Szarlejka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wsi w województwie śląskim. Zobacz też: Szarlejka (rzeka).
Szarlejka
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat kłobucki
Gmina Wręczyca Wielka
Liczba ludności (2008) 812
Strefa numeracyjna (+48) 34
Tablice rejestracyjne SKL
SIMC 0147335
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Szarlejka
Szarlejka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Szarlejka
Szarlejka
Ziemia 50°50′31,0″N 19°01′45,6″E/50,841944 19,029333

Szarlejkawieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim, w gminie Wręczyca Wielka.

Szarlejka leży w regionie Wyżyny Woźnicko–Wieluńskiej, znajdującej się na granicy mezoregionów : Wyżyny Wieluńskiej i Obniżenia Krzepickiego (będącego przedłużeniem obniżenia Górnej Warty). Miejscowość ta położona jest około 10 km od Jasnej Góry. Sąsiaduje z nią od strony południowo-wschodniej (293 m n.p.m.). Znajduje się w obszarze zlewni rzek : Warty i Liswarty. Swoje źródło ma tutaj niewielka rzeka Kocinka, przepływająca obniżeniem. Leży ona w obszarze charakterystycznych dolin rzecznych Wyżyny Wieluńskiej.

Klimat[edytuj]

Szarlejka jest położona w dzielnicy częstochowsko–kieleckiej, obejmującej zachodnią część Wyżyny Małopolskiej. Opady są stosunkowo duże i dochodzą do 800 mm. W półroczu ciepłym średnia suma opadów wynosi 400-500 mm., a w chłodnym 225-250 mm. Długość okresu wegetacyjnego wynosi od 200 do 210 dni. Średnia temperatura powietrza : w styczniu wynosi -3 °C , a w lipcu +18 °C. Średnia temperatura roczna wynosi 7,5° C.

Gleby[edytuj]

Owa miejscowość leży w pobliżu dwóch podregionów: Wieluńskiego i Krakowsko – Częstochowskiego. W części północnej występują: piaskowce i piaski na głębokości od kilku do 250 m. Gleby dominujące na terenie Szarlejki to:

  • gleby brunatne, wyługowane, wytworzone z piasków gliniastych, lekkich;
  • gleby brunatne, wyługowane, wytworzone z piasku mocno – gliniastego;
  • gleby pseudobielicowe, wytworzone z piasku słabo – gliniastego;
  • użytki zielone: czarna ziemia wytworzona z glin lekkich, pylastych;
  • gleba mułowo – torfowa ( bardzo małe ilości )

Geologia[edytuj]

Teren Szarlejki znajduje się w obrębie Monokliny Śląsko–Krakowskiej. Obszar ten zakrywa dość zwarta pokrywa utworów czwartorzędowych, wykształconych w postaci: piasków różnoziarnistych, żwirów z głazikami i glin zwałowych, szaro-brunatnych. Pod nimi znajdują się całe utwory jurajskie, tworząc rozległe płaty lub też wypełniając głębokie rynny, powstałe wskutek lokalnej erozji w iłach. Glina zwałowa pochodzi z dwóch zlodowaceń: Dolna – zlodowacenie południowopolskie; Górna – starsza faza zlodowacenia środkowopolskiego. Pokryta jest ona na znacznych obszarach piaskiem akumulacji wodno - lodowcowej. Utwory czwartorzędowe, występujące w dolinach rzek są nałożone na osady starsze ciągłą powieką. Twory starszego podłoża (trias i jura), stanowią jednoskrzydłową antyklinę, powstałą w trzeciorzędzie. Około 35 metrów występują iły rudonośne.

Krajobraz[edytuj]

Niezwykle malowniczy krajobraz Szarlejki tworzą pola uprawne i użytki rolne. Znaczną część terenu zajmują również lasy.

Historia powstania[edytuj]

Historia Szarlejki związana jest z dziejami klasztoru jasnogórskiego. Przełomowym wydarzeniem dla tej wsi było objęcie jej jako lenna. Krótki okres jego władania (lata 13701393), zaznaczył się w dwóch istotnych faktach dla opisywanej miejscowości. Są to : nadanie praw miejskich Częstochowie (1372) i fundacja klasztoru (22 czerwca 1382). Władysław Opolczyk od roku 1391 prowadził wojnę z Władysławem Jagiełłą. Przegrał ją, przez co opiekunem konwentu został Jagiełło. Uposażył go na nowo i przywilejem z 24 lutego 1393 roku nadał ponownie klasztorowi jasnogórskiemu wsie, m.in. Szarlejkę.

Ważniejsze lokacje[edytuj]

  • Ochotnicza Straż Pożarna w Szarlejce (powstała w 1945 roku)
  • Koło Gospodyń Wiejskich (powstałe w 1954 roku)
  • Ludowy Klub Sportowy „Junior” Szarlejka (pierwszy inauguracyjny mecz rozegrał w sezonie 1949/50)
  • Szkoła Podstawowa w Szarlejce (obecnie przeniesiona do Kalei, powstała w 1820 roku, jako jedna z pierwszych placówek oświatowych na tym terenie)

Bibliografia[edytuj]

  • Kalej-Szarlejka Gmina Wręczyca Wielka 2007