Szarik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szarik
Postać z Czterech pancernych i psa
Ilustracja
Figura Szarika na czołgu T-34-85
Pierwsze wystąpienie

Załoga

Ostatnie wystąpienie

Dom

Twórca

Janusz Przymanowski

Grany przez

Trymer, Spik, Atak

Dane biograficzne
Przynależność

pies

Inne informacje
Specjalność

pies brygady pancernej

Szarik (ros. kuleczka) – pies występujący w serialu telewizyjnym "Czterej pancerni i pies" oraz powieści pod tym samym tytułem .

Potocznie „szarik” jest też określeniem psa podwórkowego, „burka”.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Jest to owczarek niemiecki[a][b], należący do Janka, który w pierwszym odcinku serialu otrzymuje go od Jefima Siemionycza. Jest sierotą – jego matka, Mura, została śmiertelnie raniona przez dzika podczas polowania.

Już w drugim odcinku, po konflikcie z kucharzem, kapralem Kucharkiem, pułkownik decyduje o wpisaniu Szarika na listę prowiantową jednostki (historia z kością dla Szarika i wylądowaniem kucharza w kotle z kartoflami). Przed nalotem (w wyniku którego ginie kucharz) podczas wydawania furażu wydawana jest też porcja dla Szarika. W trzecim odcinku (pt. „Gdzie my – tam granica”), na rozkaz pułkownika, Szarik zostaje wpisany do stanu brygady, czego praktyczną korzyścią jest prawo do porcji jedzenia z kuchni wojskowej.

Rolę Szarika odtwarzały trzy różne psy tej samej rasy (jest to sprzeczne z wersją płk. Franciszka Szydełko – według niego pies był tylko jeden, Trymer) - najczęściej był to Trymer - pies milicyjny, który oblał egzamin z tropienia i miał być wycofany ze służby ze względu na niskie wskaźniki agresji. Ale na planie filmowym był „genialny”. Inne to Spik i Atak. Ten ostatni był silnym i pobudliwym psem i nadawał się do scen wymagających wysiłku i kondycji. Wystąpił również w Stawce większej niż życie w odcinku „Hotel Excelsior”. Wyglądem różnił się od Trymera, dlatego przed zdjęciami musiał być charakteryzowany w zakładzie fryzjerskim[1]. Dziś Trymer stoi wypchany w jednostce szkolenia psów policyjnych w Sułkowicach[2].

W dziejącej się nad syberyjską rzeką Ussuri części pierwszego odcinka „Załoga” Szarik jest jeszcze szczeniakiem. W scenie z tygrysem jego rolę gra szczeniak jamnika szorstkowłosego lub spaniela. W scenie w chacie myśliwskiej Szarikiem jest pies innej rasy.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W powieści Szarik był synem łajki syberyjskiej
  2. W odc. 13. serialu pt. Zakład o śmierć, starszyna Czernousow mówi, że nie jest to owczarek niemiecki, ale alzacki. Jednak obie te nazwy określają tę samą rasę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. To&Owo 44.2006
  2. Psy w służbie policji. wyborcza.pl, 2001-04-13. [dostęp 2021-01-16].