Szafirek armeński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szafirek armeński
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd szparagowce
Rodzina szparagowate
Rodzaj szafirek
Gatunek szafirek armeński
Nazwa systematyczna
Muscari armeniacum Leichtl. ex Baker
Gard. Chron. ser. 2, 9:798. 1878[2]

Szafirek armeński (Muscari armeniacum) - gatunek niewielkiej, łatwej w uprawie rośliny cebulowej z rodziny szparagowatych. Zasięg naturalny obejmuje obszar od Bałkanów, przez Turcję po rejon Kaukazu i północno-zachodni Iran[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Cebule o wydłużonym kształcie i obwodzie do 10 cm okryte są jasnoszarą łuską. Liście koloru zielonego, zgięte w rynienkę, dłuższe od pędu, zwykle kładące się na podłoże. Kwiaty z kulistym okwiatem, zebrane w gęstych gronach o długości ok. 8 cm.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Uprawiane jako rośliny ozdobne. Szafirki pięknie prezentują się w grupach (np. na trawniku), nadają się do tworzenia obwódek, na rabaty oraz do bukietów jako kwiat cięty.

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

Szafirki nie są roślinami wymagającymi, radzą sobie na przeważającej ilości stanowisk. Najlepsze warunki to żyzna, próchnicza, piaszczysto-gliniasta gleba, lekko wilgotna. Stanowisko słoneczne lub półcień. Rośliny kwitną od kwietnia do czerwca. Szafirki rozmnaża się z nasion lub cebulek przybyszowych. Siew wykonuje się jesienią. Cebule wykopuje i przesadza w czerwcu. Cebule sadzi w lipcu, można też sadzić w październiku. Sadzi się ja na głębokości ok. 5 cm. Cebulki przesadza się możliwie jak najczęściej ze względu na dość szybki przyrost cebul przybyszowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-10-13].
  2. a b Genus: Muscari armeniacum (ang.). W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. United States Department of Agriculture. [dostęp 2010-10-14].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Lenka Křesadlowá, Stanislav Wilím: Cebulowe rośliny ozdobne. Warszawa: Wydawnictwo Natalis, 2006. ISBN 83-60326-02-9.