Szarcz (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szarcz
Szarzeńskie
Ilustracja
Widok z głównej plaży
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Szarcz, Pszczew
Wysokość lustra 56,3 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 1,698 km²
Głębokość
• średnia
• maksymalna

7,9 m
14,5 m
Objętość 0,134658 km³
Hydrologia
Klasa jakości wody II (2005)
Położenie na mapie gminy Pszczew
Mapa konturowa gminy Pszczew, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Szarcz”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Szarcz”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Szarcz”
Położenie na mapie powiatu międzyrzeckiego
Mapa konturowa powiatu międzyrzeckiego, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Szarcz”
Ziemia52°29′39″N 15°45′14″E/52,494167 15,753889

Szarcz (niem. Scharziger See[1]) – jezioro położone na Pojezierzu Lubuskim w Bruździe Zbąszyńskiej, województwo lubuskie, powiat międzyrzecki, gmina Pszczew, na północno-zachodnim krańcu wsi Pszczew. Północny brzeg jeziora graniczy ze wsią Szarcz.

Misa jeziorna o gruszkowatym kształcie, północna część mocno zarośnięta roślinnością pływającą. Zgodnie z wymogami SOJJ jezioro Szarcz zaliczono do II klasy czystości. Jezioro zostało zagospodarowane na potrzeby turystyki i rekreacji. Liczna zabudowa rekreacyjna zlokalizowana jest na krańcu południowo-wschodnim i zachodnim. Jezioro łączy się poprzez wąski ciek, na południowo-wschodnim krańcu, z Jeziorem Chłop.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Niekomercyjna Składnica Kartograficzna: Archiwum Map Zachodniej Polski.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]