Szarik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szarik
Postać z Czterech pancernych i psa
Ilustracja
Figura Szarika na czołgu T-34-85
Pierwsze wystąpienie Załoga
Ostatnie wystąpienie Dom
Twórca Janusz Przymanowski
Grany przez Trymer, Spik, Atak
Dane biograficzne
Przynależność pies
Inne informacje
Specjalność pies brygady pancernej

Szarikpies występujący w serialu telewizyjnym oraz powieści pod tytułem „Czterej pancerni i pies”. Szarik w języku rosyjskim oznacza kuleczkę. W języku potocznym oznacza również psa podwórkowego – „burka”. W samym serialu imię to jest tłumaczone jako kuleczka.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Jest to owczarek niemiecki[1][2], należący do Janka, który w pierwszym odcinku serialu otrzymuje go od Jefima Siemionycza. Jest sierotą – jego matka, Mura, została śmiertelnie raniona przez dzika podczas polowania.

Już w drugim odcinku, po konflikcie z kucharzem, kapralem Kucharkiem, pułkownik decyduje o wpisaniu Szarika na listę prowiantową jednostki (historia z kością dla Szarika i wylądowaniem kucharza w kotle z kartoflami). Przed nalotem podczas wydawania furażu (tuż przed nalotem, w wyniku którego ginie kucharz) wydawana jest też porcja dla Szarika. W trzecim odcinku (pt. „Gdzie my - tam granica”), na rozkaz pułkownika, Szarik zostaje wpisany do stanu brygady, czego praktyczną korzyścią jest prawo do porcji jedzenia z kuchni wojskowej.

Rolę Szarika odtwarzały trzy różne psy tej samej rasy (jest to sprzeczne z wersją płk. Franciszka Szydełko - według niego pies był tylko jeden, Trymer) - najczęściej był to Trymer - pies milicyjny, który oblał egzamin z tropienia i miał być wycofany ze służby ze względu na niskie wskaźniki agresji. Ale na planie filmowym był „genialny”. Inne to Spik i Atak. Ten ostatni był silnym i pobudliwym psem i nadawał się do scen wymagających wysiłku i kondycji. Wystąpił również w Stawce większej niż życie w odcinku „Hotel Excelsior”. Wyglądem różnił się od Trymera, dlatego przed zdjęciami musiał być charakteryzowany w zakładzie fryzjerskim[3]. Dziś Trymer stoi wypchany w jednostce szkolenia psów policyjnych w Sułkowicach[4].

W dziejącej się nad syberyjską rzeką Ussuri części pierwszego odcinka „Załoga” Szarik jest jeszcze szczeniakiem. W scenie z tygrysem jego rolę gra szczeniak jamnika szorstkowłosego lub spaniela. W scenie w chacie myśliwskiej Szarikiem jest pies innej rasy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W powieści Szarik był synem łajki syberyjskiej
  2. W odc. 13. serialu pt. Zakład o śmierć, starszyna Czernousow mówi, że nie jest to owczarek niemiecki, ale alzacki. Jednak obie te nazwy określają tę samą rasę.
  3. To&Owo 44.2006
  4. Psy w służbie policji. wyborcza.pl, 2001-04-13. [dostęp 2021-01-16].