc zespół portów. Porty te są zarządzane przez spółkę akcyjną użyteczności publicznej – Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

13 kwietnia[edytuj kod]

Jednym z najważniejszych kierunków w matematyce współczesnej jest topologia. Obiektem jej badań są te własności figur geometrycznych i brył, które nie ulegają zmianie nawet po radykalnym zdeformowaniu tych figur (a więc np. położenie i sąsiedztwo). Własności takie nazywa się własnościami topologicznymi figury. Przez zdeformowanie rozumie się tutaj dowolne zniekształcenie powierzchni (poprzez zginanie i rozciąganie) bez jej rozerwania i "zlepienia" różnych punktów. Najłatwiej wyobrazić to sobie, przyjmując, że powierzchnię figury wykonano z cienkiej powłoki gumowej. Termin topologia był po raz pierwszy użyty w druku przez niemieckiego matematyka Johanna Benedicta Listinga w 1847, a około roku 1920 uznano powstanie nowej dziedziny matematyki i pewnych matematyków zaczęto określać jako topologów.

12 kwietnia[edytuj kod]

W 1928 roku na urząd prezydenta Landu Wirtembergii wybrany został Eugen Bolz. Jako prezydent Wirtembergii przyczynił się do elektryfikacji kraju. Był jednym z założycieli krajowego instytutu kredytowego – Württembergische Landeskreditanstalt. W okresie wielkiego kryzysu prowadził politykę oszczędności, kładąc nacisk na obniżanie kosztów funkcjonowania państwa. W tym kontekście rozważał nawet połączenie Wirtembergii z sąsiadującą Badenią, jednak wysoki dług publiczny Badenii uniemożliwił realizację tego planu. Bolz był również aktywnie zaangażowany w antynazistowską działalność konspiracyjną. Po nieudanym zamachu z 20 lipca 1944 na Adolfa Hitlera został aresztowany wskutek donosu do Gestapo. 21 grudnia 1944 roku Trybunał Ludowy skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano w styczniu 1945 roku.

11 kwietnia[edytuj kod]

W latach 382406, św. Hieronim dokonał przekładu Biblii z języków oryginałów: hebrajskiego i greki na język łaciński. Przekład ten nazwano Wulgatą, co po łacinie oznacza "przekład rozpowszechniony". Wulgata miała na celu dostarczenie Kościołowi jednolitego tekstu. Nowy Testament był rewizją tekstu starołacińskiego, ale Stary Testament był nowym przekładem. Wulgata spotkała się z krytyczną oceną ówczesnych. Zarzucano jej odejście od tekstu Septuaginty, niemniej praca Hieronima stopniowo zdobyła sobie uznanie. Tekst Wulgaty szybko uległ skażeniu i w średniowieczu dokonano kilku prób jego zrewidowania, lecz żadna z nich nie była w pełni udaną, ani nie zmierzała do odtworzenia oryginalnego tekstu Hieronima i – jak oceniają współcześni krytycy tekstu – próby te przyczyniły się do powiększenia zamieszania. Naukowe próby odtworzenia oryginalnego tekstu Hieronima zostały podjęte dopiero w XX wieku.

10 kwietnia[edytuj kod]

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej polskiego Tu-154 w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym urzędujący prezydent Lech Kaczyński oraz jego małżonka Maria. Po katastrofie mieszkańcy Warszawy i innych regionów kraju gromadzili się przed Pałacem Prezydenckim, w którym wystawiono na widok publiczny trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich, aby oddać hołd zmarłej parze prezydenckiej. 15 kwietnia harcerze z różnych związków ruchu skautowego postawili przed Pałacem Prezydenckim drewniany krzyż łaciński, by promować ideę budowy pomnika przed Pałacem Prezydenckim. Krzyż stał przy chodniku Krakowskiego Przedmieścia do 16 września, kiedy to został przeniesiony do kaplicy w Pałacu Prezydenckim. Wcześniej, 3 sierpnia, wbrew planom nie doszło do jego przeniesienia z powodu oporu grupy osób określających się jako "obrońcy krzyża". Obecnie krzyż znajduje się w Kaplicy Loretańskiej Kościoła św. Anny w Warszawie.

9 kwietnia[edytuj kod]

Urodzony w Bonn, na terenie dzisiejszych Niemiec, Ludwig van Beethoven już w młodości przeniósł się do Wiednia, gdzie rychło uzyskał reputację pianisty wirtuoza, a następnie wybitnego kompozytora. Mimo że około 25. roku życia począł tracić słuch, okazał wielką siłę ducha i nie zaprzestał tworzenia swoich dzieł, nawet w okresie całkowitej głuchoty. Światową popularność zawdzięcza Beethoven przede wszystkim swym dziewięciu symfoniom, choć równie ważne były jego sonaty i wariacje fortepianowe oraz muzyka kameralna, przede wszystkim kwartety smyczkowe. Muzyka Beethovena łączy intensywność uczuć z doskonałością formy; wyraża się w niej apoteoza wolności i godności jednostki, woli życia oraz radości i powszechnego braterstwa.

8 kwietnia[edytuj kod]

W dniach 18 kwietnia4 maja 2009 roku w Crucible Theatre w Sheffield odbyły się Mistrzostwa Świata w Snookerze 2009. Mistrzostwa były ósmym, ostatnim turniejem rankingowym sezonu snookerowego 2008/2009. Zwycięzca turnieju otrzymał 10 tysięcy punktów rankingowych oraz 250 tysięcy funtów brytyjskich. W fazie głównej turnieju wzięło udział 32 zawodników, 16 graczy miało zapewniony udział w I rundzie z racji miejsca w pierwszej szesnastce listy rankingowej, pozostała szesnastka wywalczyła miejsce w mistrzostwach, grając w kwalifikacjach. Obrońcą tytułu był lider listy rankingowej Ronnie O’Sullivan, który przegrał w drugiej rundzie z Markiem Allenem 11:13. Mistrzostwo świata zdobył John Higgins, który w finale pokonał Shauna Murphy'ego 18:9. Był to trzeci tytuł mistrzowski, który zdobył Higgins.

7 kwietnia[edytuj kod]

W środkowej części Szczecina, w dzielnicy Śródmieście położony jest port handlowy. Jest on największym portem rzecznym w zlewni Odry, do której należą takie duże rzeki jak Warta, Noteć czy Nysa Łużycka. Według ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, port Szczecin należy do portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Połączenie portu w Szczecinie z Morzem Bałtyckim poprzez tor wodny i port Świnoujście, a także położenie geograficzne obu portów spowodowało, że są one ze sobą związane gospodarczo, tworząc zespół portów. Porty te są zarządzane przez spółkę akcyjną użyteczności publicznej – Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

6 kwietnia[edytuj kod]

Jednym z najważniejszych kierunków w matematyce współczesnej jest topologia. Obiektem jej badań są te własności figur geometrycznych i brył, które nie ulegają zmianie nawet po radykalnym zdeformowaniu tych figur (a więc np. położenie i sąsiedztwo). Własności takie nazywa się własnościami topologicznymi figury. Przez zdeformowanie rozumie się tutaj dowolne zniekształcenie powierzchni (poprzez zginanie i rozciąganie) bez jej rozerwania i "zlepienia" różnych punktów. Najłatwiej wyobrazić to sobie, przyjmując, że powierzchnię figury wykonano z cienkiej powłoki gumowej. Termin topologia był po raz pierwszy użyty w druku przez niemieckiego matematyka Johanna Benedicta Listinga w 1847, a około roku 1920 uznano powstanie nowej dziedziny matematyki i pewnych matematyków zaczęto określać jako topologów.

5 kwietnia[edytuj kod]

W 2009 roku pakistańskie wojsko przy wsparciu bezzałogowych samolotów Stanów Zjednoczonych przeprowadziło w Południowym Waziristanie operację Rah-e-Nijat. Operacja ta była jednym z epizodów pakistańskiej wojny z talibami. Ofensywa dzieliła się na dwie fazy. Pierwszy etap na celu miał zlikwidowanie dowódcy talibów Baitullaha Mehsuda, ukrywającego się w górskich obszarach Waziristanu. Operacja lotnicza rozpoczęła się 13 czerwca nalotem na twierdzę Baitullaha Mehsuda, położoną przy granicy z Afganistanem i zakończyła się jego śmiercią 5 sierpnia. 17 października wojsko pakistańskie wznowiło ofensywę, która tym razem toczyła się na lądzie. Niespełna dwa miesiące później, 12 grudnia, ogłoszono zwycięskie zakończenie ofensywy, w której zginęło 600 rebeliantów i 80 żołnierzy.

4 kwietnia[edytuj kod]

W 2004 roku kanadyjski biznesmen Alex Shnaider założył zespół wyścigowy MF1 Racing. Pierwszymi kierowcami zespołu zostali Christijan Albers i Tiago Monteiro, a na kierowców testowych wybrano Adriana Sutila, Giorgio Mondiniego, Markusa Winkelhocka i Romana Rusinowa. 3 lutego 2006 roku zaprezentowano bolid teamu – Midland MF1 Toyota M16, który był dziełem współpracy firmy Dallara i inżynierów MF1 Racing. Zespół brał udział w mistrzostwach świata Formuły 1 w sezonie 2006, nie zdobywając żadnego punktu. Po Grand Prix Włoch 2006 zespół sprzedano holenderskiej firmie Spyker Cars, która stała się sponsorem tytularnym teamu. Po zakończeniu sezonu MF1 Racing został przemianowany na Etihad Aldar Spyker F1 Team i pod nową nazwą występował w mistrzostwach w sezonie 2007.

3 kwietnia[edytuj kod]

W 1903 roku w Raciborzu, prawdopodobnie pod wpływem parafii ewangelickiej, została wytyczona ulica Wileńska. Parafia zamierzała na przyległych do ulicy gruntach wybudować swój kościół. Świątynia ta, wraz z budynkiem plebanii i domem parafialnym, została wybudowana w latach 19091911. Nowej ulicy nadano wówczas nazwę Hohenzollernstraße. Po II wojnie światowej ulica otrzymała za patrona Franklina Delano Roosevelta. Wkrótce zmieniono ją jednak na Małgorzaty Fornalskiej. Swą obecną nazwę otrzymała w 1992 roku. Ulica rozpoczyna się od skrzyżowania z ulicą Browarną i Wojska Polskiego, a kończy na skrzyżowaniu z ulicą Lwowską i Warszawską.

2 kwietnia[edytuj kod]

Urodzony w Bonn, na terenie dzisiejszych Niemiec, Ludwig van Beethoven już w młodości przeniósł się do Wiednia, gdzie rychło uzyskał reputację pianisty wirtuoza, a następnie wybitnego kompozytora. Mimo że około 25. roku życia począł tracić słuch, okazał wielką siłę ducha i nie zaprzestał tworzenia swoich dzieł, nawet w okresie całkowitej głuchoty. Światową popularność zawdzięcza Beethoven przede wszystkim swym dziewięciu symfoniom, choć równie ważne były jego sonaty i wariacje fortepianowe oraz muzyka kameralna, przede wszystkim kwartety smyczkowe. Muzyka Beethovena łączy intensywność uczuć z doskonałością formy; wyraża się w niej apoteoza wolności i godności jednostki, woli życia oraz radości i powszechnego braterstwa.

1 kwietnia[edytuj kod]

W dniach 18 kwietnia4 maja 2009 roku w Crucible Theatre w Sheffield odbyły się Mistrzostwa Świata w Snookerze 2009. Mistrzostwa były ósmym, ostatnim turniejem rankingowym sezonu snookerowego 2008/2009. Zwycięzca turnieju otrzymał 10 tysięcy punktów rankingowych oraz 250 tysięcy funtów brytyjskich. W fazie głównej turnieju wzięło udział 32 zawodników, 16 graczy miało zapewniony udział w I rundzie z racji miejsca w pierwszej szesnastce listy rankingowej, pozostała szesnastka wywalczyła miejsce w mistrzostwach, grając w kwalifikacjach. Obrońcą tytułu był lider listy rankingowej Ronnie O’Sullivan, który przegrał w drugiej rundzie z Markiem Allenem 11:13. Mistrzostwo świata zdobył John Higgins, który w finale pokonał Shauna Murphy'ego 18:9. Był to trzeci tytuł mistrzowski, który zdobył Higgins.