Przejdź do zawartości

Szamocin (Warszawa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szamocin
Osiedle Warszawy
Ilustracja
Osiedle Szamocin, ulica Stuletnia
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miasto

Warszawa

Dzielnica

Białołęka

W granicach Warszawy

1 sierpnia 1977[1]

Strefa numeracyjna

22

Tablice rejestracyjne

WA

Położenie na mapie dzielnicy
Położenie na mapie
52°20′42,85″N 21°01′01,75″E/52,345236 21,017153

Szamocin – osiedle i obszar MSI[2] w północno-wschodniej części Warszawy, w dzielnicy Białołęka.

Jest zlokalizowane głównie wzdłuż dzisiejszej ul. Płochocińskiej. Szamocin od północy graniczy ze wsią Michałów-Grabina w gminie Nieporęt, od zachodu z Białołęką Dworską, od południa z osiedlem Tomaszew, a od wschodu z Kobiałką. Według Miejskiego Systemu Informacji do Szamocina przynależy również osiedle Tomaszew.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o Szamocinie pochodzą z XVIII wieku. Opublikowany w 1785 r. przez ówczesnego kartografa i historyka ks. Franciszka Salezego Czajkowskiego w rozporządzeniach diecezjalnych płockich opis parafii tarchomińskiej wymienia dzierżoną podówczas przez miecznikową warszawską Szamocką Białołękę[3]. Jeszcze w drugiej połowie XX w. Szamocin był podwarszawską wsią. W 1977 r. został włączony do granic Warszawy wraz z innymi sąsiadującymi wsiami, w tym Kobiałką.

Mieszkańcy Szamocina

[edytuj | edytuj kod]

Przed wojną większość ludności Szamocina stanowili osadnicy niemieccy. Mieszkały tu również rodziny polskie i żydowskie. Na początku XX w. na Szamocinie mieściła się trój-oddziałowa szkoła podstawowa, która została zastąpiona po I wojnie światowej 4-klasową. Szkoła mieściła się w jednej izbie, w drugiej znajdował się kościół ewangelicki. Obowiązki nauczyciela a zarazem kierownika szkoły pełnił jednoosobowo Niemiec, który w niedziele jako pastor odprawiał w drugiej części budynku szkolnego nabożeństwa dla miejscowych ewangelików. W szkole wszystkie oddziały uczyły się razem, oddzielone od siebie tylko ławkami. Kiedy jeden oddział miał lekcję głośną, drugi odrabiał w tym czasie prace pisemne. Szkołę utrzymywali okoliczni gospodarze, przeważnie koloniści niemieccy. Szkołę w Szamocinie zlikwidowano po uruchomieniu w latach 30. Szkoły Powszechnej w Białołęce Dworskiej. Mieszkający na terenie Szamocina koloniści niemieccy otrzymywali z Niemiec maszyny rolne, stanowiące wówczas wielką nowość. Mieszkający na terenie Szamocina Niemcy korzystali także z niemieckiej pomocy finansowej i fachowej. Koloniści niemieccy grzebani byli na cmentarzu ewangelickim znajdujących się na terenie pobliskiej wsi Józefów. Podczas ostatniej wojny Niemcy przenieśli część swych kolonistów na inne tereny, a miejscowości te w trakcie walk zmiecione zostały z powierzchni ziemi. Po wojnie na tereny wsi Szamocin sprowadziło się wiele rodzin polskich, które rozpoczęły odbudowę wsi i uprawę ziemi[4].

Położenie geograficzne

[edytuj | edytuj kod]
Szamocin w zimie

Tereny Szamocina to w przeważającej części tereny płaskie. Od północnego zachodu Szamocin graniczy z dużym kompleksem leśnym Białołęki Dworskiej. Do dnia dzisiejszego niektóre ziemie w północnej części Szamocina są nadal uprawiane. Na terenie Szamocina znajdują się też szklarnie, w których uprawiane są przede wszystkim warzywa. Ulica Ornecka oddziela Szamocin od Białołęki Dworskiej. Zachodnia część ulicy Orneckiej należy do osiedla Białołęka Dworska, natomiast wschodnia część ulicy należy do osiedla Szamocin.

Komunikacja

[edytuj | edytuj kod]

Przed rokiem 1982 komunikację z Warszawą zapewniała wyłącznie w ciągu ulicy Płochocińskiej komunikacja autobusowa realizowana przez Państwową Komunikację Samochodową. Do Białobrzegów, Rynii oraz Radzymina kursowały autobusy z dworca PKS Stadion. 24 stycznia 1982 roku uruchomiono linię 165, która łączyła Żerań FSO z Kobiałką[5]. Linia ta kursowała do czerwca 1992 roku, kiedy jej rolę przejęła linia podmiejska numer 705 łącząca Żerań FSO z Białobrzegam[6]i. Następnie w latach 2007 - 2008 uruchamiano kolejne linie podmiejskie łączące Żerań FSO z Zegrzem Południowym (735[7]), Nowymi Załubicami (734[8]) oraz Legionowem (804[9]) przez ulicę Płochocińską. W roku 2009 linia 804 została przekształcona w linię 736[10]. W roku 2012 linie 705 oraz 735 wydłużono do pętli Metro Marymont, by w roku 2014 ponownie je skrócić do pętli Żerań FSO w związku z trwającym remontem mostu Grota Roweckiego. We wrześniu 2014 roku uruchomiono nową linię autobusową numer 326[11] łączącą Żerań FSO z Olesinem przez ulicę Płochocińską.

Podział administracyjny

[edytuj | edytuj kod]

Obecnie według podziału dokonanego przez Miejski System Informacji do Szamocina wlicza się dwa osiedla:

 • Szamocin zlokalizowany na północy
 • Tomaszew zlokalizowany na południu

Tomaszew stanowił odrębną wieś, która została włączona do granic Warszawy w roku 1951. Szamocin stanowił odrębną wieś, która została włączona do granic miasta stołecznego w1976 roku. Obecnie według Miejskiego Systemu Informacji Tomaszew przynależy do Szamocina.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. Dz.U. z 1977 r. nr 24, poz. 103
 2. Obszary MSI. Dzielnica Białołęka. [w:] Zarząd Dróg Miejskich [on-line]. zdm.waw.pl. [dostęp 2020-02-17].
 3. Andrzej Sołtan: Historia Białołęki od czasów najdawniejszych po wiek XVIII. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-02)].
 4. Zdzisław Bzinkowski: Szamocin i okolice w pamięci mieszkańców. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-26)].
 5. Trasbus: Linia 165.
 6. Trasbus: Linia 705.
 7. Trasbus: Linia 735.
 8. Trasbus: Linia 734.
 9. Trasbus: Linia 804.
 10. Trasbus: Linia 736.
 11. Trasbus: Linia 326.