Szalet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szalet w Kłodzku
Szalet we Wrocławiu
Automatyczna toaleta publiczna

Szalet, szalet miejski – rodzaj publicznej ubikacji, spotykany w miastach.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Szalet może być wolnostojącym budynkiem, może znajdować się w innym budynku, może także być wybudowany pod powierzchnią ziemi.

Wyrazem szalet nie określa się publicznych ubikacji, będących dodatkowym wyposażeniem miejsc publicznych — restauracji, kin itp[potrzebny przypis].

Zazwyczaj za korzystanie z szaletu pobierana jest niewielka opłata, czasem przy pomocy automatów wrzutowych na monety. Zazwyczaj w części szaletu przeznaczonej dla mężczyzn znajdują się pisuary.

Od początku lat 90. wykorzystanie szaletów miejskich w Polsce zaczęło systematycznie spadać[potrzebny przypis], czego skutkiem duża ich część została zamknięta. W kolejnych latach nieczynne pomieszczenia często przystosowywane były do zupełnie innego, nieprzewidzianego przez budowniczych celu.

W Warszawie powstało w ten sposób np. wiele barów, które mieszczą się obecnie w dawnych podziemnych szaletach miejskich. Przykładem może być pub na placu Narutowicza i bar wietnamski na skrzyżowaniu ulic Koszykowej i Noakowskiego.

W Poznaniu aby uniknąć wyburzeń i zachować te dość unikalne dzisiaj budowle, wszystkie szalety miejskie wybudowane przed II wojną światową wpisano do rejestru zabytków[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Joanna Bielawska-Pałczyńska (opr.) Poznań, Spis zabytków architektury, wyd. II, Poznań 2005, Wydawnictwo Miejskie dla Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków przy Urzędzie Miasta Poznania, ISBN 83-89525-37-2.; s. 46., poz. 359-366.