Szablon:Dobry artykuł/archiwum/2011/06

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Aktualnie na stronie głównej

Julio Pinedo (ur. 19 lutego 1942 w Mururacie) – boliwijski rolnik, król społeczności afroboliwijskiej od 1992 roku. Potomek niewolników, tradycja ustna przypisuje mu pochodzenie od afrykańskiego księcia sprzedanego w niewolę, następnie zaś sprowadzonego do Mururaty do pracy w posiadłościach Ignacia Pinedo de Mustafy. W 1992 i 2007 roku koronowany był na króla Afroboliwijczyków, a podczas drugiej ceremonii oficjalnie uznany przez władze państwowe. Nie ma władzy politycznej, ale kierowana przezeń instytucja wpisuje się niemniej w złożony proces emancypacji Afroboliwijczyków. Jako król i reprezentant społeczności afroboliwijskiej bywa zapraszany na rozmaite wydarzenia kulturalne czy polityczne. Odwiedzają go niekiedy turyści czy naukowcy różnych specjalizacji. Monarcha posługuje się specjalnie dla niego zaprojektowanym herbem, którego dewiza brzmi prowadzą mnie moi przodkowie. Osobowość króla budzi niekiedy niechęć, zarzuca mu się na przykład, że jest nazbyt skryty. Niektórzy czarnoskórzy mieszkańcy Boliwii mają zaledwie nikłe pojęcie tak o władcy, jak i o kierowanej przezeń instytucji. Czytaj więcej…


Archiwum ekspozycji dobrych artykułów

Archiwum artykułów, które zostały umieszczone na stronie głównej w rubryce Dobry Artykuł.

2008: wrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2009: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2010: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2011: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2012: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2013: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2014: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2015: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2016: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2017: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2018: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2019: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2020: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2021: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2022: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2023: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień


30 czerwca[edytuj kod]

Nawrócony na chrześcijaństwo pod wpływem Orygenesa późniejszy patriarcha Aleksandrii Dionizy Wielki oddał się studiom teologicznym, a po śmierci Heraklasa kierował aleksandryjską szkołą katechetyczną. Mimo prześladowań, jakimi został dotknięty za cesarza Decjusza i Waleriana I, nie wyparł się wiary. Mając gruntowną wiedzę o pismach heretyckich, podjął się zwalczania modalizmu i sabelianizmu. Wypaczając jego słowa, grupa współwyznawców z Aleksandrii przedstawiła papieżowi Dionizemu jako dowody na błędy doktrynalne patriarchy wybrane fragmenty jego listów. Określany mianem „nauczyciela Kościoła powszechnego” w swoim dziele Elenchus et apologia przedstawił ujęcie nauki o Trójcy Świętej. Pozostawił po sobie liczne dzieła literackie, z których dwa zachowały się w całości. Pozostałe znane są we fragmentach cytowanych przez Euzebiusza z Cezarei.

29 czerwca[edytuj kod]

W przeciwieństwie do większości płazów, odmieniec jaskiniowy prowadzi całkowicie wodny tryb życia. W wodzie je, śpi i rozmnaża się. Jego przednie kończyny kończą się trzema palcami, tylne zaś tylko dwoma. Zwierzę znane jest głównie z przystosowania do życia w kompletnej ciemności swego podziemnego siedliska. Jego oczy nie rozwijają się, pozostaje on ślepy. W zamian za to inne zmysły, zwłaszcza węch i słuch, uległy wyostrzeniu. Brakuje mu także zauważalnej pigmentacji skóry. Zamieszkuje podziemne wody płynące Gór Dynarskich na południu Europy, w tym basenu rzeki Socza w okolicy Triestu we Włoszech, południową Słowenię, południowy zachód Chorwacji i Hercegowinę. W języku angielskim, chorwackim i słoweńskim okazjonalnie nazywa się go "ludzką rybą" z powodu koloru skóry charakterystycznego dla ludności rasy białej. W Słowenii płaza tego określa się też nazwą močeril, którą tłumaczy się jako "kopiącego w wilgoci".

28 czerwca[edytuj kod]

Siedemnastym wybudowanym okrętem z serii japońskich niszczycieli typu Kagerō był Hagikaze. Okręt ten należał do drugiej grupy typu Kagerō, zamówionej w ramach programu z 1939 roku. Budowano go pod numerem 113. Poetycka nazwa, typowa dla japońskich okrętów, oznacza rodzaj wiatru, dosłownie: "wiatr wiejący zanim rozkwita koniczyna". Po wejściu do służby okręt został przydzielony do 4 Dywizjonu 4 Eskadry Niszczycieli 2 Floty. Jego pierwszym dowódcą był kmdr por. Yoshio Inoue. Od początku II wojny światowej Hagikaze brał udział w działaniach na Pacyfiku. Podczas operacji transportu wojska na Kolombangarę 6 sierpnia 1943 roku niszczyciel był okrętem flagowym dowódcy 4. Dywizjonu komandora Kaju Sugiury. Tuż przed północą w nocy z 6 na 7 sierpnia doszło do bitwy w Zatoce Vella, między wyspami Vella Lavella i Kolombangara, w której Hagikaze został zatopiony, wraz ze 178 członkami załogi, przez amerykańskie niszczyciele.

27 czerwca[edytuj kod]

Za najlepszego tenisistę w historii dyscypliny uważany jest Szwajcar Roger Federer. Ma on w swoim dorobku szesnaście zwycięstw w turniejach wielkoszlemowych. W Australian Open triumfował cztery razy, we francuskim Roland Garros zwyciężył jednokrotnie, na kortach Wimbledonu wygrywał sześciokrotnie, a w US Open zwyciężył pięć razy. Pięciokrotnie został mistrzem kończącego sezon turnieju ATP World Tour Finals. Ponadto sześciokrotnie dochodził do finałów rozgrywek wielkoszlemowych i raz do finału ATP World Tour Finals. Federer w przeciągu swojej kariery wygrał 67 turniejów rangi ATP World Tour w grze pojedynczej oraz osiągnął 29 finałów. W grze podwójnej jest złotym medalistą igrzysk olimpijskich w Pekinie z roku 2008. Wspólnie ze Stanislasem Wawrinką pokonali w finałowym meczu Szwedów Simona Aspelina i Thomasa Johanssona.

26 czerwca[edytuj kod]

Akcja gry komputerowej Call of Duty 4: Modern Warfare ma miejsce w 2011 roku, kiedy przywódca radykałów dokonuje zamachu na życie prezydenta fikcyjnego kraju na Bliskim Wschodzie, a ruch ultranacjonalistyczny rozpoczyna wojnę domową w Rosji. Konflikty są widoczne z perspektywy amerykańskiego marine oraz brytyjskiego komandosa SAS-u, a toczą się one w wielu lokacjach takich jak np: Bliski Wschód i Azerbejdżan. Gra zdobyła uznanie wśród krytyków, osiągając średnią ocen 94%, zarówno w agregatorze Game Rankings jak i Metacritic. Chwalono w szczególności rozgrywkę, tryb gry wieloosobowej oraz fabułę. Call of Duty 4: Modern Warfare wygrała liczne nagrody portali o grach komputerowych, takie jak Best Xbox 360 Game strony IGN. Była również grą o najwyższej sprzedaży na świecie w roku 2007, wynoszącej około 7 milionów kopii do stycznia 2007 i 13 milionów do maja 2009 roku.

25 czerwca[edytuj kod]

Główną przyczyną powstania radzieckiego samochodu GAZ-12 ZIM była potrzeba zapewnienia odpowiedniego pojazdu służbowego dla funkcjonariuszy partii komunistycznej i władz państwowych średniego szczebla. Miał on w ten sposób wypełniać lukę między luksusowym ZiSem 110, zarezerwowanym dla wyższych władz, a popularnym modelem GAZ-M20 Pobieda. Zaprojektowanie samochodu władze przemysłu samochodowego zleciły zakładom GAZ wiosną 1948 roku, zakreślając termin 29 miesięcy. Pierwsza partia seryjnych ZIM-12 została zbudowana 13 października 1950 roku. Prestiżowy samochód o ładnej linii szybko stał się "przedmiotem pożądania" urzędników, zwłaszcza niższych rangą. GAZ-12 ZIM w podstawowej wersji produkowany był do 1959 roku. Zastąpił go wówczas GAZ-13 Czajka. Łącznie wyprodukowano 21 527 egzemplarzy samochodu.

24 czerwca[edytuj kod]

Zespół zaplanowanych działań mających na celu poprawę sytuacji społecznej, oparty na założeniach teoretycznych oraz diagnozie społecznej to projekt socjalny. Projekt oprócz samego planu i wizji działania jest też dokumentem zawierającym opis celów i środków działania pracownika socjalnego oraz szczegóły realizacji. Wywodzi się z koncepcji pracy socjalnej zorientowanej zadaniowo i tworzony jest w celu usystematyzowania interakcji pomiędzy pracownikiem socjalnym a grupą odbiorców. Realizowane projekty socjalne mają charakter wielowymiarowy. Wiąże się to z interdyscyplinarnym charakterem pracy socjalnej, jako pomocowej działalności społecznej.

23 czerwca[edytuj kod]

Nawrócony na chrześcijaństwo pod wpływem Orygenesa późniejszy patriarcha Aleksandrii Dionizy Wielki oddał się studiom teologicznym, a po śmierci Heraklasa kierował aleksandryjską szkołą katechetyczną. Mimo prześladowań, jakimi został dotknięty za cesarza Decjusza i Waleriana I, nie wyparł się wiary. Mając gruntowną wiedzę o pismach heretyckich, podjął się zwalczania modalizmu i sabelianizmu. Wypaczając jego słowa, grupa współwyznawców z Aleksandrii przedstawiła papieżowi Dionizemu jako dowody na błędy doktrynalne patriarchy wybrane fragmenty jego listów. Określany mianem „nauczyciela Kościoła powszechnego” w swoim dziele Elenchus et apologia przedstawił ujęcie nauki o Trójcy Świętej. Pozostawił po sobie liczne dzieła literackie, z których dwa zachowały się w całości. Pozostałe znane są we fragmentach cytowanych przez Euzebiusza z Cezarei.

22 czerwca[edytuj kod]

W przeciwieństwie do większości płazów, odmieniec jaskiniowy prowadzi całkowicie wodny tryb życia. W wodzie je, śpi i rozmnaża się. Jego przednie kończyny kończą się trzema palcami, tylne zaś tylko dwoma. Zwierzę znane jest głównie z przystosowania do życia w kompletnej ciemności swego podziemnego siedliska. Jego oczy nie rozwijają się, pozostaje on ślepy. W zamian za to inne zmysły, zwłaszcza węch i słuch, uległy wyostrzeniu. Brakuje mu także zauważalnej pigmentacji skóry. Zamieszkuje podziemne wody płynące Gór Dynarskich na południu Europy, w tym basenu rzeki Socza w okolicy Triestu we Włoszech, południową Słowenię, południowy zachód Chorwacji i Hercegowinę. W języku angielskim, chorwackim i słoweńskim okazjonalnie nazywa się go "ludzką rybą" z powodu koloru skóry charakterystycznego dla ludności rasy białej. W Słowenii płaza tego określa się też nazwą močeril, którą tłumaczy się jako "kopiącego w wilgoci".

21 czerwca[edytuj kod]

W latach 40. XX wieku Departament Rolnictwa USA urządził na mniejszej z wysp Swan na Morzu Karaibskim kwarantannę dla kotowatych odłowionych w krajach Ameryki Łacińskiej. Te drapieżniki w krótkim czasie zniszczyły na wyspie całą populację endemicznego gatunku hutii. Wcześniej prowadzone próby zachowania żywych egzemplarzy rzadkiego gatunku gryzonia nie powiodły się. Później nie napotkano na wyspie już ani jednego osobnika. W 1982 roku gatunek został oficjalnie uznany przez IUCN za wymarły. Wypreparowane okazy tej hutii posiada w zbiorach tylko kilka muzeów zoologicznych na świecie.

20 czerwca[edytuj kod]

Płynem produkowanym przez gruczoły ślinowe zwierząt i spływającym do ich jamy gębowej jest ślina. Zawiera ona często również wydzieliny innych gruczołów, przesięk surowicy krwi, płyn dziąsłowy, resztki pokarmowe, komórki (np. złuszczony nabłonek, komórki układu odpornościowego) oraz bakterie, wirusy i grzyby wraz z ich metabolitami. Ślina pełni wiele ważnych funkcji, a wśród zwierząt jest ich duże zróżnicowanie. Może brać udział w zdobywaniu i trawieniu pokarmu, artykulacji dźwięków, ochronie organizmu przed wrogami oraz patogenami i pasożytami, regeneracji i wielu innych czynnościach, specyficznych dla danego gatunku.

19 czerwca[edytuj kod]

W latach 19631964 amerykańska stacja telewizyjna Columbia Broadcasting System emitowała program rozrywkowy o charakterze muzyczno-rewiowym The Judy Garland Show. Chociaż relacje stacji z Judy Garland czasami układały się burzliwie, stacja odniosła sukces, obsadzając ją w kilku wydaniach specjalnych. Trudności w produkcji show rozpoczęły się niemal od samego początku. Przez cały okres swojego istnienia program miał trzech różnych producentów, doszło w nim również do wielu zmian kluczowych członków personelu. Wraz z roszadami producentów zmieniał się również format programu, który z początkowego komediowo-rewiowego zmienił się w prawie wyłącznie recitalowy. Ponieważ program w pomiarach oglądalności stale wypadał słabiej niż serial Bonanza, który był nadawany w tym samym czasie antenowym przez stację NBC, zaprzestano jego emisji po pierwszym sezonie (26 odcinkach).

18 czerwca[edytuj kod]

Na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924, rozgrywanych w Paryżu, reprezentacja Rumunii składała się z 35 zawodników, którzy wystartowali w 4 konkurencjach – dwóch drużynowych i dwóch indywidualnych. Mimo że był to drugi występ reprezentacji Rumunii na letnich igrzyskach olimpijskich, oficjalnie był to debiut reprezentacji tego kraju, gdyż Rumuński Komitet Olimpijski powstał w 1914 roku. Na igrzyskach zadebiutowały reprezentacje: piłkarska, rugby oraz tenisowa. Reprezentacja w rugby zdobyła pierwszy w historii Rumunii medal na igrzyskach olimpijskich. Ponadto był to jedyny w historii igrzysk brązowy medal przyznany w tej dyscyplinie, gdyż została ona wykreślona z programu letnich igrzysk olimpijskich. W pozostałych dyscyplinach Rumuni zazwyczaj przegrywali pierwsze mecze lub zajmowali miejsca na końcu stawki.

17 czerwca[edytuj kod]

Urodzony w Austrii niemiecki as myśliwski z czasów II wojny światowej Walter Nowotny wstąpił do Luftwaffe w 1939 roku. W 1941 roku ukończył szkolenie dla pilotów myśliwskich, po którym przydzielono go do Jagdgeschwader 54 "Grünherz" (JG 54) na froncie wschodnim. Był pierwszym pilotem, który uzyskał 250 zwycięstw, z czego 194 w samym tylko 1943, co przyniosło mu odznaczenie Krzyżem Rycerskim Krzyża Żelaznego z Liśćmi Dębu, Mieczami i Brylantami 19 października 1943 roku. Z powodów propagandowych otrzymał rozkaz wycofania się z czynnej służby. Przywrócony do służby frontowej we wrześniu 1944 roku, uczestniczył w testach i opracowywał taktykę walki dla myśliwca odrzutowego Messerschmitt Me 262. Uzyskał na nim trzy zestrzelenia, dopóki nie rozbił się w następstwie walki, jaką stoczył z myśliwcami United States Army Air Forces 8 listopada 1944 roku.

16 czerwca[edytuj kod]

Nawrócony na chrześcijaństwo pod wpływem Orygenesa późniejszy patriarcha Aleksandrii Dionizy Wielki oddał się studiom teologicznym, a po śmierci Heraklasa kierował aleksandryjską szkołą katechetyczną. Mimo prześladowań, jakimi został dotknięty za cesarza Decjusza i Waleriana I, nie wyparł się wiary. Mając gruntowną wiedzę o pismach heretyckich, podjął się zwalczania modalizmu i sabelianizmu. Wypaczając jego słowa, grupa współwyznawców z Aleksandrii przedstawiła papieżowi Dionizemu jako dowody na błędy doktrynalne patriarchy wybrane fragmenty jego listów. Określany mianem „nauczyciela Kościoła powszechnego” w swoim dziele Elenchus et apologia przedstawił ujęcie nauki o Trójcy Świętej. Pozostawił po sobie liczne dzieła literackie, z których dwa zachowały się w całości. Pozostałe znane są we fragmentach cytowanych przez Euzebiusza z Cezarei.

15 czerwca[edytuj kod]

W przeciwieństwie do większości płazów, odmieniec jaskiniowy prowadzi całkowicie wodny tryb życia. W wodzie je, śpi i rozmnaża się. Jego przednie kończyny kończą się trzema palcami, tylne zaś tylko dwoma. Zwierzę znane jest głównie z przystosowania do życia w kompletnej ciemności swego podziemnego siedliska. Jego oczy nie rozwijają się, pozostaje on ślepy. W zamian za to inne zmysły, zwłaszcza węch i słuch, uległy wyostrzeniu. Brakuje mu także zauważalnej pigmentacji skóry. Zamieszkuje podziemne wody płynące Gór Dynarskich na południu Europy, w tym basenu rzeki Socza w okolicy Triestu we Włoszech, południową Słowenię, południowy zachód Chorwacji i Hercegowinę. W języku angielskim, chorwackim i słoweńskim okazjonalnie nazywa się go "ludzką rybą" z powodu koloru skóry charakterystycznego dla ludności rasy białej. W Słowenii płaza tego określa się też nazwą močeril, którą tłumaczy się jako "kopiącego w wilgoci".

14 czerwca[edytuj kod]

W latach 40. XX wieku Departament Rolnictwa USA urządził na mniejszej z wysp Swan na Morzu Karaibskim kwarantannę dla kotowatych odłowionych w krajach Ameryki Łacińskiej. Te drapieżniki w krótkim czasie zniszczyły na wyspie całą populację endemicznego gatunku hutii. Wcześniej prowadzone próby zachowania żywych egzemplarzy rzadkiego gatunku gryzonia nie powiodły się. Później nie napotkano na wyspie już ani jednego osobnika. W 1982 roku gatunek został oficjalnie uznany przez IUCN za wymarły. Wypreparowane okazy tej hutii posiada w zbiorach tylko kilka muzeów zoologicznych na świecie.

13 czerwca[edytuj kod]

Płynem produkowanym przez gruczoły ślinowe zwierząt i spływającym do ich jamy gębowej jest ślina. Zawiera ona często również wydzieliny innych gruczołów, przesięk surowicy krwi, płyn dziąsłowy, resztki pokarmowe, komórki (np. złuszczony nabłonek, komórki układu odpornościowego) oraz bakterie, wirusy i grzyby wraz z ich metabolitami. Ślina pełni wiele ważnych funkcji, a wśród zwierząt jest ich duże zróżnicowanie. Może brać udział w zdobywaniu i trawieniu pokarmu, artykulacji dźwięków, ochronie organizmu przed wrogami oraz patogenami i pasożytami, regeneracji i wielu innych czynnościach, specyficznych dla danego gatunku.

12 czerwca[edytuj kod]

W latach 19631964 amerykańska stacja telewizyjna Columbia Broadcasting System emitowała program rozrywkowy o charakterze muzyczno-rewiowym The Judy Garland Show. Chociaż relacje stacji z Judy Garland czasami układały się burzliwie, stacja odniosła sukces, obsadzając ją w kilku wydaniach specjalnych. Trudności w produkcji show rozpoczęły się niemal od samego początku. Przez cały okres swojego istnienia program miał trzech różnych producentów, doszło w nim również do wielu zmian kluczowych członków personelu. Wraz z roszadami producentów zmieniał się również format programu, który z początkowego komediowo-rewiowego zmienił się w prawie wyłącznie recitalowy. Ponieważ program w pomiarach oglądalności stale wypadał słabiej niż serial Bonanza, który był nadawany w tym samym czasie antenowym przez stację NBC, zaprzestano jego emisji po pierwszym sezonie (26 odcinkach).

11 czerwca[edytuj kod]

Na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924, rozgrywanych w Paryżu, reprezentacja Rumunii składała się z 35 zawodników, którzy wystartowali w 4 konkurencjach – dwóch drużynowych i dwóch indywidualnych. Mimo że był to drugi występ reprezentacji Rumunii na letnich igrzyskach olimpijskich, oficjalnie był to debiut reprezentacji tego kraju, gdyż Rumuński Komitet Olimpijski powstał w 1914 roku. Na igrzyskach zadebiutowały reprezentacje: piłkarska, rugby oraz tenisowa. Reprezentacja w rugby zdobyła pierwszy w historii Rumunii medal na igrzyskach olimpijskich. Ponadto był to jedyny w historii igrzysk brązowy medal przyznany w tej dyscyplinie, gdyż została ona wykreślona z programu letnich igrzysk olimpijskich. W pozostałych dyscyplinach Rumuni zazwyczaj przegrywali pierwsze mecze lub zajmowali miejsca na końcu stawki.

10 czerwca[edytuj kod]

Urodzony w Austrii niemiecki as myśliwski z czasów II wojny światowej Walter Nowotny wstąpił do Luftwaffe w 1939 roku. W 1941 roku ukończył szkolenie dla pilotów myśliwskich, po którym przydzielono go do Jagdgeschwader 54 "Grünherz" (JG 54) na froncie wschodnim. Był pierwszym pilotem, który uzyskał 250 zwycięstw, z czego 194 w samym tylko 1943, co przyniosło mu odznaczenie Krzyżem Rycerskim Krzyża Żelaznego z Liśćmi Dębu, Mieczami i Brylantami 19 października 1943 roku. Z powodów propagandowych otrzymał rozkaz wycofania się z czynnej służby. Przywrócony do służby frontowej we wrześniu 1944 roku, uczestniczył w testach i opracowywał taktykę walki dla myśliwca odrzutowego Messerschmitt Me 262. Uzyskał na nim trzy zestrzelenia, dopóki nie rozbił się w następstwie walki, jaką stoczył z myśliwcami United States Army Air Forces 8 listopada 1944 roku.

9 czerwca[edytuj kod]

Nawrócony na chrześcijaństwo pod wpływem Orygenesa późniejszy patriarcha Aleksandrii Dionizy Wielki oddał się studiom teologicznym, a po śmierci Heraklasa kierował aleksandryjską szkołą katechetyczną. Mimo prześladowań, jakimi został dotknięty za cesarza Decjusza i Waleriana I, nie wyparł się wiary. Mając gruntowną wiedzę o pismach heretyckich, podjął się zwalczania modalizmu i sabelianizmu. Wypaczając jego słowa, grupa współwyznawców z Aleksandrii przedstawiła papieżowi Dionizemu jako dowody na błędy doktrynalne patriarchy wybrane fragmenty jego listów. Określany mianem „nauczyciela Kościoła powszechnego” w swoim dziele Elenchus et apologia przedstawił ujęcie nauki o Trójcy Świętej. Pozostawił po sobie liczne dzieła literackie, z których dwa zachowały się w całości. Pozostałe znane są we fragmentach cytowanych przez Euzebiusza z Cezarei.

8 czerwca[edytuj kod]

W przeciwieństwie do większości płazów, odmieniec jaskiniowy prowadzi całkowicie wodny tryb życia. W wodzie je, śpi i rozmnaża się. Jego przednie kończyny kończą się trzema palcami, tylne zaś tylko dwoma. Zwierzę znane jest głównie z przystosowania do życia w kompletnej ciemności swego podziemnego siedliska. Jego oczy nie rozwijają się, pozostaje on ślepy. W zamian za to inne zmysły, zwłaszcza węch i słuch, uległy wyostrzeniu. Brakuje mu także zauważalnej pigmentacji skóry. Zamieszkuje podziemne wody płynące Gór Dynarskich na południu Europy, w tym basenu rzeki Socza w okolicy Triestu we Włoszech, południową Słowenię, południowy zachód Chorwacji i Hercegowinę. W języku angielskim, chorwackim i słoweńskim okazjonalnie nazywa się go "ludzką rybą" z powodu koloru skóry charakterystycznego dla ludności rasy białej. W Słowenii płaza tego określa się też nazwą močeril, którą tłumaczy się jako "kopiącego w wilgoci".

7 czerwca[edytuj kod]

W latach 40. XX wieku Departament Rolnictwa USA urządził na mniejszej z wysp Swan na Morzu Karaibskim kwarantannę dla kotowatych odłowionych w krajach Ameryki Łacińskiej. Te drapieżniki w krótkim czasie zniszczyły na wyspie całą populację endemicznego gatunku hutii. Wcześniej prowadzone próby zachowania żywych egzemplarzy rzadkiego gatunku gryzonia nie powiodły się. Później nie napotkano na wyspie już ani jednego osobnika. W 1982 roku gatunek został oficjalnie uznany przez IUCN za wymarły. Wypreparowane okazy tej hutii posiada w zbiorach tylko kilka muzeów zoologicznych na świecie.

6 czerwca[edytuj kod]

Płynem produkowanym przez gruczoły ślinowe zwierząt i spływającym do ich jamy gębowej jest ślina. Zawiera ona często również wydzieliny innych gruczołów, przesięk surowicy krwi, płyn dziąsłowy, resztki pokarmowe, komórki (np. złuszczony nabłonek, komórki układu odpornościowego) oraz bakterie, wirusy i grzyby wraz z ich metabolitami. Ślina pełni wiele ważnych funkcji, a wśród zwierząt jest ich duże zróżnicowanie. Może brać udział w zdobywaniu i trawieniu pokarmu, artykulacji dźwięków, ochronie organizmu przed wrogami oraz patogenami i pasożytami, regeneracji i wielu innych czynnościach, specyficznych dla danego gatunku.

5 czerwca[edytuj kod]

W latach 19631964 amerykańska stacja telewizyjna Columbia Broadcasting System emitowała program rozrywkowy o charakterze muzyczno-rewiowym The Judy Garland Show. Chociaż relacje stacji z Judy Garland czasami układały się burzliwie, stacja odniosła sukces, obsadzając ją w kilku wydaniach specjalnych. Trudności w produkcji show rozpoczęły się niemal od samego początku. Przez cały okres swojego istnienia program miał trzech różnych producentów, doszło w nim również do wielu zmian kluczowych członków personelu. Wraz z roszadami producentów zmieniał się również format programu, który z początkowego komediowo-rewiowego zmienił się w prawie wyłącznie recitalowy. Ponieważ program w pomiarach oglądalności stale wypadał słabiej niż serial Bonanza, który był nadawany w tym samym czasie antenowym przez stację NBC, zaprzestano jego emisji po pierwszym sezonie (26 odcinkach).

4 czerwca[edytuj kod]

Na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924, rozgrywanych w Paryżu, reprezentacja Rumunii składała się z 35 zawodników, którzy wystartowali w 4 konkurencjach – dwóch drużynowych i dwóch indywidualnych. Mimo że był to drugi występ reprezentacji Rumunii na letnich igrzyskach olimpijskich, oficjalnie był to debiut reprezentacji tego kraju, gdyż Rumuński Komitet Olimpijski powstał w 1914 roku. Na igrzyskach zadebiutowały reprezentacje: piłkarska, rugby oraz tenisowa. Reprezentacja w rugby zdobyła pierwszy w historii Rumunii medal na igrzyskach olimpijskich. Ponadto był to jedyny w historii igrzysk brązowy medal przyznany w tej dyscyplinie, gdyż została ona wykreślona z programu letnich igrzysk olimpijskich. W pozostałych dyscyplinach Rumuni zazwyczaj przegrywali pierwsze mecze lub zajmowali miejsca na końcu stawki.

3 czerwca[edytuj kod]

W środkowej części woj. małopolskiego, w zachodniej części powiatu wielickiego położona jest Wieliczka. Miasto leży w kotlinie między dwoma grzbietami wzgórz ciągnącymi się z zachodu na wschód: od południa Pogórza Wielickiego, od północy Piasków Bogucickich wchodzących w skład Wysoczyzny Wielicko-Gdowskiej. W pobliżu miasta przebiega autostrada A4, która w przyszłości połączy Kraków z Ukrainą. Miejscowość stanowi ok. 13% powierzchni gminy oraz ok. 3% powierzchni powiatu wielickiego i ze swoimi 13,41 km² plasuje się na 39. miejscu w województwie małopolskim pod względem powierzchni. Wieliczka znana jest z unikatowej w skali świata kopalni soli, którą odwiedza ponad 1 mln turystów rocznie.

2 czerwca[edytuj kod]

Bratankiem chińskiej cesarzowej Wang Zhengjun, żony cesarza Yuana, był Wang Mang. W 9 roku ogłosił się on cesarzem, po czym próbował przeprowadzić szereg reform, m.in. administracji, systemu monetarnego, własności ziemi i monopoli państwowych. Były one w większości nieudane i nie poprawiły losu ludności, przyczyniając się natomiast do wzrostu ogólnego chaosu w cesarstwie. Zmiana biegu Huang He i związana z nią katastrofalna powódź doprowadziła do wybuchu powstania chłopskiego, w trakcie którego w 23 roku Wang Mang został zamordowany. W późniejszej oficjalnej historiografii został on sportretowany jako przykładowy uzurpator, jednak dzisiejsi historycy wiążą jego panowanie także z ponownym wprowadzeniem idei Mandatu Niebios, do której następnie odwoływały się wszystkie kolejne dynastie Chin.

1 czerwca[edytuj kod]

Współzałożycielem blackmetalowej grupy Vesania i deathmetalowej Masachist jest Dariusz Brzozowski. Ponadto współpracował on z grupami Neolithic, Pyorrhoea, Sunwheel, Insidious Disease, Faust i Crionics, z którą występował podczas koncertów. Od 2005 roku współpracuje z Adamem Sierżegą, byłym perkusistą grupy Lost Soul, który jest jego pracownikiem technicznym. Wraz z grupą Vader był dwukrotnie nominowany do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii album roku metal za wydawnictwa The Beast i Impressions in Blood. W 2009 roku czasopismo branżowe Topdrummer uhonorowało go tytułem najlepszego perkusisty w kategorii rock metal.