Szablon:Dobry artykuł/archiwum/2016/06

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Aktualnie na stronie głównej

Julio Pinedo (ur. 19 lutego 1942 w Mururacie) – boliwijski rolnik, król społeczności afroboliwijskiej od 1992 roku. Tradycja ustna przypisuje mu pochodzenie od afrykańskiego księcia sprzedanego w niewolę, następnie zaś sprowadzonego do Mururaty do pracy w posiadłościach Ignacia Pinedo de Mustafy. W 1992 i 2007 roku był koronowany na króla Afroboliwijczyków, a podczas drugiej ceremonii oficjalnie uznany przez władze państwowe. Nie ma władzy politycznej, ale kierowana przez niego instytucja wpisuje się w proces emancypacji Afroboliwijczyków. Jako król i reprezentant społeczności afroboliwijskiej bywa zapraszany na rozmaite wydarzenia kulturalne czy polityczne. Odwiedzają go niekiedy turyści czy naukowcy różnych specjalizacji. Monarcha posługuje się specjalnie dla niego zaprojektowanym herbem, którego dewiza brzmi prowadzą mnie moi przodkowie. Osobowość króla budzi niekiedy niechęć. Zarzuca mu się, że jest nazbyt skryty. Niektórzy czarnoskórzy mieszkańcy Boliwii mają nikłe pojęcie tak o władcy, jak i o kierowanej przezeń instytucji. Czytaj więcej…


Archiwum ekspozycji dobrych artykułów

Archiwum artykułów, które zostały umieszczone na stronie głównej w rubryce Dobry Artykuł.

2008: wrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2009: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2010: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2011: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2012: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2013: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2014: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2015: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2016: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2017: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2018: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2019: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2020: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2021: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2022: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień
2023: styczeńlutymarzeckwiecieńmajczerwieclipiecsierpieńwrzesieńpaździerniklistopadgrudzień


1 czerwca[edytuj kod]

Kuchnia holenderskanarodowa kuchnia Holendrów. Oferuje proste, pożywne, oszczędne i zdrowe potrawy. Podstawowymi składnikami większości współczesnych tradycyjnych dań obiadowych są: ziemniaki, warzywa i mięso, ugotowane osobno lub łącznie w postaci stamppotu – potrawy charakterystycznej dla kuchni holenderskiej, występującej w wielu wariantach, do której często podawana jest kiełbasa rookworst. W tradycyjnym menu goszczą też ryby. Na ulicy od końca maja do początku lipca można kupić tradycyjną zakąskęwypatroszonego solonego śledzia z cebulką pokrojoną w kostkę tzw. Hollandse Nieuwe lub maatjesharing. Kuchnia holenderska słynie z serów żółtych, które wyrabiano już p.n.e. Ze względu na uwarunkowania historyczne – byłe kolonie – kuchnia Holendrów uległa wpływom innych kuchni, głównie wpływowi kuchni indonezyjskiej.

2 czerwca[edytuj kod]

Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Jekaterynburgu – jedna z najstarszych prawosławnych cerkwi Jekaterynburga. Prace nad jej wzniesieniem trwały w latach 18081830. W czasach sowieckich została zdewastowana i przekształcona w fabrykę produktów gumowych. W czerwcu 1993 roku arcybiskup Melchizedek ogłosił plany wskrzeszenia dawnej parafii skupionej wokół cerkwi Przemienienia Pańskiego. W 1994 roku władze fabryki, która zajmowała budynek dawnej świątyni oczyściły go ze sprzętu przemysłowego. Ogłoszono, że zostanie ona zwrócona wiernym prawosławnym. W marcu 1995 roku, jeszcze przed oficjalnym przejęciem budynku przez Rosyjski Kościół Prawosławny, rozpoczął się jego remont. W maju 2012 roku świętowano trzechsetną rocznicę powstania pierwszej świątyni na terenie dzisiejszej cerkwi. W uroczystościach wzięli udział metropolita jekaterynburski Cyryl, a także hierarchowie Kościoła Prawosławnego z eparchii jekaterynburskiej.

3 czerwca[edytuj kod]

Triturusrodzaj płazów ogoniastych z rodziny salamandrowatych. Obejmuje kilka gatunków traszek. Występuje od Wielkiej Brytanii poprzez większą część kontynentalnej Europy do zachodnich krańców Syberii, Anatolii i regionu Morza Kaspijskiego. Traszki te zamieszkują i rozmnażają się w stawach o bogatej roślinności lub podobnych im siedliskach wodnych przez okres od dwóch do sześciu miesięcy w roku, resztę czasu spędzając w cienistych, bogatych w schronienia siedliskach lądowych w pobliżu miejsc ich rozrodu. Samce uwodzą samice w zrytualizowanych pokazach, pozostawiając pod koniec spermatofor podnoszony przez samice. Po zapłodnieniu samica składa od 200 do 400 jaj, zawijając je w liście roślin wodnych. Z jaj wylęgają się larwy rozwijające się w wodzie przez od dwóch do czterech miesięcy, nim ulegną przeobrażeniu w żyjące na lądzie osobniki młodociane.

4 czerwca[edytuj kod]

Siemens Inspiroelektryczny zespół trakcyjny przeznaczony dla metra produkowany przez Siemensa od 2012 roku. Światowa premiera pociągu miała miejsce 19 września 2012 roku podczas targów InnoTrans w Berlinie. Pociągi z rodziny Inspiro są pojazdami o budowie modułowej. Mogą posiadać od 3 do 8 wagonów w różnej konfiguracji. Platforma jest przystosowana do zabudowy systemów gromadzenia energii i bezobsługowego prowadzenia pojazdu. Kabina maszynisty może zostać wyposażona w drzwi awaryjne na czole pojazdu, istnieje również możliwość wydłużenia przedziału motorniczego i dodania oddzielnych drzwi dla obsługi pociągu. Możliwe jest przystosowanie składów Inspiro do eksploatacji w bardzo niskich temperaturach i do długotrwałego działania piasku. Wnętrze pojazdów jest jednoprzestrzenne, co umożliwia podróżnym przejście z jednego końca składu na drugi. Pudło wagonu wykonane jest całkowicie z aluminium co sprawia, że pociągi są lżejsze o kilkanaście ton względem innych podobnych pojazdów. 6 października 2013 roku w Warszawie rozpoczęto eksploatację pierwszych pojazdów z tej rodziny.

5 czerwca[edytuj kod]

USS Scorpion (SSN-589)amerykański okręt podwodny z napędem jądrowym SSN typu Skipjack. Scorpion był przedstawicielem typu, którego konstrukcja stanowiła podstawowy wzór dla projektów wszystkich następnych typów amerykańskich okrętów podwodnych. Rewolucyjny wówczas kroplowy kształt kadłuba opracowany w programie badawczym Albacore, łączył z nowatorskim układem jednej śruby napędowej umieszczonej za sterami rufowymi oraz z siłownią nuklearną. Zainaugurował również stosowanie w powojennych projektach amerykańskich jednokadłubowej konstrukcji oraz sterów głębokości umieszczonych na kiosku – w celu zmniejszenia szumów w strefie dziobowej, mieszczącej sonar. Podstawową słabością Scorpiona jako okrętu typu Skipjack, był duży poziom hałasu podczas rejsu w zanurzeniu, wywoływanego zwłaszcza przez stery na kiosku oraz pięciołopatową śrubę. Dzięki jednak wynikającej z kształtu doskonałej hydrodynamice kadłuba oraz napędowi nuklearnemu, Scorpion był w czasie swojej służby najszybszym pod wodą okrętem na świecie, o bardzo też wysokim stopniu manewrowości. Okręt zatonął w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach 740 km na południowy zachód od Azorów pomiędzy 21 maja a 5 czerwca 1968 roku.

6 czerwca[edytuj kod]

Jiftach Spektorizraelski pilot wojskowy, generał brygady, as myśliwski z dwunastoma zestrzeleniami na koncie. Uczestnik wojny sześciodniowej i wojny Jom Kippur. Brał udział w operacji „Opera”. Dowódca dwóch baz izraelskich wojsk lotniczych. Latał głównie na myśliwcach Mirage III, F-4 Phantom II i F-16 Fighting Falcon. Jako pilot rezerwy latał do roku 2003, uczestnicząc w procesie szkolenia nowych lotników wojskowych. W 2003 roku został jednym z dwudziestu siedmiu sygnatariuszy (najwyższym stopniem) tak zwanego Listu Pilotów, w którym izraelscy lotnicy odmawiali bombardowania celów w Palestynie w sytuacji, gdy groziłoby to przypadkowymi ofiarami cywilnymi. Po odejściu z wojska zaczął pracować w branży high-tech. Opublikował dwie książki: autobiografię i fabularyzowane wspomnienia z wojny Jom Kippur.

7 czerwca[edytuj kod]

Siarhiej Antonczykbiałoruski polityk, działacz robotniczy i związkowy, w latach 19901996 deputowany do Rady Najwyższej Białoruskiej SRR / Rady Najwyższej Republiki Białorusi XII kadencji; członek Opozycji BNF – frakcji parlamentarnej organizacji Białoruski Front Ludowy (Biełaruski Narodny Front) – o charakterze antykomunistycznym i niepodległościowym. Antonczyk był autorem przedstawionego w 1994 roku sprawozdania o korupcji w otoczeniu prezydenta Alaksandra Łukaszenki i premiera Michaiła Czyhira, którego publikacja w prasie została zabroniona przez prezydenta. Gazety ukazały się wówczas z „białymi plamami”, co uważane jest za jeden z pierwszych jawnych przykładów łamania zasad demokracji i praworządności przez Łukaszenkę.

8 czerwca[edytuj kod]

Białorzytka białogrzbieta – gatunek małego ptaka z rodziny muchołówkowatych, podrodziny kląskawek. Występuje od Turcji po Bliski Wschód i państwa Azji Środkowej. Środowiskiem życia tych ptaków są skaliste wzgórza, również zbocza górskie, rumowiska, stepy, wąwozy, równiny i obrzeża pustyń z rzadko rozmieszczonymi drzewami i krzewami. Żywią się owadami i ich larwami. Długość ciała białorzytek białogrzbietych wynosi około 14–17,5 cm, masa ciała od 22 do 32 g. Wyróżniane są dwa podgatunki, jednak ich przedstawiciele nie różnią się znacząco. Występuje nieznaczny dymorfizm płciowy w upierzeniu. U samca pióra wierzchu ciała, karku i grzbietu są kremowożółte lub beżowe po białawe. Boki wierzchu głowy aż po kark, kuper oraz większość sterówek jest biała. Środkowa para sterówek i końcówki pozostałych piór w ogonie są czarne, podobnie jak przód głowy, gardło, boki szyi i skrzydła. Dorosłą samicę wyróżniają szarobrązowa głowa i wierzch ciała, za wyjątkiem pokryw usznych w cieplejszym odcieniu lub o barwie rdzawobrązowej. Skrzydła i ogon jak u samca.

9 czerwca[edytuj kod]

Kodeks Petropolitański – grecki kodeks uncjalny Nowego Testamentu, paleograficznie datowany na IX wiek. Rękopis jest niemal kompletny, tylko niewielka część jego kart zaginęła; zachowało się 350 pergaminowych kart (14,5 na 10,5 cm) rękopisu, z niemal pełnym tekstem czterech Ewangelii. Grecki tekst kodeksu reprezentuje bizantyjską tradycję tekstualną. Tekst pisany jedną kolumną na stronę, 21 linijek w kolumnie. Litery są małe, opatrzone zostały przydechami i znakami akcentowymi. Wraz z Kodeksem Cypryjskim należy do tekstualnej rodziny П, o bliskiej relacji do Kodeksu Aleksandryjskiego i innych późnych kodeksów uncjalnych. Obecnie przechowywany jest w Rosyjskiej Bibliotece Narodowej w Sankt Petresburgu.

10 czerwca[edytuj kod]

Antonio Briseñomeksykański piłkarz występujący na pozycji środkowego obrońcy, zawodnik Tigres UANL. Briseño jest wychowankiem zespołu Club Atlas ze swojej rodzinnej Guadalajary. W pierwszej drużynie zadebiutował we wrześniu 2011 roku w ligowym spotkaniu z Chiapas FC, a w 2013 roku dotarł z nią do finału pucharu Meksyku. W lipcu 2014 roku został zawodnikiem klubu Tigres UANL, z którym w tym samym roku zdobył wicemistrzostwo kraju, zaś w 2015 roku wywalczył mistrzostwo Meksyku i doszedł do finału rozgrywek Copa Libertadores, gdzie jego drużyna uległa argentyńskiemu River Plate. Briseño jest wieloletnią podporą juniorskich i młodzieżowych reprezentacji Meksyku. W 2011 roku, jako kapitan i kluczowy piłkarz reprezentacji do lat siedemnastu, zdobył tytuł juniorskiego mistrza świata na Mistrzostwach Świata U-17 w Meksyku. W 2014 roku zdobył złoty medal z reprezentacją olimpijską na Igrzyskach Ameryki Środkowej i Karaibów w Veracruz, kiedy to Meksykanie okazali się lepsi w finale od Wenezueli.

11 czerwca[edytuj kod]

Linia kolejowa nr 201 – częściowo zelektryfikowana linia kolejowa w północnej Polsce, łącząca Nową Wieś Wielką ze stacją towarową Gdynia Port przez Bydgoszcz Leśną, Wierzchucin, Lipową Tucholską, Kościerzynę, Somonino i Gdynię. Linia położona jest w granicach województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, na obszarze Oddziału Regionalnego PKP PLK w Gdańsku. Na całej długości wyposażona jest w elektromagnesy SHP. Linia kolejowa kolejowa nr 201 jest częścią Magistrali Węglowej, jednej z głównych inwestycji w infrastrukturę II RP. Jest linią znaczenia państwowego. Linia ta zapewniała połączenie z portem w Gdyni z pominięciem Wolnego Miasta Gdańska, przez co ułatwiała eksport węgla kamiennego, wcześniej mocno utrudniany przez władze WM Gdańska. W wyniku zmiany granic w 1939 roku linia ta straciła na znaczeniu, przez co stała się linią lokalną, która w razie problemów na odcinku Tczew – Gdańsk – Gdynia jest wykorzystywana jako objazd.

12 czerwca[edytuj kod]

Telekom Cupniemiecki nieoficjalny turniej piłkarski organizowany pod patronatem Deutsche Telekom. Organizowany corocznie turniej, został zainaugurowany w 2009 roku w Gelsenkirchen. Odbywa się podczas przerwy międzysezonowej, tuż przed rozpoczęciem sezonu Bundesligi, z udziałem czterech niemieckich zespołów w systemie pucharowym. Dotychczas rozegrano 7 edycji – dwukrotnie w Gelsenkirchen, Mönchengladbach i Hamburgu oraz raz w Moguncji. Telekom Cup jest turniejem podobnym do Fuji Cup - organizowanego w latach 19861996 oraz do Pucharu Ligi - organizowanego w latach 19972007 i uznawany za ich nieoficjalną kontynuację. Nieoficjalny charakter turnieju znajduje odzwierciedlenie w swoistych zasad rozgrywania meczów w niepełnym wymiarze czasowym oraz doborem i liczbą uczestników. W Pucharze Ligi udział miał zapewniony zdobywca Pucharu Niemiec oraz 5 najlepszych zespołów Bundesligi.

13 czerwca[edytuj kod]

Jiftach Spektorizraelski pilot wojskowy, generał brygady, as myśliwski z dwunastoma zestrzeleniami na koncie. Uczestnik wojny sześciodniowej i wojny Jom Kippur. Brał udział w operacji „Opera”. Dowódca dwóch baz izraelskich wojsk lotniczych. Latał głównie na myśliwcach Mirage III, F-4 Phantom II i F-16 Fighting Falcon. Jako pilot rezerwy latał do roku 2003, uczestnicząc w procesie szkolenia nowych lotników wojskowych. W 2003 roku został jednym z dwudziestu siedmiu sygnatariuszy (najwyższym stopniem) tak zwanego Listu Pilotów, w którym izraelscy lotnicy odmawiali bombardowania celów w Palestynie w sytuacji, gdy groziłoby to przypadkowymi ofiarami cywilnymi. Po odejściu z wojska zaczął pracować w branży high-tech. Opublikował dwie książki: autobiografię i fabularyzowane wspomnienia z wojny Jom Kippur.

14 czerwca[edytuj kod]

Siarhiej Antonczykbiałoruski polityk, działacz robotniczy i związkowy, w latach 19901996 deputowany do Rady Najwyższej Białoruskiej SRR / Rady Najwyższej Republiki Białorusi XII kadencji; członek Opozycji BNF – frakcji parlamentarnej organizacji Białoruski Front Ludowy (Biełaruski Narodny Front) – o charakterze antykomunistycznym i niepodległościowym. Antonczyk był autorem przedstawionego w 1994 roku sprawozdania o korupcji w otoczeniu prezydenta Alaksandra Łukaszenki i premiera Michaiła Czyhira, którego publikacja w prasie została zabroniona przez prezydenta. Gazety ukazały się wówczas z „białymi plamami”, co uważane jest za jeden z pierwszych jawnych przykładów łamania zasad demokracji i praworządności przez Łukaszenkę.

15 czerwca[edytuj kod]

Białorzytka białogrzbieta – gatunek małego ptaka z rodziny muchołówkowatych, podrodziny kląskawek. Występuje od Turcji po Bliski Wschód i państwa Azji Środkowej. Środowiskiem życia tych ptaków są skaliste wzgórza, również zbocza górskie, rumowiska, stepy, wąwozy, równiny i obrzeża pustyń z rzadko rozmieszczonymi drzewami i krzewami. Żywią się owadami i ich larwami. Długość ciała białorzytek białogrzbietych wynosi około 14–17,5 cm, masa ciała od 22 do 32 g. Wyróżniane są dwa podgatunki, jednak ich przedstawiciele nie różnią się znacząco. Występuje nieznaczny dymorfizm płciowy w upierzeniu. U samca pióra wierzchu ciała, karku i grzbietu są kremowożółte lub beżowe po białawe. Boki wierzchu głowy aż po kark, kuper oraz większość sterówek jest biała. Środkowa para sterówek i końcówki pozostałych piór w ogonie są czarne, podobnie jak przód głowy, gardło, boki szyi i skrzydła. Dorosłą samicę wyróżniają szarobrązowa głowa i wierzch ciała, za wyjątkiem pokryw usznych w cieplejszym odcieniu lub o barwie rdzawobrązowej. Skrzydła i ogon jak u samca.

16 czerwca[edytuj kod]

Kodeks Petropolitański – grecki kodeks uncjalny Nowego Testamentu, paleograficznie datowany na IX wiek. Rękopis jest niemal kompletny, tylko niewielka część jego kart zaginęła; zachowało się 350 pergaminowych kart (14,5 na 10,5 cm) rękopisu, z niemal pełnym tekstem czterech Ewangelii. Grecki tekst kodeksu reprezentuje bizantyjską tradycję tekstualną. Tekst pisany jedną kolumną na stronę, 21 linijek w kolumnie. Litery są małe, opatrzone zostały przydechami i znakami akcentowymi. Wraz z Kodeksem Cypryjskim należy do tekstualnej rodziny П, o bliskiej relacji do Kodeksu Aleksandryjskiego i innych późnych kodeksów uncjalnych. Obecnie przechowywany jest w Rosyjskiej Bibliotece Narodowej w Sankt Petresburgu.

17 czerwca[edytuj kod]

Antonio Briseñomeksykański piłkarz występujący na pozycji środkowego obrońcy, zawodnik Tigres UANL. Briseño jest wychowankiem zespołu Club Atlas ze swojej rodzinnej Guadalajary. W pierwszej drużynie zadebiutował we wrześniu 2011 roku w ligowym spotkaniu z Chiapas FC, a w 2013 roku dotarł z nią do finału pucharu Meksyku. W lipcu 2014 roku został zawodnikiem klubu Tigres UANL, z którym w tym samym roku zdobył wicemistrzostwo kraju, zaś w 2015 roku wywalczył mistrzostwo Meksyku i doszedł do finału rozgrywek Copa Libertadores, gdzie jego drużyna uległa argentyńskiemu River Plate. Briseño jest wieloletnią podporą juniorskich i młodzieżowych reprezentacji Meksyku. W 2011 roku, jako kapitan i kluczowy piłkarz reprezentacji do lat siedemnastu, zdobył tytuł juniorskiego mistrza świata na Mistrzostwach Świata U-17 w Meksyku. W 2014 roku zdobył złoty medal z reprezentacją olimpijską na Igrzyskach Ameryki Środkowej i Karaibów w Veracruz, kiedy to Meksykanie okazali się lepsi w finale od Wenezueli.

18 czerwca[edytuj kod]

Linia kolejowa nr 201 – częściowo zelektryfikowana linia kolejowa w północnej Polsce, łącząca Nową Wieś Wielką ze stacją towarową Gdynia Port przez Bydgoszcz Leśną, Wierzchucin, Lipową Tucholską, Kościerzynę, Somonino i Gdynię. Linia położona jest w granicach województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, na obszarze Oddziału Regionalnego PKP PLK w Gdańsku. Na całej długości wyposażona jest w elektromagnesy SHP. Linia kolejowa kolejowa nr 201 jest częścią Magistrali Węglowej, jednej z głównych inwestycji w infrastrukturę II RP. Jest linią znaczenia państwowego. Linia ta zapewniała połączenie z portem w Gdyni z pominięciem Wolnego Miasta Gdańska, przez co ułatwiała eksport węgla kamiennego, wcześniej mocno utrudniany przez władze WM Gdańska. W wyniku zmiany granic w 1939 roku linia ta straciła na znaczeniu, przez co stała się linią lokalną, która w razie problemów na odcinku Tczew – Gdańsk – Gdynia jest wykorzystywana jako objazd.

19 czerwca[edytuj kod]

Telekom Cupniemiecki nieoficjalny turniej piłkarski organizowany pod patronatem Deutsche Telekom. Organizowany corocznie turniej, został zainaugurowany w 2009 roku w Gelsenkirchen. Odbywa się podczas przerwy międzysezonowej, tuż przed rozpoczęciem sezonu Bundesligi, z udziałem czterech niemieckich zespołów w systemie pucharowym. Dotychczas rozegrano 7 edycji – dwukrotnie w Gelsenkirchen, Mönchengladbach i Hamburgu oraz raz w Moguncji. Telekom Cup jest turniejem podobnym do Fuji Cup - organizowanego w latach 19861996 oraz do Pucharu Ligi - organizowanego w latach 19972007 i uznawany za ich nieoficjalną kontynuację. Nieoficjalny charakter turnieju znajduje odzwierciedlenie w swoistych zasad rozgrywania meczów w niepełnym wymiarze czasowym oraz doborem i liczbą uczestników. W Pucharze Ligi udział miał zapewniony zdobywca Pucharu Niemiec oraz 5 najlepszych zespołów Bundesligi.

20 czerwca[edytuj kod]

SMS Yorck – niemiecki krążownik pancerny z pierwszych lat XX wieku, jeden z dwu okrętów typu Roon, nazwany na cześć Johanna Ludwiga Yorcka von Wartenburg, pruskiego feldmarszałka z okresu wojen napoleońskich. Został zamówiony w ramach tzw. drugiej ustawy o flocie w hamburskiej stoczni koncernu Blohm & Voss, jako druga i ostatnia jednostka typu Roon. Stępkę pod krążownik położono w lutym 1903 roku. Wcielony do służby w Kaiserliche Marine w listopadzie 1905 roku, siedem lat później został odstawiony do rezerwy. Reaktywowany po wybuchu I wojny światowej, 4 listopada 1914 roku wszedł na skutek błędu nawigacyjnego na własne pole minowe na podejściu do Wilhelmshaven i zatonął z dużymi stratami wśród załogi.

21 czerwca[edytuj kod]

CTLA-4białko kodowane przez gen CTLA4, u człowieka znajdujący się w obrębie prążka 2q33 na chromosomie 2. CTLA-4 pojawia się na powierzchni limfocytów T aktywowanych w wyniku kontaktu z antygenem i działa hamująco na dalszą odpowiedź limfocytu. W ten sposób CTLA-4 stanowi sygnał ujemnego sprzężenia zwrotnego w swoistej odpowiedzi odpornościowej, nie dopuszczając do jej nadmiernego rozwoju. Ligandami dla CTLA-4 są, występujące na powierzchni komórek prezentujących antygen, cząsteczki CD80 oraz CD86. CTLA-4 został zidentyfikowany w bibliotece cDNA mysich limfocytów T cytotoksycznych w 1987 roku. Na podstawie analizy sekwencji nukleotydowych oraz przewidywanej sekwencji aminokwasowej odkrywcy zaklasyfikowali CTLA-4 do białek nadrodziny immunoglobulin.

22 czerwca[edytuj kod]

Attilio Bettegawłoski kierowca rajdowy. W swojej karierze był członkiem takich zespołów jak: Fiat i Lancia. Jeździł z takimi pilotami jak: Maurizio Perissinot, Arnaldo Bernacchini czy Sergio Cresto. Karierę rajdową Bettega rozpoczął 1972 roku, a jego pierwszym samochodem był Fiat 128 Coupé. W październiku 1978 roku zadebiutował w Rajdowych Mistrzostwach Świata jadąc samochodem Lancia Stratos HF. Debiutanckiego Rajdu San Remo nie ukończył z powodu wypadku. W październiku 1979 roku podczas Rajdu San Remo po raz pierwszy w karierze stanął na podium w rajdzie mistrzostw świata, gdy zajął 3. miejsce. W maju 1985 roku, na 4. odcinku specjalnym Rajdu Korsyki, Bettega uderzył samochodem w drzewo i zginął na miejscu. Jego pilot Maurizio Perissinot nie doznał obrażeń. Bettega wziął udział w 26 rajdach w mistrzostwach świata. 6 razy w swojej karierze stawał na podium w rajdach mistrzostw świata. Zdobył w nich 130 punktów. Wygrał 47 odcinków specjalnych.

23 czerwca[edytuj kod]

Oreczka australijska – gatunek ssaka z rodziny delfinowatych. Zamieszkuje północne wybrzeża Australii oraz zachodnie i południowe wybrzeża Nowej Gwinei. Występuje na terenach płytkich, najczęściej do 6 km od brzegu. Upodobanie do życia w płytkich przybrzeżnych wodach tropikalnych wiąże się prawdopodobnie z bogactwem pokarmowym tych wód. Z powodu trudów w obserwacji jest stosunkowo słabo poznany. Wpisany do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych jako bliski zagrożenia. Największymi zagrożeniami dla oreczki australijskiej są degradacja środowiska oraz rybołówstwo. Długo uważano gatunek ten za południową subpopulację oreczki krótkogłowegej. Dopiero w 2005 roku, dzięki badaniom George'a Heinsohna wyodrębniono nowy takson.

24 czerwca[edytuj kod]

Minuskuł 33 – rękopis Nowego Testamentu pisany minuskułą na pergaminie w języku greckim z IX wieku. Zawiera marginalia (podział tekstu). Dawniej był znany jako Codex Colbertinus 2844. Reprezentuje aleksandryjską tradycję tekstualną, z naleciałościami tradycji bizantyńskiej. Od końca XVIII wieku cieszy się zainteresowaniem krytyków tekstu. Jest cytowany w krytycznych wydaniach greckiego tekstu Nowego Testamentu. Rękopis został zniszczony przez wilgoć i jest trudny do odczytania. W Dziejach Apostolskich reprezentuje dwie tradycje tekstualne. Najpierw w rozdziałach 1-10 rękopis jest w 55% zgodny z Kodeksem Watykańskim, a w 78% z tekstem bizantyńskim, natomiast tekst rozdziałów 11-28 zgodny jest z Kodeksem Watykańskim w około 80%, a z tekstem bizantyńskim w około 60%. Zawiera Aparat Eutaliusza do Listów powszechnych i Listów Pawła oraz Prolegomenę do Listów powszechnych. Obecnie przechowywany jest we Francuskiej Bibliotece Narodowej w Paryżu.

25 czerwca[edytuj kod]

Linia kolejowa nr 201 – częściowo zelektryfikowana linia kolejowa w północnej Polsce, łącząca Nową Wieś Wielką ze stacją towarową Gdynia Port przez Bydgoszcz Leśną, Wierzchucin, Lipową Tucholską, Kościerzynę, Somonino i Gdynię. Linia położona jest w granicach województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, na obszarze Oddziału Regionalnego PKP PLK w Gdańsku. Na całej długości wyposażona jest w elektromagnesy SHP. Linia kolejowa kolejowa nr 201 jest częścią Magistrali Węglowej, jednej z głównych inwestycji w infrastrukturę II RP. Jest linią znaczenia państwowego. Linia ta zapewniała połączenie z portem w Gdyni z pominięciem Wolnego Miasta Gdańska, przez co ułatwiała eksport węgla kamiennego, wcześniej mocno utrudniany przez władze WM Gdańska. W wyniku zmiany granic w 1939 roku linia ta straciła na znaczeniu, przez co stała się linią lokalną, która w razie problemów na odcinku Tczew – Gdańsk – Gdynia jest wykorzystywana jako objazd.

26 czerwca[edytuj kod]

Telekom Cupniemiecki nieoficjalny turniej piłkarski organizowany pod patronatem Deutsche Telekom. Organizowany corocznie turniej, został zainaugurowany w 2009 roku w Gelsenkirchen. Odbywa się podczas przerwy międzysezonowej, tuż przed rozpoczęciem sezonu Bundesligi, z udziałem czterech niemieckich zespołów w systemie pucharowym. Dotychczas rozegrano 7 edycji – dwukrotnie w Gelsenkirchen, Mönchengladbach i Hamburgu oraz raz w Moguncji. Telekom Cup jest turniejem podobnym do Fuji Cup - organizowanego w latach 19861996 oraz do Pucharu Ligi - organizowanego w latach 19972007 i uznawany za ich nieoficjalną kontynuację. Nieoficjalny charakter turnieju znajduje odzwierciedlenie w swoistych zasad rozgrywania meczów w niepełnym wymiarze czasowym oraz doborem i liczbą uczestników. W Pucharze Ligi udział miał zapewniony zdobywca Pucharu Niemiec oraz 5 najlepszych zespołów Bundesligi.

27 czerwca[edytuj kod]

SMS Yorck – niemiecki krążownik pancerny z pierwszych lat XX wieku, jeden z dwu okrętów typu Roon, nazwany na cześć Johanna Ludwiga Yorcka von Wartenburg, pruskiego feldmarszałka z okresu wojen napoleońskich. Został zamówiony w ramach tzw. drugiej ustawy o flocie w hamburskiej stoczni koncernu Blohm & Voss, jako druga i ostatnia jednostka typu Roon. Stępkę pod krążownik położono w lutym 1903 roku. Wcielony do służby w Kaiserliche Marine w listopadzie 1905 roku, siedem lat później został odstawiony do rezerwy. Reaktywowany po wybuchu I wojny światowej, 4 listopada 1914 roku wszedł na skutek błędu nawigacyjnego na własne pole minowe na podejściu do Wilhelmshaven i zatonął z dużymi stratami wśród załogi.

28 czerwca[edytuj kod]

CTLA-4białko kodowane przez gen CTLA4, u człowieka znajdujący się w obrębie prążka 2q33 na chromosomie 2. CTLA-4 pojawia się na powierzchni limfocytów T aktywowanych w wyniku kontaktu z antygenem i działa hamująco na dalszą odpowiedź limfocytu. W ten sposób CTLA-4 stanowi sygnał ujemnego sprzężenia zwrotnego w swoistej odpowiedzi odpornościowej, nie dopuszczając do jej nadmiernego rozwoju. Ligandami dla CTLA-4 są, występujące na powierzchni komórek prezentujących antygen, cząsteczki CD80 oraz CD86. CTLA-4 został zidentyfikowany w bibliotece cDNA mysich limfocytów T cytotoksycznych w 1987 roku. Na podstawie analizy sekwencji nukleotydowych oraz przewidywanej sekwencji aminokwasowej odkrywcy zaklasyfikowali CTLA-4 do białek nadrodziny immunoglobulin.

29 czerwca[edytuj kod]

Attilio Bettegawłoski kierowca rajdowy. W swojej karierze był członkiem takich zespołów jak: Fiat i Lancia. Jeździł z takimi pilotami jak: Maurizio Perissinot, Arnaldo Bernacchini czy Sergio Cresto. Karierę rajdową Bettega rozpoczął 1972 roku, a jego pierwszym samochodem był Fiat 128 Coupé. W październiku 1978 roku zadebiutował w Rajdowych Mistrzostwach Świata jadąc samochodem Lancia Stratos HF. Debiutanckiego Rajdu San Remo nie ukończył z powodu wypadku. W październiku 1979 roku podczas Rajdu San Remo po raz pierwszy w karierze stanął na podium w rajdzie mistrzostw świata, gdy zajął 3. miejsce. W maju 1985 roku, na 4. odcinku specjalnym Rajdu Korsyki, Bettega uderzył samochodem w drzewo i zginął na miejscu. Jego pilot Maurizio Perissinot nie doznał obrażeń. Bettega wziął udział w 26 rajdach w mistrzostwach świata. 6 razy w swojej karierze stawał na podium w rajdach mistrzostw świata. Zdobył w nich 130 punktów. Wygrał 47 odcinków specjalnych.

30 czerwca[edytuj kod]

Oreczka australijska – gatunek ssaka z rodziny delfinowatych. Zamieszkuje północne wybrzeża Australii oraz zachodnie i południowe wybrzeża Nowej Gwinei. Występuje na terenach płytkich, najczęściej do 6 km od brzegu. Upodobanie do życia w płytkich przybrzeżnych wodach tropikalnych wiąże się prawdopodobnie z bogactwem pokarmowym tych wód. Z powodu trudów w obserwacji jest stosunkowo słabo poznany. Wpisany do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych jako bliski zagrożenia. Największymi zagrożeniami dla oreczki australijskiej są degradacja środowiska oraz rybołówstwo. Długo uważano gatunek ten za południową subpopulację oreczki krótkogłowegej. Dopiero w 2005 roku, dzięki badaniom George'a Heinsohna wyodrębniono nowy takson.